Skocz do zawartości

Mikrus RC - plecakowy elektroszybowiec na każdą okazję.


Mirek z Lublina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

nie wiem, ale wydaje mi się, że te instrukcje zaniżają temperaturę, chyba że to co mam napisane na żelazku to ze 40 stopni mniej ;) nie oklejałem jeszcze modelu, ale ćwiczyłem na formatkach z których wycinałem elementy do budowy, było więc sporo zagięć, zawijasów i pustych przestrzeni. Krawędzie na pół gwizdka doklejałem, a tam gdzie były przestrzenie przykładałem całą powierzchnią żelazka i trzymałem około 15 do 20 sekund, nic się nie paliło, marszczyło itd. a folia się idealnie naciągała. Próbowałem na oracover, teraz pewnie się będę musiał od nowa uczyć na tej chińskiej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłym żelazkiem też można - ja używam małego żelazka turystycznego zakupionego w sklepie po 4 pln :) Oczywiście nie jest tak dobre jak dedykowane lecz okazało się że mój egzemparz dobrze "trzyma" temperaturę i daje radę :) Przed oklejaniem testuję odpowiednie ustawienie na kawałku folii położonej na stopę żelazka i to właściwie tyle ... Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło , więc przedstawiam ostateczna wersję Mikrusa pod aktualna nazwą MIKRUS E - V2.

Model został oklejony i ozdobiony a wygląda tak:

 

W modelu zamontowany jest silnik Axi ze śmigłem składanym 9 x 5" oraz dwa serwa do lotek.

Waga modelu ze zdjęcia to 410g.

Zostało podłączyć popychacze do lotek , zamontować serwo do steru wysokości oraz zamontować regulator 30A,

pakiet LiPol 1000mAh 3cele , oraz odbiornik.

Oblot nastąpi na wiosnę lub wcześniej , jeśli pogoda pozwoli.

post-236-0-57276100-1360158956.jpg

post-236-0-73918600-1360158990.jpg

post-236-0-75350200-1360159018.jpg

post-236-0-77815300-1360159053_thumb.jpg

post-236-0-96975300-1360159540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Krzyś, serwa nie mieszczą się nawet jak się je przyklei do klapek? W modyfikowanym T-dancerze (SD7037-2000mm) zmieściłem serwa bez problemu w taki sposób że przykleiłem je do klapki a klapka była w obrysie profilu. Z tego co widzę to klapki wystają ponad profil, dla mnie to niedopatrzenie konstrukcyjne. Skoro serwa nie mieszczą się w obrysie to spokojnie można było zastosować torsyjny napęd lotek z serwami w okolicach centropłata. Przy małej rozpiętości nie powinien występować efekt "miękkości lotek" który może być skutkiem skręcenia lotki na długości pod wpływem sił aerodynamicznych tym bardziej że lotka jest wykonana z trójkątnej listwy a nie konstrukcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli chodzi o serwa , wystarczy zamontować dowolne serwa 5- cio gramowe i mieszczą się bez problemu.

W poprzedniej wersji takie wykorzystałem i spełniły swoje zadanie bez problemu.

Profil skrzydła SD7084 przy cięciwie 165mm wyszedł dość cienki - 11,5mm w najwyższym punkcie , więc serwa 9- cio gramowe w okolicach listwy lotkowej wystają nad obrys.Ja przykleiłem do klapki ramkę z listewki balsowej 3mm i problem znikł. Myślę , że taka rameczka w niczym nie przeszkadza, a dzięki temu wykorzystałem serwa, jakie miałem pod ręką.

Napęd torsyjny niewiele tu zmieni, to normalne że w Twoim szybowcu o rozp. 2000mm Sławku, serwa mieszczą Ci się bez problemu.

Mikrus natomiast ma 1320 / 1380mm rozpiętości , a to jest różnica nie uważasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Ja przez pewien okres nie miałem funduszy i zaczęłem swojego oklejać balsą 0,8mm zamiast folią.

 

Jak będę miał czas i jeżeli chcecie wstawie kilka fotek.

 

 

Myślę, że to fajny sposób, waga mocno nie przybywa a po ładnym pomalowaniu będzie wyglądał rasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie była mała cięciwa, w okolicach 20cm, profil też był cienki. Serwo ledwo weszło ale ja miałem klapkę ze sklejki 0.8mm z tego co pamiętam. Napęd torsyjny zmieniłby to że można by wstawić serwa zarówno 5 jak i 9 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. W końcu i do Lublina zawitała wiosna.

Wczoraj nastąpił oblot Mikrusa Termika - oto prezentacja modelu w locie:

Model jest bardzo stateczny , specjalnie latałem dość nisko i wolno, nie przepada i nie wali się na skrzydło.

Jest w pełni przewidywalny , lotki są bardzo skuteczne - nie posiada steru kierunku , a wznios skrzydła wynosi tylko 1,5stopnia , więc jest praktycznie niezauważalny.

Posumowując , bardzo przyjemny model na wszelkie wypady rowerowe , wycieczki , czy latanie koło domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Mikrus RC w wersji 1130mm jest gotowy do oblotu ... Morze sie jutro uda jak pogoda pozwoli.

 

Kilka szegolow:

Silnik 180W - ciag jakies 700g - waga silnika 70g

Regulator : 30A

Smiglo: 8x6 graupnera

Serwa: lotki D47 (4,7g); ster kierunku i wysokosci HXT 900 (9g)

Odbiornik: Jeti Duplex R6

Akumulator: 3s 1000mAh

 

Waga gotowa do lotu dokladnie 600g! ( niestety musialem troche olowiu dolozyc 65g aby wywarzyc model)

Silnik jest na tyle mocny ze model chce z reki pionowo do gory ;-)

 

Tu kilka fotek gotowego modelu:

post-5156-0-67446800-1366483435_thumb.jpg

post-5156-0-54775800-1366483456_thumb.jpg

post-5156-0-51297700-1366483470_thumb.jpg

post-5156-0-17145300-1366483497_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie - tak jak obiecałem sprawdziłem jak modelik radzi sobie na zboczu .Dziś wraz z kolegami pojechaliśmy na Strońsko , pogoda wspaniała , wiaterek 3-5m/s... Mikrus radzi sobie całkiem całkiem - oczywiście mowa to o rekreacyjnym i w pełni amatorskim lataniu . Po przesunięciu SC odrobinę do przodu ,szybolka udawało się nawet odrobinę pogonić ;)

Jasne że nie ma tu żadnego porównania do modeli dedykowanych na zbocze ale Mikrus dzielnie trzyma się powietrza a latanie nim jest widowiskowe i b. przyjemne :). Dwie fotki

post-5774-0-50373400-1369593110_thumb.jpg

post-5774-0-54686900-1369593112_thumb.jpg

 

i filmek

http://www.youtube.com/watch?v=2VPV2OFXE4E&feature=youtu.be

 

Pozdrawiam

Pe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.