Skocz do zawartości

Jak zmierzyć moment w serwie?


GEX999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie mierzenia momentu serwa.

Posiadam serwo pelikan 9g, ale nigdzie nie ma danych, więc zdecydowałem się sam zrobić pomiary.

Moment w serwie mierzy się do momentu, kiedy serwo jest jeszcze w stanie podnieść ledwo daną masę, kiedy jest w stanie podnieść płynnie daną masę czy kiedy jest wstanie podnieść daną masę o ok. 1mm?

Najbardziej zależy mi na porównaniu właściwości tego serwa z serwem HS-56 HB.

W tym zbiorze: http://www.aeroglide...ervormances.rar pisze, że HS-56: couple max.: 830 gr. cm. W takim razie do którego momentu była dokładana masa?

Proszę o szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin dobrze mówi.

Wieszając obciążenie na orczyku łatwo o szarpnięcie takim ciężarem i uszkodzenie serwa.

A i ciężko by to było zmierzyć bo nie wiesz jaką dokładność pozycjonowania przyjął producent.

Serwo 1kg z obciążeniem 1kg będzie trzymało pozycję blisko zadanej ale da radę i 2kg tyle ze nie "dociągnie" do zadanej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem pomiary dwoma sposobami- pierwszym (swoim), ale nie wiadomo, do której fazy zachowania serwa mierzyć moment, więc właściwie nie uzyskałem specjalnie jednoznacznego wyniku. Natomiast co do drugiego pomiaru- mam bardzo dokładną wagę do 500g. Do orczyka przykleiłem rurkę węglową o długości ~11,7cm od środka serwa, serwo natomiast dociskałem z całej siły do podłoża. W neutrum rurka nie dotykała wagi natomiast w czasie pełnego wychylenia na wadze zauważyłem ok. 280g i wraz z czasem wartość chwilowo malała, a silnik nagrzewał się co raz bardziej (oczywiście nie dopuściłem do spalenia). Przyjmijmy 240g. Zatem obliczenia:

11,7cm-0,24kg

1cm-x

-------------------------

x~2,8kg

Czyli wychodzi, że moment to 2,8 kg/cm.

Zakładając owe 280g wychodzi aż 3.27 kg/cm.

Czy to się zgadza? Coś jakby za dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jurek, bardzo fajny artykuł, ale z tego co widzę, odpowiadała by mi jakaś prostsza metoda. Jutro postaram się przeczytać dokładniej. Czy ktoś może mi powiedzieć jasno, jak dokładnie postąpić krok po kroku, aby poznać dokładnie moment tego serwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment jak to moment. ramie razy siła. Mocujesz serwo. Zakładasz na orczyk cos do mierzenia siły czy masy i jazda. po wychyleniu serwa ciągniesz (prostopadle do orczyka) do czasu aż zrównoważysz siłę z jaka ciagnie orczyk. Ostatecznie możesz przyczepić nitkę i wypuścić ja poza brzeg stołu i doczepiać małe ciężarki o znanej wadze. potem mnozysz uzyskana mase (np w kg) razy długość orczyka (np w cm) i masz wynik w kg*cm

To taka wiejska metoda, ale jak bardzo chcesz to mozna spróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz się posługiwał orczykiem to obliczając uzyskany moment nie uwzględnisz składowej sił, tak jak to zaznaczył powyżej psiwak. Jakiś pogląd na wydajność serwa to da, ale błąd pomiaru może być spory.

 

Według mnie najlepiej wykonać sobie przekładnię momentu na siłę używając do tego coś w rodzaju szpulki z nawiniętym cienkim sznurkiem.

Przy takim rozwiązaniu wychylenie serwa nie ma wpływu na przeliczenie siła/moment.

Do pomiarów sił dynamicznych używaj obciążenia grawitacyjnego, wtedy sprawdzisz osiągi serwa podczas pracy.

A jeżeli chciałbyś sprawdzić zdolność serwa do pokonywania sił statycznych to można można wykonać ramię (dźwignia dwustronna) i podłożyć np. wagę elektroniczną.

post-5420-0-53808300-1354177896.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie mierzenia momentu serwa.

Posiadam serwo pelikan 9g, ale nigdzie nie ma danych, więc zdecydowałem się sam zrobić pomiary.

Moment w serwie mierzy się do momentu, kiedy serwo jest jeszcze w stanie podnieść ledwo daną masę, kiedy jest w stanie podnieść płynnie daną masę czy kiedy jest wstanie podnieść daną masę o ok. 1mm?

Najbardziej zależy mi na porównaniu właściwości tego serwa z serwem HS-56 HB.

W tym zbiorze: http://www.aeroglide...ervormances.rar pisze, że HS-56: couple max.: 830 gr. cm. W takim razie do którego momentu była dokładana masa?

Proszę o szybką pomoc.

 

Hmm, swojego czasu Kamyczek pokazywal na forum, jak w prosty sposob pomierzyc moment serwomechanizmu. Nawet obrazki zamiescil. Proponuje poszukac i wygrzebac ow temat z czelusci zapomnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.