Jump to content

Latające skrzydło na MH


Recommended Posts

Witam,

to znowu ja można by rzec. Spodobały mi się skrzydełka. Po tym małym które udało się w końcu wyregulować czas na coś większego. Troszkę danych które już znam:

-rozpiętość 1400mm

-centropłat 130mm

-aktualna waga styro plus klej 140g

 

Planuje:

-silnik Turnigy D2830/11 1100kv

-pakiet Turnigy 2200mAh 3s

-ESC Turnigy 30A

-Serwa na początek 9g jakieś bo innych brak

-oczywiście jakieś światełka:)

 

Parę zdjęć na początek. Będzie uzupełniał w trakcie prac.

 

post-8037-0-93014500-1354572501.jpg

Wycięte rdzenie (fajnie mieć swoje cnc do cięcia)

 

post-8037-0-46739500-1354572549.jpg

Tak będzie wyglądał centorpłat

 

post-8037-0-84200400-1354572574.jpg

A tu już sklejone

 

post-8037-0-07279600-1354572596.jpg

I mocno osłabiona półka pod pakiet dostaje trochę szkła i żywicy. Plus małe obciążenie.

 

Gdyby ktoś zauważył coś niezgodnego ze sztuka to krzyczcie szybko bo mam nadzieje że do weekendu uda zrobić by bardziej przypominało to model:)

 

Napewno ktoś rzuci coś o serwach, chętnie odkupie w dobrej cenie coś lepszego.

 

04.12.2012

 

Skrzydełko dostało dźwigary

post-8037-0-65567900-1354634654.jpg

 

A tak z bliska wygląda komora na pakiet

post-8037-0-76986800-1354634721.jpg

 

Jutro dalsze postępy

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy tak mogę, ale chcę troszkę podnieść swoją relacje, ewentualnie zebrać parę pochwał lub usłyszeć trochę krytyki.

 

Wycięte zostało co nieco na silnik i śmigło. Wybrana odległość pozwala się prawie wyważyć pakietem 2200, a półka jest na tyle duża że 3000 które zamierzam kupić bez problemu powinno się ułożyć. Pod silnik wklejone 2 kawałki listewki, jeszcze pod taśmą bo fotka na świeżo, na to przyjdzie sklejka owocówka i aluminiowy kawałek blaszki jako mocowanie. Wyszło na tyle fajnie, że silnik bez domku jest całkowicie schowany w profilu.

 

Dorobić muszę jeszcze kawałek płetwy do wyrzutu, wyciąć z epp winglety, obrobić lotki, znaleźć odpowiednie miejsce na LEDy.

 

Pogoda nie bardzo nastraja na loty, tym bardziej że należy pisać też inżynierkę ( dumny temat: Projekt i wykonanie drutowej wycinarki cnc(stąd też łatwy dostep do rdzeni, tnę co mi się spodoba, tylko styro kończy się bardzo szybko)). A na długie, zimne wieczory mam samochodzik który udało się wyrwać na alledrogo za grosze. Model pokroju Bonzera, tylko brakuje przedniego napędu:P Wszystko jest oprócz półosi i kubeczków przy dyferencjale:P

 

Mała focia jak to wygląda po wycięciu

post-8037-0-54447200-1354922246.jpg

 

W miejscu gdzie wycięty jest kąt prosty planuje albo kawałek szkła i żywicy, albo najprościej taśmę ze szkłem. Jakoś obawiam się, że powstanie mi tam śliczny karb i się to złamie, pęknie tudzież urwie:)

Link to comment
Share on other sites

Co do płetwy ułatwiającej start to niekoniecznie musi ona być. Jak model ma dość mocny napęd to bardzo wygodnie startuje się nim trzymając za krawędź natarcia :) . Może wygląda jakby start był na 'odczep się' ale jest bardzo skuteczny.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam po długiej przerwie.

Prace przez długi czas stały, ale teraz powoli coś działam. Dzisiaj przyszły LEDy i serwa, powiększyłem też półkę na pakiet. Przy wycinaniu sprawdzałem wymiar pakietu 3000mAh i nie wiem jakim cudem wyszło mi 130mm, niestety pakiet na prawie 150mm. Lekko podciąłem i za laminowałem, Jutro kolejny dzień prac.

 

dsc00529hj.jpg

 

dsc00527tf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jakie największe skrzydełko możesz wyciąć? Mam na myśli ponad 200cm. Jakoś byśmy sie dogadali prawie jak ziomale :D. Miałem pracować na - czy w? Pietraszu. Może nawet tam się edukowałeś w podstawówce... :D

Link to comment
Share on other sites

Hej Irku.

Jeśli miałeś pracować na na Pietraszach:) Ja jestem z Ostrołęki, w Białym studiuje, a właściwie już kończę. Co do wymiarów. Każdą rzecz da się podzielić :) W taki czy inny sposób. Najlepiej wychodzą mi segmenty około 60-70 cm, choć na maszynę wejdzie cały metr. Chodzi o to, że przy dużej zbieżności skrzydeł pojawia mi się czasem brzydki przetop który wymaga lekkiego szlifowania. Z wycinarki nie korzystam tylko ja, i czasem ktoś mi coś przestawi. Staram się zawsze sprawdzać, ale nie zawsze dokładnie. Napisz co dokładnie Cię interesuje, Wymiary (rozpiętość, cięciwy, centerplate, jakiś wycięcia w nim, może coś na dźwigary(choć tu też cały czas eksperymentuje z wymiarami i przetopami)) a ja Ci powiem jak to wygląda z mojej strony technicznej. Na pewno byśmy się dogadali:)

 

robertus,

Mam plan dorzucić jeszcze coś migającego na sam dół, na obie lub tylko jedną stronę. Nie ukrywam, że Twoje skrzydełko mnie zainspirowało żeby połączyć światełka z modelami.

A co do diod, pasek zielony jest wciśnięty bokiem diodami w stronę natarcia. A czerwone i niebieskie tak jak mówisz, wciśnięte ledami do styropianu w rowek wytopiony lutownicą. Całkiem fajnie to wygląda i chyba da się już tak rozróżnić góra dół. Na górze poświata, a na dole ciemne paski. Całe skrzydło będzie oklejone białą taśmą, z zaznaczonymi stronami do latania w dzień :)

Link to comment
Share on other sites

Z dalszej odległości nie zobaczysz tego ciemnego paska - lewej strony taśmy led. Światło rozleje się i ukryje ten pasek. Dodaj coś mrugającego na jedną ze stron lub np kawałek białej taśmy świecącej na zewnątrz naklejone jak pasy inwazyjne w warbirdach.

Link to comment
Share on other sites

Idziemy do przodu, jak człowiek ma zapał to i robota idzie:) Skrzydełko zostało oklejone od dołu. Miało być cale białe, ale przez ten biały strasznie przebijały dźwigary, paski, ogólnie brzydko. Z ciekawości nakleiłem na dół taśmy o kolorach odpowiadającym ledom. I to było to:) Kolor był do samego natarcia, ale zielonego nie było widać, wiec skalpelek, lekka ręka i udało się odciąć bez uszkadzania białej tasmy podkładowej. Waga leci, ale nie planuje FPV więc dla ładności dokładam:) Jak zauważył robertus mogły by być problemy w odróżnieniem gdzie góra, gdzie dół. Dodane po kawałki zielonej i białej taśmy na centropłacie od dołu. Teraz jak tak patrze to chyba dam ze dwa kawałki czarnej taśmy przy tych ledach na środku, żeby i za dnia mieć pewność:) A i muszę sobie sprawić żelazko modelarskie:) cudowna sprawa, Każdy pasek od razu przeprasowany, zero przetopień, pełna regulacja temperatury. I najważniejsze, mam winglety. 8mm EPP, zaokrąglę kanty, tylko jak uważacie, czy nie będą za małe?

 

dsc00002wlj.jpg

 

dsc00003sw.jpg

 

dsc00001lk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prace poszły do przodu. Lotki, winglety, popychacze, klapki, silnik. Waga do lotu 835 gram z pakietem 3000, muszę wyważyć poprzecznie po mi się kładzie na czerwoną stronę (pasek led 600, a niebieski było 300) no i najważniejsze chyba, obawiam się, że trzeba będzie w dziub czegoś dołożyć, ale to stwierdzę po oblocie dopiero.

 

dsc00017yb.jpg

 

dsc00018rk.jpg

 

dsc00019j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Qrcze!!! Jak po oblocie chcesz stwierdzic? Przed oblotem musisz to wiedzieć. Program do wyznaczania SC, który był tu zamieszczany nie raz jest bardzo precyzyjnym ale... Gdy docinasz, dodajesz to w locie trymerami małe poprawki należy naniesć. Tak miałem w każdym. Ale to poprawki, a nie decyzja czy dociążać. Teraz bez dociażania modelu wyposażonego do lotu z wyznaczonym SC jest jakiś problem?

Link to comment
Share on other sites

Być może źle napisałem. W kalkulator wklepałem wymiary, znalazło mi środek ciężkości. Pod tą mniejszą klapką mam na stałe sznureczek, dokładnie w wyliczonym środku ciężkości. I w tej chwili jest dokładnie w tym miejscu, ale jeśli po odlocie wyjdzie że jest za bardzo z tylu, to pakietem już nic nie zdziałam. Przymiarki do wyważenia były bez wingletów (mój błąd) i było dobrze, pakiet mniej więcej na środku komory. Tera na gotowo pakiet na samym dziobie jest.

Link to comment
Share on other sites

Winglety to drobnostka jesli depronowe. Po oblotach zawsze musiałem przesuwać pakiet lekko do tyłu więc był za cięzki na dziób mimo wyliczeń w programie. Ale z tym sietrzeba liczyć wykonując wszelkie wcięcia.

Teraz chciałem pierwszy raz od tragedii w listopadzie polatac ale nie wiem gdzie posiałem winglety :mellow:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I oblatane:) lekko wiało ale udało się namówić dziewczynę na wyjście:) dzielnie operowała kamerką :)

Wrażenia z lotu bardzo pozytywne, dobrze szybuje, dzielnie radzi sobie z wiatrem, ale wypadało by zwiększyć skok śmigła:)

Dosyć duży zakres prędkości, pod wiatr można stać w miejscu:) filmik jest jaki jest ale coś tam widać, drugi się ładuje. Wyważenie od ręki, pierwszy raz pakiet przyczepiony i było oki:)

Od wyrzutu dużo czasu (20-30m) do włączenia silnika.

http://www.youtube.com/watch?v=N2ZQ4LRqLSI

http://www.youtube.com/watch?v=4PblvPM58P8

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.