Skocz do zawartości

Moje małe skrzydełko


kambal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Obserwuje forum już jakiś czas, pytam, komentuje, robię zakupy, ale tak naprawdę nic nie pokazałem jeszcze.

W zeszłym tygodniu naszło mnie na skrzydełko, miało być coś do polatania przed blokiem, jednak to za duże ryzyko. Przed uczelnią mam całkiem fajny placyk więc tam będę ćwiczył. Ale do rzeczy. Założenie miało być około 100cm, napęd halówkowy. A wyszło jak zwykle:P

 

Po niedoskonałym cięciu rozpiętość wynosi około 72cm, wymiary przeskalowane ze znalezionym gdzieś na forum.

Profil, za namową kolegi Patryk Sokol, Salaz z tej strony http://alain.zutter....alAZ/index.html.

Wyposażenie:

 

2xhxt500

turnigy 3020 1800kV

turnigy plush 10A

odbiornik z HK 6k do turniga

zasilanie 2s 460-600mAh

śmigło 8x4

 

Trochę fotek

post-8037-0-70120500-1353368211_thumb.jpg

post-8037-0-13979500-1353368229_thumb.jpg

post-8037-0-70126000-1353368235_thumb.jpg

 

I pytanko, silnik mam pochylony do dołu, tak wynikało z mojego rozumowania. Jak był na prosto to model robił beczki, teraz też robi, niestety. Czy dalej pochylać silnik do uzyskania odpowiedniego zachowania?

post-8037-0-23013100-1353368320_thumb.jpg

 

I jeszcze jedno. Czy śmigło 8cali może być za duże? Skrzydełko na silniku bardzo łatwo wpada w korkociąg, nie idzie go wyprowadzić, no i łatwiej skreca w lewo:)

 

Mimo, że lot ślizgowy idealnie, nawet moje "szybowce" tak nie latają, przy odpowiednio silnym wyrzucie spokojnie 20/30m można polecieć.

Nie mam na czym zważyć aktualnie, ale jutro będę w modelarni to wrzucę na wagę i się dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy napędzie pchającym silnik powinien byc skierowany w górę. Jezeli model masz dobrze wyważony to zeby mi ciągło go w górę, wytrymuj lotki w dol, lub przenieś ich punkt centralny w dol. Nie wiem jaki masz nadajnik i jakie możliwości w nim. Co do korkociagu moze byc za mala prędkość modelu ale takze za mala powierzchnia boczna czyli stateczniki pionowe. Sa za male.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik turnigy, nowy nabytek i nie do końca wiem o co chodzi z tym co mówisz. Model wyważony, lotki w locie bez silnika lekko w górę, w końcu to latające skrzydło. A według kolegi mam dla włączonego napędu do miksować opuszczenie lotek? Winglety poprawię, wydawało mi się że są odpowiednie. A one powinny wystawać w dół? czy tylko na górze być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za skręcanie odpowiada wykłon silnika. Trzeba go skręcić o kilka (1-2) stopnie. Najlepiej przez dodanie podkładek pod śruby mocujące silnik. Skłon wykonuje się pod kątem położenia silnika względem środka ciężkości. W twoim modelu silnik jest w zasadzie idealnie w osi z SC. Zatem nie ma potrzeby dawać skłonu. Wykłon jak widać może pomóc.

 

Stateczniki mogą być za małe, tym bardziej że nie widzę innej stabilizacji przez konstrukcje skrzydła. Spróbuj dodać dwa dodatkowe stateczniki w okolicach początku lotek, na kadłubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian, o jakiej stabilizacji przez konstrukcje skrzydła mówisz? To na pewno nie ostatnie moje skrzydło bo mi się spodobało, dlatego chciał bym wiedzieć co zrobić by było lepiej.

 

Własnie mi tez wydawało się, że jak silnik jest w osi to nie trzeba dawać skłonu. Jednak coś jest nie tak. Jak rzucam skrzydłem bez silnika to ładnie szybuje, bez zadzierania, pompowania itp.

Po włączeniu silnika skrzydełko zadziera, idąc pionowo w górę, wręcz robiąc pętle, pomaga oddanie drąga wysokości, ale nie o to chodzi by korygować cały czas na silniku. Wywnioskowałem, że danie skłonu w dół będzie pchało dziób w dół i będzie dobrze, niestety tak nie jest.

 

Apropo stateczników to dodać dwa kolejne czy powiększyć istniejące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro model dobrze szybuje to sc jest ok. Winglety nie muszą wystawać pod skrzydło. Madrianowi chodzilo o samostatecznosc. Maja ja skrzydla ktore posiadają wznios.

Chyba pozostaje ci tylko skierować silnik bardziej w dol lub zmiksowac silnik z lotkami tak zeby wychylały sie w dol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej w dół czyli tak jak jest tylko jeszcze większy kąt? Czy w drugą stronę?

Ewentualnie czy ktoś mógł by mi podpowiedzieć jak ustawić mikser w turnigy9x tak żeby wysokość zmieniała się wraz z obrotami? Bo albo nie w tą stronę mi się robi, albo w ogóle tak że wysokość na maksa jak ruszam drągiem to wraca do neutrum. Polatałem troszkę dzisiaj, można powiedzieć, że w sumie na dwóch pakietach 600mAh polatałem pewnie z 1,5h, bardzo spokojnie, ale te ciągnięcie w góre jest mocno niebezpieczne. Zdarzało się że skrzydełko dosłownie robiło zawis, i ani w jedną ani w drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.