Skocz do zawartości

Ładowanie ładowarką E-sky EK2-0851


mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie przymierzam się po raz pierwszy do ładowania ładowarką E-sky EK2-0851 Li-poli o pojemności 1700 mA. Ładowanie prądem 800mA pewnie będzie trwało ok. 3 godzin lub dłużej. Z tego co wyczytałem na forum zalecana jest obserwacja procesu ładowania a to ze względu na możliwość przegrzania akumulatora i spuchnięcia, a nawet pożaru. I w związku z tym mam pytania:

1.Czy można przerwać proces ładowania (iść na spacer z marudzącą żoną) i po jakimś czasie doładować.

2.Czy można doładować nie do końca rozładowany akumulator np. w przerwie między lotami.

Chciałbym zaznaczyć, że elektronikiem to ja nie jestem

Pozdrawiam

mazur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak (...moment, moment... żonę czy akumulator?)

 

Dobre.

Podany link wiele wyjaśnił i tu okazuje się, że różne źródła podają różne parametry.

W jakimś sklepie z li-polami wyczytałem coś takiego, cytuję "Akumulatora nie wolno rozładować poniżej 3V na ogniwo tzn. dla 3s do 9V

Przekroczenie tych parametrów powoduje nieodwracalne zniszczenie akumulatorów."Dziś latałem pierwszy raz na li-polach a tak naprawdę to pierwszy raz elektrykiem.

Ponieważ są to moje pierwsze kroki w elektrykach więc inwestuję w nieznane oszczędnie kupująć najtańszą ładowarkę.

Akumulatory 1700 mA ładowałem ok. 3,5 godz. stąd było moje pytanie co z upierdliwą żoną, na spacer czy .... Nie znam ładowarki więc co jakiś czas sprawdzałem napięcie i na koniec gdy napięcie przekroczyło 12,61 V wyłączyłem ładowarkę. Czy to znaczy, że akumulator będzie nie doładowany? W podanym linku napisano, że ładowarka bedzie jeszcze ładowała minimalnym pradem ale ja wolałem nie ryzykować.Co do dokładności pomiaru to mierzyłem chińskim miernikiem. Jutro porównam z profesjonalnym czy wskazania mojego miernika sa prawidłowe.

Dlatego pytanie do do posiadaczy ładowarek E-sky czy nie mieli jakś niespodzianek przy zastosowaniu tej ładowarki. W każdym razie prąd ładowania był tak mały, że nie wyczułem wzrostu temperatury.

Pozdrawiam

mazur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ładowarka nie forsuje akumulatorów - więc nic się nie będzie grzało, ani tym bardziej dymiło.

Sęk w tym, że lipole są potencjalnie niebezpieczne i nie należy ich spuszczać z oka podczas ładowania. A gdy nieużywane najlepiej przechowywać w doniczce.

Lipole kiedyś były dość wybuchowym towarem i od tamtej pory ludzie mają do nich uraz. Co jakiś czas w necie można znaleźć zdjęcia pożaru i strat spowodowanych lipole. Więc pomimo tego, że generalnie nic się nie dzieje, lepiej nie zostawiać ich podpiętych do ładowarki, gdy nikogo niema w domu. Tak samo groźne jak zostawienie w domu na czas spaceru z żoną: włączonej lutownicy, żelazka (stopką do góry - ma przecież termostat i nic się nie zapali), itp. Przyjdzie kot i przewróci i kłopot gotów.

 

To samo zresztą się tyczy innych akumulatorów. Mi się kiedyś rozpuścił pakiet NiMH i też w sumie mógł coś zjarać.

 

Mam podobną ładowarkę (od Lamy) ale z niej nie korzystam (za długo mi ładuje) - sprawdzałem ją z grubsza miernikiem, ładuje ok. Nie przeładowuje, itp.

PS. Ochroną przed rozładowaniem poniżej 3V jest regulator (w którym czasem trzeba takie zabezpieczenie zworkami ustawić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Ochroną przed rozładowaniem poniżej 3V jest regulator (w którym czasem trzeba takie zabezpieczenie zworkami ustawić).

 

Lub częściej w menu programowym regulatora. Tak więc podczas ładowania jak i latania ryzyko uszkodzenia pakietu jest bardzo małe. Coś musi zawieść, popsuć się aby doszło do zniszczenia czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

pytanie do mazur11

ładujesz ta ładowarka pakiet 3s? jaki stosujesz zasilacz

miałem tą ładowarkę lecz ja spaliłem teraz nowa sobie kupie ale tamta ładowarka ładowała mi pakiet 2s dobrze ale 3s nie czekałem z 3 godziny ale lampka niezgasła pakiet był 1300mAh próbowałem przez akumulator i przez zasilacz i tak samo niewiem chyba zasilacz był za słaby miał0,7A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem może być fakt że te ładowarki chyba nie mają wbudowanej przetwornicy napięcia. Do poprawnego ładowania pakietów 3s możesz wówczas potrzebować wyższego napięcia aniżeli 12V. (tak było w moim przypadku - ładowarka podobnej konstrukcji lecz innej marki)

Dedykowany zasilacz ok 15V min 1A. Po za tym jest to moje doświadczenie z moją ładowarką tego typu. Przydałoby się to tezę potwierdzić lub... obalić.

 

Jednym słowem kto ma podobne ładowarki? - jak u was wygląda proces ładowania pakietów 3s taką ładowarką (lub podobną konstrukcyjnie) zasilaną z akumulatora samochodowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja tak laduje bateryjki ,czasem podpiete sa nawet trzy ladowarki.Warunkiem jest mocny zasilacz w PC.Moj to Jeantech 500W,wiec jest mu wszystko jedno.A przypadkowe zwarcie

skutkuje resetem-wyjac wtyczke na 5s z sieci.Oczywiscie komp pracuje normalnie w czasie tej operacji.Przy podpieciu czterech ladowarek sa juz problemy-wentylator pracuje non stop , a i komputer potrafi sie wylaczyc do czasu wychlodzenia zasilacza.

Jak jest u Ciebie nie wiem.Konfiguracja ?

Wydaje mi sie ze przy jednej ladowarce powinno byc ok, ale to zalezy od ,,zapasu'' mocy zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem może być fakt że te ładowarki chyba nie mają wbudowanej przetwornicy napięcia. Do poprawnego ładowania pakietów 3s możesz wówczas potrzebować wyższego napięcia aniżeli 12V. (tak było w moim przypadku - ładowarka podobnej konstrukcji lecz innej marki)

Dedykowany zasilacz ok 15V min 1A. Po za tym jest to moje doświadczenie z moją ładowarką tego typu. Przydałoby się to tezę potwierdzić lub... obalić.

 

Jednym słowem kto ma podobne ładowarki? - jak u was wygląda proces ładowania pakietów 3s taką ładowarką (lub podobną konstrukcyjnie) zasilaną z akumulatora samochodowego?

 

Ponieważ padło kilka dziwnych sformułowań na temat tej ładowarki śpieszę poinformować, że ładowarka ta jest balancerem, bo ładuje ogniwa pojedynczo i nie prądem automatycznym lecz maksymalnym 0.75 - 0.8A. Dlatego czas ładowania dużych pakietów 3S może być taki długi, bo ładowarka ładuje jedno ogniwo na raz przez 60 sekund a następnie przełącza sie na następne. I tak w kółko do nabicia każdej celi do 4.2V...

Wniosek taki, że niezależnie od napięcia naładuje zawsze w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce ładować ładowarką EK2-0851 lipole FullyMax to należy w pakiecie rozmontować wtyczkę izolując po kolei każdy styk a następnie zmontować w odwrotnej kolejności tak aby wtyczka była odwrotnie. Powinno być zgodnie z oznaczeniami biegunów na ładowarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ładowarka ładuje jedno ogniwo na raz przez 60 sekund a następnie przełącza sie na następne. I tak w kółko do nabicia każdej celi do 4.2V...

 

Kiedyś używałem tej ładowarki i się zastanawiałem dlaczego przy końcu ładowania niektórych pakietów ona wyłaczała się cyklicznie (było słychać zmiany obciążenia zasilacza). Przyczyną było to że niektóre ogniwa już były naładowane a inne nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

japim napisał/a:

bo ładowarka ładuje jedno ogniwo na raz przez 60 sekund a następnie przełącza sie na następne. I tak w kółko do nabicia każdej celi do 4.2V...

 

 

Kiedyś używałem tej ładowarki i się zastanawiałem dlaczego przy końcu ładowania niektórych pakietów ona wyłaczała się cyklicznie (było słychać zmiany obciążenia zasilacza). Przyczyną było to że niektóre ogniwa już były naładowane a inne nie.

 

A ja Panowie ostatnio odbylem b. ciekawa wymiane doswiadczen.Zeszlo na to .ze ladowarki o malym pradzie wyrownania cel ??? czyt.balansowania nie potrafia poprawnie naladowac pakietu?

Do tej pory myslalem ze to bez roznicy-tylko dluzszy czas w zaleznosci od pojemnosci pakietu.Ale nie! Padlo stwierdzenie ze nie mozna prawidlowo naladowac.

Chodzi generalnie o za maly prad.

Sprawdzilem-ladujac pakiet -a na innej ladowarce sprawdzilem ile weszlo.

Cos musi byc na rzeczy,bo pojemnosci (naladowania) byly rozne-choc napiecia sie zgadzaly-bo musza.Interesujace ,prawda.

Gdyby ktos chcial dociec jak to jest zamieszcze krotkie streszczenie.

I umarlbym w nieswiadomosci ze mam nienaladowany pakiet,a pozniej sa placze ze pakiety padaja.Wykrylem to przy okazji tetstowania kontrolera-wylaczal sie przy swiezo naladowanym pakiecie.Na zwyklym ESC latalem bez problemu.

 

Przydaloby sie wtym miejscu madre slowo-wyjasnienie.

Sa chetni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.