tomozi Opublikowano 6 Stycznia 2013 Opublikowano 6 Stycznia 2013 Witam wszystkich. Chcę przedstawić wam relację z budowy mojego pierwszego balsowego dwupłata tj. SE.5. Jak dotąd robiłem same deproniaki ale czas na coś poważniejszego. Rozpiętość modelu to 100 cm. Napęd elektryczny, Pakiet chcę wsadzić około 2200 mAh 3S. Barwy będą raczej oryginalne więc oliwka. Na początku zrobiłem stateczniki Czasu niewiele więc budowa będzie szła powoli. Teraz czas na kadłub.
tomozi Opublikowano 8 Stycznia 2013 Autor Opublikowano 8 Stycznia 2013 Pracę nad modelem idą powoli do przodu. Właśnie rozpocząłem budowę kadłuba. To narazie tyle.
michcio88 Opublikowano 10 Lutego 2013 Opublikowano 10 Lutego 2013 Skad zassałeś plany? Czy to raczej Twój własny pomysł? Myślicie, że dałoby radę do takiego modlu dać jakiegoś małego spaliniaka?
olo Opublikowano 11 Lutego 2013 Opublikowano 11 Lutego 2013 Ile zawiasów będziesz miał w stateczniku poziomym?
tomozi Opublikowano 11 Lutego 2013 Autor Opublikowano 11 Lutego 2013 Plany ściągnąłem dawno gdzieś z netu w formacie skanów, przerobiłem je do formatu dwg żeby można było ję wydrukować jak coś to mogę wysłać. Zawiaski na stateczniku będą 4, po 2 na stronę. A tu mała przymiarka I kadłub
tomozi Opublikowano 14 Marca 2013 Autor Opublikowano 14 Marca 2013 Po długiej przerwie pracę posunęły się na przód Teraz trzeba przemyśleć mocowanie górnego płata, chciałbym żeby było przykręcane.
tomozi Opublikowano 22 Marca 2013 Autor Opublikowano 22 Marca 2013 Budowa powoli posuwa się do przodu, kadłub wzbogacił się o wręgi i podpory górnego płata oraz "tylne kółko" Ruszyła także budowa skrzydła, w planach skrzydła są dzielone ale będę robił je w całości, a lotki będą tylko na dolnym płacie oczywiście zwiększone. Żeberka wycięte i wstępnie poskładane.
Irek M Opublikowano 22 Marca 2013 Opublikowano 22 Marca 2013 Lepiej dać lotki na górny płat niż dolny nie tylko dlatego, że lepiej to wygląda. Model tak mały, że nie ma sensu dzielic płatu więc słuszne rozwiązanie przyjąłeś. Walcz o każdy gram by jego obciążenie pow. nie było zbyt wielkie, a to przy małym modelu tradycyjnie wykonywanym nie jest łatwe.
tomozi Opublikowano 24 Marca 2013 Autor Opublikowano 24 Marca 2013 Lepiej dać lotki na górny płat niż dolny nie tylko dlatego, że lepiej to wygląda Mógłbyś wytłumaczyć dlaczego na górnym a nie na dolnym? Planowałem zrobić na dolnym, lepiej podłączyć kabelki do serw.
mirolek Opublikowano 24 Marca 2013 Opublikowano 24 Marca 2013 Se-5 miał w oryginale lotki na obu płatach - dlaczego chcesz to zmieniać? To przecież ma być model Se-5 a nie "wariacja na temat" Serwa w dolnym płacie jak sam napisałeś "łatwiej podpiąć" a przeniesienie wychyleń na górny płat za pomocą prętów węglowych łączących obie lotki na spływie jest bajecznie proste ms
Krzyś63 Opublikowano 24 Marca 2013 Opublikowano 24 Marca 2013 Witam Tomozi proszę o plany. Pozdrawiam matysiak.krzysztof@wp.pl
tomozi Opublikowano 24 Marca 2013 Autor Opublikowano 24 Marca 2013 Se-5 miał w oryginale lotki na obu płatach - dlaczego chcesz to zmieniać? Też mi się to za bardzo nie podoba wolałbym żeby był w oryginale ale planuje zrobić jednolite skrzydła bez podpór na końcach, przez co model będzie lżejszy, i w tym wypadku lotki tylko na jednym płacie (lepiej do transportu, montażu na lotnisku itd). Jestem na takim etapie że mogę to zmienić więc trzeba będzie to przemyśleć. Krzyś63 plany poszły na maila.
mirolek Opublikowano 25 Marca 2013 Opublikowano 25 Marca 2013 skrzydła bez podpór na końcach, przez co model będzie lżejszy, Może lżejszy o kilka gramów ale na pewno nie będzie to Se-5 a przy pierwszym nie całkiem poprawnym lądowaniu prawdopodobieństwo złamania skrzydła wzrasta znacząco. Dwupłaty miały bardzo wąskie profile a skrzydła były wiotkie - stąd konieczne słupki (czasem nawet trzy lub cztery zestawy na skrzydło) i system linek wiążących tą wątłą konstrukcje w sztywną klatkę. Oczywiście nie musisz robić słupków "aktywnych" i linek spinających ale takie słupki "pasywne"..... takie atrapy które tylko wyglądają a nie niosą obciążeń powinieneś wykonać. Model historycznego dwupłata musi mieć słupki i powinien też mieć lotki w tych miejscach gdzie miał oryginał. Jak to zrobić możesz podglądnąć na forum w moim wątku z budowy Albatrosa (prawie takie same wymiary jak Twój model) albo na mojej stronie www. ms
tomozi Opublikowano 27 Marca 2013 Autor Opublikowano 27 Marca 2013 Model historycznego dwupłata musi mieć słupki i powinien też mieć lotki w tych miejscach gdzie miał oryginał. No więc po długim przemyśleniu postanowiłem że zrobię zbliżony do oryginału czyli lotki na górnym i dolnym płacie. Faktycznie płaty są dość giętkie więc podpory się przydadzą. mirolek przeglądałem Twoja relacje budowy Albatrosa ale nie widzę zdjęć, nie wiem czemu. Nie wiem jak zrobić mocowanie skrzydeł do kadłuba ale na to mam jeszcze czas.
mirolek Opublikowano 28 Marca 2013 Opublikowano 28 Marca 2013 Racja .... budowa była prowadzona jeszcze na starym forum a zamieszczane zdjęcia z forumowej galerii zginęły bezpowrotnie. TU : https://picasaweb.go...trosBudowaILoty znajduje się cały komplet zdjęć z budowy, znajdziesz co Cię interesuje a jak pojawią się wątpliwości - pytaj śmiało. Mocowanie górnego płata do kadłuba zmieniałem po pierwszym nieudanym locie. Wtedy zrezygnowałem z tzw. baldachimu i aktywnego naciągu na rzecz sztywnego górnego płata. Rozwiązanie mocowania płata które znajdziesz na zdjęciach, sprawdziło się doskonale. Mirek
tomozi Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Autor Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Powoli prace idą do przodu, męcze cały czas lewel dolne skrzydło a to efekt A tu lotka
zbjanik Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Sprawdź, czy się nie pomyliłeś w obrysie końcówki- w.g. mnie o wiele za skośna. Szkoda byłoby, model wygląda na fajny...
tomozi Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Autor Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Sprawdziłem jest OK tak jak na planach, myślę że nie ma błędów w planie.
hubert_tata Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Budowałem kiedyś z tych samych planów - fotki na zachętę (jest w sieci cały opis, to możesz sobie podejrzeć moje rozwiązania)
zbjanik Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Opublikowano 2 Kwietnia 2013 Aha Hubercie- masz rację. Dopiero ze zdjęć widać, że to nie jest makieta, a bardziej "aluzja" do SE. Ale fajny, podoba mi się. Przypomina mi się kolega, który twierdził,nie bez racji, że na odpowiedniej wysokości każdy model jest makietą, i to każdego samolotu. Powodzenia!
Rekomendowane odpowiedzi