Skocz do zawartości

SE.5


tomozi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chcę przedstawić wam relację z budowy mojego pierwszego balsowego dwupłata tj. SE.5. Jak dotąd robiłem same deproniaki ale czas na coś poważniejszego.

Rozpiętość modelu to 100 cm.

Napęd elektryczny,

Pakiet chcę wsadzić około 2200 mAh 3S.

Barwy będą raczej oryginalne więc oliwka.

 

Na początku zrobiłem stateczniki

Dołączona grafika

 

 

Czasu niewiele więc budowa będzie szła powoli. Teraz czas na kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Plany ściągnąłem dawno gdzieś z netu w formacie skanów, przerobiłem je do formatu dwg żeby można było ję wydrukować jak coś to mogę wysłać.

 

Zawiaski na stateczniku będą 4, po 2 na stronę.

65dcf2377eec161cgen.jpg

 

A tu mała przymiarka

4f684114649729a3gen.jpg

 

I kadłub

69c620c370209ae6gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Budowa powoli posuwa się do przodu, kadłub wzbogacił się o wręgi i podpory górnego płata oraz "tylne kółko"

 

97081d4a9e500fc5gen.jpg

c6bc63a2679115a4gen.jpg

 

Ruszyła także budowa skrzydła, w planach skrzydła są dzielone ale będę robił je w całości, a lotki będą tylko na dolnym płacie oczywiście zwiększone. Żeberka wycięte i wstępnie poskładane.

 

bea173120c91fa87gen.jpg

50af3c264349faf4gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dać lotki na górny płat niż dolny nie tylko dlatego, że lepiej to wygląda. Model tak mały, że nie ma sensu dzielic płatu więc słuszne rozwiązanie przyjąłeś. Walcz o każdy gram by jego obciążenie pow. nie było zbyt wielkie, a to przy małym modelu tradycyjnie wykonywanym nie jest łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dać lotki na górny płat niż dolny nie tylko dlatego, że lepiej to wygląda

 

Mógłbyś wytłumaczyć dlaczego na górnym a nie na dolnym?

Planowałem zrobić na dolnym, lepiej podłączyć kabelki do serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Se-5 miał w oryginale lotki na obu płatach - dlaczego chcesz to zmieniać?

To przecież ma być model Se-5 a nie "wariacja na temat"

 

Serwa w dolnym płacie jak sam napisałeś "łatwiej podpiąć" a przeniesienie wychyleń na górny płat za pomocą prętów węglowych łączących obie lotki na spływie jest bajecznie proste

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Se-5 miał w oryginale lotki na obu płatach - dlaczego chcesz to zmieniać?

 

Też mi się to za bardzo nie podoba wolałbym żeby był w oryginale ale planuje zrobić jednolite skrzydła bez podpór na końcach, przez co model będzie lżejszy, i w tym wypadku lotki tylko na jednym płacie (lepiej do transportu, montażu na lotnisku itd). Jestem na takim etapie że mogę to zmienić więc trzeba będzie to przemyśleć.

 

Krzyś63 plany poszły na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzydła bez podpór na końcach, przez co model będzie lżejszy,

 

Może lżejszy o kilka gramów ale na pewno nie będzie to Se-5 a przy pierwszym nie całkiem poprawnym lądowaniu prawdopodobieństwo złamania skrzydła wzrasta znacząco.

Dwupłaty miały bardzo wąskie profile a skrzydła były wiotkie - stąd konieczne słupki (czasem nawet trzy lub cztery zestawy na skrzydło) i system linek wiążących tą wątłą konstrukcje w sztywną klatkę.

Oczywiście nie musisz robić słupków "aktywnych" i linek spinających ale takie słupki "pasywne"..... takie atrapy które tylko wyglądają a nie niosą obciążeń powinieneś wykonać.

Model historycznego dwupłata musi mieć słupki i powinien też mieć lotki w tych miejscach gdzie miał oryginał.

Jak to zrobić możesz podglądnąć na forum w moim wątku z budowy Albatrosa (prawie takie same wymiary jak Twój model) albo na mojej stronie www.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model historycznego dwupłata musi mieć słupki i powinien też mieć lotki w tych miejscach gdzie miał oryginał.

 

No więc po długim przemyśleniu postanowiłem że zrobię zbliżony do oryginału czyli lotki na górnym i dolnym płacie. Faktycznie płaty są dość giętkie więc podpory się przydadzą. mirolek przeglądałem Twoja relacje budowy Albatrosa ale nie widzę zdjęć, nie wiem czemu. Nie wiem jak zrobić mocowanie skrzydeł do kadłuba ale na to mam jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja .... budowa była prowadzona jeszcze na starym forum a zamieszczane zdjęcia z forumowej galerii zginęły bezpowrotnie.

TU : https://picasaweb.go...trosBudowaILoty

znajduje się cały komplet zdjęć z budowy, znajdziesz co Cię interesuje a jak pojawią się wątpliwości - pytaj śmiało.

Mocowanie górnego płata do kadłuba zmieniałem po pierwszym nieudanym locie. Wtedy zrezygnowałem z tzw. baldachimu i aktywnego naciągu na rzecz sztywnego górnego płata. Rozwiązanie mocowania płata które znajdziesz na zdjęciach, sprawdziło się doskonale.

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha Hubercie- masz rację. Dopiero ze zdjęć widać, że to nie jest makieta, a bardziej "aluzja" do SE. Ale fajny, podoba mi się. Przypomina mi się kolega, który twierdził,nie bez racji, że na odpowiedniej wysokości każdy model jest makietą, i to każdego samolotu. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.