Skocz do zawartości

Regulatory - a producenci się cieszą


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie ,może ktoś podpowie - ja oraz kilku moich kolegów gdzieś od 4 lat bawimy się elektrykami i wypróbowaliśmy już chyba cały przekrój asortymentu oferowanego przez HK do 60 Amp z tak zwanego Low price segmentu .

Padły 2 (słownie dwa ) regulatory - jeden utopiony drugi uszkodzony mechanicznie - a teraz pytanie , jak zachęcić kogoś takiego jak ja aby kupił kilka razy droższy regulator i w imię czego miałby tak zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ,może ktoś podpowie - ja oraz kilku moich kolegów gdzieś od 4 lat bawimy się elektrykami i wypróbowaliśmy już chyba cały przekrój asortymentu oferowanego przez HK do 60 Amp z tak zwanego Low price segmentu .

Padły 2 (słownie dwa ) regulatory - jeden utopiony drugi uszkodzony mechanicznie - a teraz pytanie , jak zachęcić kogoś takiego jak ja aby kupił kilka razy droższy regulator i w imię czego miałby tak zrobić ?

 

Witaj,

 

raczej się nie da. Jak Wam to pasuje i działa i nic samo się nie zepsuło, to po co przepłacać.

Ja np. nie latam w ESA, tylko modelami akrobacyjnymi i 3D i chcę mieć 99,9% pewności, że jak coś się stanie, to znaczy, że mi zabrakło umiejętności a nie zawiódł sprzęt. Dlatego osobiście wolę odłozyć pieniądze i kupić coś lepszego. Generalnie jest wg. mnie dobra zasada, że im większy i droższy model tym lepsze i droższe (niestety) wyposażenie. Szkoda rozwalić model za 1000, 2000 czy 5000 zł z powodu chęci "zaoszczędzenia" na np. dobrym serwie, czy odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I powyższym postem sam założyciel tematu zgładził cztero-stronicową debatę....

 

To pytanie jest zadane w imieniu Kolegów zamierzających budować modele z pakietami LiFe (Wicherek 25-M). Ponieważ spotkałem się z opinią, że moje napędy Robbe w Wicherku są są za drogie dlatego pytam Kolegów czy jakieś regulatory budżetowe obsługują LiFe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by mieć 2,0 - 2,1 V na celę. LiFe mają bardzo płaska charakterystykę napięcie nie wiele się zmienia w czasie a potem b.szybko maleje. 2,6 V jest jeszcze napięciem eksploatacyjnym.

 

mam pytanie ,może ktoś podpowie - ja oraz kilku moich kolegów gdzieś od 4 lat bawimy się elektrykami i wypróbowaliśmy już chyba cały przekrój asortymentu oferowanego przez HK do 60 Amp z tak zwanego Low price segmentu .

Padły 2 (słownie dwa ) regulatory - jeden utopiony drugi uszkodzony mechanicznie - a teraz pytanie , jak zachęcić kogoś takiego jak ja aby kupił kilka razy droższy regulator i w imię czego miałby tak zrobić ?

 

Z tym kilka razy droższym regulatorem to trochę przesada. Interesowałem się też innymi regulatorami poza Robbe z zakresu 60-70A i tu różnica w cenie była max. 30%. A te regulatory miały w stosunku do Robbe dość okrojone funkcje, niskie taktowanie falownika (a to ma wpływ na sprawność napędu) nie można było ustawić timingu, ilości biegunów w silniku, sposobu startu i hamowania napędu i nie miały też funkcji diagnostycznych nie wspominając już o problemach z obsługą pakietów LiFe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Firma RIKU wprowadziła nowy typ regulatora programowalnego, który obsługuje i pakiety LiFe.

 

http://riku.pl/towar.../kontekst/4132/

I próg odcięcia wygląda na 2,8V http://www.quantumhobby.com/ZTW-B-Series-ESC-Programming-Card-p/b-ztwescpc.htm

Chyba, że przyjmuje się odcięcie dla 60% lub 65% napięcia początkowego - jak np dla NiCd ?

 

W tanich Turnigy Plush można programować 2,85V, kolega wyżej pisze, że nawet 2,6V dla LiPol i 45%, 60% napięcia początkowego dla NiCd

Czyli, jeżeli naładujesz LiFe do 3,6V-3,7V i wybierzesz tryb NiCd 60%, to wychodzi odcięcie 2,16-2,22V

Trzeba pamiętać, żeby włączać na naładowanym pakiecie i powinno dać radę.

 

A swoją drogą, możesz podać jak to jest w Robbe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I próg odcięcia wygląda na 2,8V http://www.quantumho.../b-ztwescpc.htm

Chyba, że przyjmuje się odcięcie dla 60% lub 65% napięcia początkowego - jak np dla NiCd ?

 

W tanich Turnigy Plush można programować 2,85V, kolega wyżej pisze, że nawet 2,6V dla LiPol i 45%, 60% napięcia początkowego dla NiCd

Czyli, jeżeli naładujesz LiFe do 3,6V-3,7V i wybierzesz tryb NiCd 60%, to wychodzi odcięcie 2,16-2,22V

Trzeba pamiętać, żeby włączać na naładowanym pakiecie i powinno dać radę.

 

A swoją drogą, możesz podać jak to jest w Robbe ?

 

W Robbe możesz wybrać typowy pakiet (LiPol, NiCD) i regulator sam sobie wylicza ilość pakietów i napięcie odcięcia, albo wybrać opcję ręcznego wyboru progu odcięcia pakietu z dokładnością co 0,1 V np dla LiFe 2,0 czy 2,1 lub jak chcesz. Ja w Wicherku mam ustawione 8,2V dla 4 pakietów LiFe.

 

Ja tych nowych regulatorów sam jeszcze nie próbowałem (oglądałem je dzisiaj w sklepie w Lublinie) a zwróciłem na nie uwagę bo mają w menu do wyboru opcję LiFe. Są programowalne i możliwościami już zbliżone do Robbe - co prawda tylko zbliżone, ale za to dużo tańsze. Myślę, że wybierając typ pakietu LiFe regulator sam powinien obliczyć wartość progu odcięcia. Ale widzę że można też zaprogramować próg odcięcia na sztywno (inna pozycja w menu) i sądząc po zdefiniowanych napięciach 2,8, 3,0 i 3,2 V, są to korekty tylko dla pakietów LiPol - jak ktoś lata wyczynowo ustawia na 2,8V, ci co szanują swoje pakiety ustawiają na 3,2 V. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zamiast marketingowej papki i domysłów proponuję pooglądać wnętrza regulatorów. Bardzo ciekawe rzeczy. Ludzie wgrywają własne oprogramowanie do kupnych regulatorów, aby lepiej działały w quadrokopterach . http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6163&sid=813fb7ebf167c94299787beac717b726

Bardzo ładne zdjęcia. Większość jest na ATmega8. Można sobie zadać kilka pytań np.:

-czym się różni regulator 18A, 25A, 30A?

-w jaki sposób działa 5V BEC dla pakietu 7.4V?

-w jaki sposób można uzyskać 2A z BEC?

-ile prądu odda BEC przy 11.1V pakiecie?

-ile prądu pobierają serwa?

-w jaki sposób jest rozpraszane ciepło ze stabilizatorów liniowych (BEC)?

-czy jeśli kupujemy (U)BEC impulsowy, to on jest impulsowy?

-bardzo ładne są tam mosfety 20V,z wieloma amperami, a jak z ich przełączaniem?

-jak działa regulator bezszczotkowy?

-czy silnik bezszczotkowy to indukcyjność, która sieje szpilkami przy przełączaniu?

-czy tranzystory w regulatorze niszczą się przez za duży prąd?

-czy tranzystory w regulatorze niszczą się przez zbyt dużą temperaturę i przekroczenie SOA?

-czy tranzystory w regulatorze niszczą się przez przebicie?

-czy tranzystory w regulatorze niszczą się podczas przełączeniu mostka np. zawieszenie uC?

-jaka jest częstotliwość przełączani?

-jak szybko następuje przełączenie?

-w jaki sposób blaszka aluminiowa (radiatorek) odbiera ciepło przez plastikową obudowę SMD, a to jeszcze jest schludnie owinięte w dużą termokurczkę?

-dlaczego chińczycy chyba się przerzucają z atmegi8 na silabsa f330? Wiecie jak to programować?

 

Jak to działa? Ja nie wiem, ale chylę czoło przed chińskimi inżynierami, bo to jest wyższa szkoła jazdy, wielkie doświadczenie i mnóstwo eksperymentów. Czasem lepiej nie widzieć i spokojnie spać, latać. Po co się martwić. Kochani, a widzieliście znaczki RoHS w elektronice modelarskiej, regulatory, serwa, odbiorniki, failsafe ... a widzieliście deklarację CE i EMI robioną w hongkongu i to hurtową na wszystkie produkty firmy z działu firmy A, B, C?

Są przesłanki, że regulator redox 20A to Hobbywing Skywalker 20A z naklejką polskiego importera, a to jest chyba Favourite. Dla ścisłości Favorite Electronics (Shenzhen)Co,Ltd 2/F B, Block 1, Henghaofeng Industrial Estate, Mingzhu West Industrial Zone, , St.Jingcheng, Shajing, Bao’an, Shenzhen , Guangdong, China ,518001.

 

Kiedyś, jak ludzie samemu robili regulatory do silników szczotkowych, to stosowali BEC na stabilizatorze LDO w obudowie TO220, tranzystory też w TO220. Przykręcali do tych obudów radiatorek, nawet wspólny , tylko kruczek polegał na przykręcaniu do tej "stalowej" strony, a nie plastikowej. No, ale teraz za jedną dniówkę jest regulator, silnik i pół pakietu gratis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Większość regulatorów jest produkowana na tych samych schematach i w tych samych fabrykach.

Sporo regulatorów różnych firm można programować jednym programatorem.

Najprościej jest ustalić regulator tzw zerowy w serii.

I tak dla regulatorów JETI zerowy jest regulator produkowany w Chinach dostępny pod nazwami HiModel serii Fly i kolejne jego ewolucje.

Niemiecki Kontronik to też JETI

 

Dla regulatorów z chłodzeniem wodnym znanych pod nazwami AquaStar i regulatorów z logerami SuperBrain - wyjściowe są regulatory HiFei SwordFish i SwodFish plus. Lotnicze odpowiedniki KingKong, seria G itd...

 

Regulatory produkcji EU są z przyczyn kosztów robocizny i wielu kwestii poprostu drogie. Jednak jakościowo potrafią znacznie przewyższać produkcję Chińską - i tak na przykład niemiecki regulatory Schulze jakoś nikomu nie padają. ale kosztują oj kosztują.

 

A najważniejsze jest w tym wszystkim byśmy utrzymali się każdy w swoim budżecie i rozsądnie dobierali parametry. Zawsze z nadmiarem to nic się potem nie kopci. A wielkości - trochę czasu a sklepów Ci u nas dostatek i w kraju i za gramanicą i w samych Chinach by znaleźć coś co można podejrzewać o zdolność przeżycia naszych oczekiwań względem rozmiarów, wagi....

 

Wracając do tematu -

przetestowałęm wszystkie typy regulatów HiFei i do 120A zarówno serii SwordFish jak i G series polecam - powyżej raczej nie.

W spośród najpopularniejszych z chłodzeniem wodnych nikt nie wspomniał o sztandarowym już regulatorze 180A HobbyWing ( model wyjściowy ) znanym też pod markami Turnigy 180A - wszsytkie HobbyWing, Turnigy programują się tą samą kartą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chinole górą.

Chyba nie jest tak źle. Robbe musiało popełnić jakiś błąd w strategii. Mpx się trzyma, ma pieniądze na przejęcia jak widać, ofertę ma bogatą.

Może utrzymają tą część produkcji Robbe, na której Ci zależy, chociaż chyba tu silną konkurencją jest dla Robbe Hitec, silnie z MPX-em związany.

 

Oczywiście ogólnie szkoda, to była firma z tradycjami, jak byłem mały to silniki Robbe to były takie cukierki do lizania przez szybkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.