Skocz do zawartości

Perkoz 3D


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu buduję model, prawie własnej konstrukcji. W rzeczywistości model Perkoz jest uwięziówką, lecz ja postanowiłem na podstawie tego modelu zbudować, model w 3d.

Długość kadłubu - 75cm

Rozpiętość (szacowana) - 1m

Szacowana masa modelu 1 do 1,250kg (oczywiście bardziej kieruję się w stronę 1kg i w dół)

Wszystko jest w fazie planowania, mimo iż wykonałem rysunki, obliczenia, skalowałem itp.

Model bardzo nie odbiega od rysunków, ale jest już kilka poprawek dotyczących ilości wręg, rozmiaru wręg.

Model posłuży do nauki latania, a więc będzie pancerny odrobinkę :)

Chcę użyć profilu skrzydła Clark Y (~12%) lub Clark Y (~14,5%) oraz nie wiem jak długiego profilu użyć. Myślę o 17-20cm.

Moje pytanie brzmi, jakiego profilu użyć. i jak długiego.

 

Zdjęcia wrzucę za jakiś czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proporcje wedlug Schiera :rozpietosc to 6×L gdzie L cieciwa czyli u ciebie trzeba odwrucic wzor mianowicie 1000÷6 daje ci L cieciwe co do clarka sklanial bym sie ku 12% dlaczego,poniewaz takie male modele oscyluja bardzo blisko zakresu krytycznego liczby REJNOLDSA ktora wiaze si e z predkoscia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) I dziękuję za odpowiedź. A co z długością profilu?? Przy długości kadłubu 75cm myślę o profilu równym 18 cm. Myślę, że bd stateczny, gdyż powierzchnia miedzy statecznikiem, a lotką będzie na tyle duża, że model będzie stateczny w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważałem, od początku, ale ponieważ to ma być model do nauki latania zaproponowali mi na początek Clark Y. Tak jak napisałem w 1 poście, model jest cały czas zmieniany na planach, dlatego też założyłem z góry, że Clark Y będzie kierowany w profil symetryczny oraz nie eliminuję tu opcji zmiany profilu. Profil muszę ustalić jak najszybciej, ponieważ chwilowo dalej nie mogę ruszyć z dalszą budową kadłubu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buduję model, prawie własnej konstrukcji. W rzeczywistości model Perkoz jest uwięziówką, lecz ja postanowiłem na podstawie tego modelu zbudować, model w 3d.

 

Już założenia są złe. Z modelu na uwięzi raczej nie zrobisz dobrze latającego modelu RC i to do nauki. W sieci jest całe mnóstwo gotowych planów. Przy braku jakiegokolwiek doświadczenia, radzę skorzystać z opracowanych już modeli a nie wyważać otwartych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wiem, że nie ma możliwości zrobienia uniwersalnego mocowania pod dowolne skrzydła ( chodź w tym modelu w 50% bd miał możliwość zrobienie dowolnego mocowania, ponieważ od dołu jest półka, która trzyma mi skrzydłą, więc ją mogę wykonać nową i połowa mocowania jest zmieniona) Myślę, że jednak nie pójdę na łatwiznę, I dokończę ten model. Dziś jeszcze poszukam jakiś profili i zobaczę.

Kesto Brakuję mi doświadczenia, ale nie mów że brakuje mi całkiem go. Zamknęli mi modelarnie i teraz mam ograniczone możliwości. Myślę i kombinuję, bo chyba o to też chodzi w modelarstwie, żeby nie iść na łatwiznę, a mieć radość z sklejania i na końcu zobaczenia efektu pracy :) Fakt może źle się wyraziłem. bardziej chodziło mi o to, żeby ten model przypominał mi Perkoza z wyglądu. Podobny kadłub, stateczniki.:)

 

Już, wiem jak zrobię. Wszystko opiszę z czasem. Jeżeli mi nie wyjdzie to przyznam tu kolegom rację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Minęło kawałek czasu. Od czasu kiedy planowałem, do dziś wykonałem już troszkę pracy nad modelem. Efekty są zadowalające. Kadłub jest w ciąż budowany, powoli:) W wolnej chwili wykonałem statecznik pionowy. Za kilka dni, zabiorę się za statecznik poziomy. Mam, małe problemy z kadłubem, ale jakoś walczę(zły pomysł na wykonanie wręg z sklejki z skrzynek po pomarańczach), są delikatnie zdeformowane. Chodź model jak na razie i oby do końca wychodzi prosty. nic nie ucieka. Będzie to kawał pancernika:) Chodź z wagą też walczę i staram się aby szła cały czas w dół a nie w górę. Liczę, że cały model nie przekroczy mi 600-700g bez osprzętu. Ale to tylko założenie, jak wiadomo bardzo często jest całkiem na odwrót niż zakładaliśmy.

M52 - napisałeś, że kadłub to kawałek deski z ogonem z listewki:) No być może teraz model tak przypomina, ale jeszcze nie ma nadbudówki, która wykonam od razu po ukończeniu kadłubu.

post-11785-0-40242200-1367492147_thumb.jpg

post-11785-0-44152300-1367492155_thumb.jpg

post-11785-0-34458400-1367492162_thumb.jpg

post-11785-0-07328300-1367492169_thumb.jpg

post-11785-0-28388900-1367492175_thumb.jpg

post-11785-0-94341900-1367492179_thumb.jpg

post-11785-0-51548200-1367492186_thumb.jpg

post-11785-0-76363000-1367492193_thumb.jpg

post-11785-0-34747300-1367492200_thumb.jpg

post-11785-0-54621200-1367492209_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.