Jump to content

Przedłużenie mocowania silnika 50 cm3


robas69
 Share

Recommended Posts

Muszę przedłużyć tuleje silnika DA-50R o 2 cm. Zrobiłem to ze sklejki 5 mm - 4 warstwy, prostokąty 4 x 12 cm tak by sklejka wystawała poza obrys każdej stopki ponad 1 cm. Jednak to rozwiązania ma masę 140 g + żywica na sklejenie i pomalowanie oraz zajmuje dużo miejsca na wrędze (trzeba zamontować akumulator i zapłon). Czy mogę zminieszyć wymiar podkładek (kwadrat pod każdą stopkę + zmniejszenie jego wymiaru wystającego poza obrys stopy) tak by zmniejszyć masę i zajmowaną powierznię, bez skutku dla mocowania silnika?

9e6bf3793f58a541med.jpg

Link to comment
Share on other sites

Możesz, ja używałem co prawda do silnika 26 i 30cm kupionych w praktikerze klocków okrągłych(krążków) średnicy 26mm i chyba 10 czy 15mm grubości. Dałem po dwa na tulejkę. są też mniejszej średnicy jak i większej. Tylko przesączyłem poliuretanem by paliwo nie wsiąkało. Do tego owinąłem je folią aluminiową samoprzylepną. Między krążkiem drewnianym a tulejką wstawiłem jeszcze podkładke metalową by tulejka o mniejszej srednicy niż krążek nie odkształcała go podczas przykręcania.

Link to comment
Share on other sites

Irek, po co owijałeś je folią? Czy ma jakieś znaczenie dla mechaniki przeniesienia obciążeń na wręgę to, że wielu radzi by kwadratom wyokrąglić narożniki?

Link to comment
Share on other sites

A nie prościej ,ładniej było by dotoczyć nowe tulejki.

Też miałem taki problem,brakowało ok 3 cm ,krótka gadka u tokarza,i za 30 zł zrobił mi identyczne,nagwintowane.Sama radość montować bez podkładania,cudowania.Masa aż tak istotnie się nie zwiększyła aby było co przeżywać..

Link to comment
Share on other sites

Rafał, myślałem o tym, ale wydaje mi się, że zastosowanie dłuższych tulejek mogłoby spowodować, że osadzenie na nich silnika spowoduje, że nie będzie już tak stabilny - dłuższe ramię, na którym działa moment. W obecnym rozwiązaniu poprzez przekrój podstaw mamy sytuację jakby te podstawy były wręgą.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem,nie próbuję podważać tego co napisałeś ale w Yaku mojego syna silnik siedział na tulejkach 11,5 cm i przez 2 lata nawet nie spoglądałem pod maskę .Nie wydaje mi się aby dobrze dokręcone tuleje do wręgi/silnika uległy wyrwaniu ,skręceniu itp.

Po prostu wydaje mi się tak estetyczniej,fachowo.Oczywiście Cię nie namawiam,ale ja bym tak zrobił ;) .

Link to comment
Share on other sites

Rafał, syn latał na silniku 30 cm3 o ile pamiętam bardzo ładne latanie na filmie :) . To jest 50-tka w związku z tym większe drgania większej masy i większy moment skręcający działający na tuleje. Długie wyglądają ładniej, ale moja sklejka będzie pod maską ;) .

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się ,to była 35- tka ale telepała bardziej jak 50 cm.. ;) .

Każdy sposób jest dobry byle był skuteczny .

Te sklejkowe podkładki też będą ok ,może tylko faktycznie trochę je zmniejsz.

Link to comment
Share on other sites

Po mocowaniu poprzedniego silnika okazało się, że wręga silnikowa to 9 mm jakiejś balsosklejki (poza tym model topmodel.cz jest bez zarzutu), która w zakresie jednej warstwy została wyfrezowana przez nakrętki kłowe. Ponieważ nowe otwory będą blisko starych, chcę je zakołkować i podkleić wręgę od wewnątrz dobrą sklejką ok. 3 mm, tak by podkładki nowego mocowania były oparte na prostej i solidnej powierzchni. Co o tym myślicie? Punktowe wyrównanie jest niemożliwe przez trudny dostęp od wewnątrz kabiny.

Tak wygląda stan istniejący :( :

737e01d8c2f8a78fmed.jpg

e8657bbb3a161f43med.jpg

950d1588a9010983.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te owalne - wypracowane(?) otwory rozwierć. Teraz juz z łatwością włożysz w nie krążki czy kołki zamykając je. Dalej jak piszesz - podklejasz sklejką - moze być zwykła gospodarcza - i masz nowa mocną ściankę działową.

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś jeszcze mógłby potwierdzić ten sposób naprawy/wzmocnienia wręgi? Czym kleić - żywica dwuskładnickowa Pacer Z-Poxy czy Distal? Czy taka grubość sklejki będzie dobra?

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy w miejscach naprawy podkleic ja od wewnatrz (lub jak kto woli, od tylu) krazkami ze sklejki. Srednice owych krazkow dobierz tak, by byla nieco wieksza od obszaru naprawy (stosunek powierzchni "zdrowej" do powierzchni naprawianej okolo 1:1),

Niestety tak zrobić nie mogę. Żeby wkleić krążki naprawcze należy dokładnie oczyścić miejsca wyfrezowane przez nakętki kłowe, by krążek nie klawiszował i podkładka nowej śruby, która będzie opierała się też fragmentem na naprawiane miejsce przylegała całą powierzchnią. Ponieważ tył wręgi jest wewnątrz kadłuba (zamkniętego) nie możliwe jest dokładne oczyszczenie tych miejsc. Zdjęcia zrobiłem opuszczając aparat do wnętrza kadłuba. Rozumiem, że wg Ciebie odpowiednia grubość to 5 mm?

Jarek, jak wyglądają te silentbloki?

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.