Jump to content

Katanka 1020 -reanimacja po krecie


Guest

Recommended Posts

Jakiś czas temu zrobiłem małą Katankę o rozpiętości 1020mm. Opis projektowania i budowy jest tu http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=4&t=337 Tytuł tematu trochę nie aktualny bo robienie KIT-ów już mi przeszło. Podczas pierwszego lotu zrobiło się jej kuku za sprawą silnika który wybudował się z łoża i dyndając na kablach zmieniał SC w takim zakresie ze nie dałem rady wyprowadzić modelu.

Model wyglądał tak:

 

 

 

A po dziewiczym locie tak:

 

 

 

Jako że kolejny raz jestem w trakcie przeprowadzki przypadkowo trafiłem na skrzydła z tego modelu schowane w szafie. Postanowiłem przerobić kadłub do ver 7.

Zmiany obejmują głównie kadłub, zmieniłem boczki na balsowe, trzy ostatnie wręgi też są balsowe, odchudzone usterzenie pochodzi z ver.6 . Wysłałem pliki do wyceny oraz zamówię cięcie. Maskę silnika zrobie tym razem z laminatu 20g/m2. Kabina do dużej katany wyszła bardzo fajnie tą metodą. Skrzydła chyba obiorę z folii i położe jakąś lżejszą bo chińska jest okropnie cięzka.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Przekonstruowałem kompletnie skrzydło, natarcie skrzydła i lotki - miękka balsa 6mm, półka serwa i wzmocnienie żebra przykadłubowego- balsosklejka 3mm, pokrycie-balsa1,5mm, pozostałe elementy to balsa 2,5mm. Usunąłem jedno żeberko na końcówce płata oraz listwę w natarciu. Zminimalizowałem udział sklejki w skrzydle. W stosunku do pierwszej wersji ta powinna być trochę lżejsza. Jutro powinien dojść wycięty kadłub.

Link to comment
Share on other sites

ciary mnie przechodza na takie azurowanie wiazara, wydaje mi sie w przestrzeniach 2 i 4tej od strony skrzydla powinienes te otwory zmniejszyc. nie ma tu zadnej rury wiec jakies 2/3 sily tnacej musi sie przeniesc przez srodnik tego elementu. Jak sie go azauruje do tego stopnia to wystepuje cos co sie nazywa wtorne zginanie (secondary bending due to shear force) - przy tak malej ilosci materialu pozostawionej poziome czesci bede narazone na spore naprezenia, jezeli do tego chcesz ten element miec z balsy (?) to obawiam sie o wytrzymalosc

Link to comment
Share on other sites

Piotrek, nie potrzebnie się martwisz. Po dzwonie katanki lekko oberwało ostatnie żebro i lotka, prócz tego nic się nie stało. Pas dźwigara ma dodatkowe dźwigarki z balsy 6x2,5mm co daje łącznie z pasem ekwiwalent listwy 5x5mm na górze i na dole skrzydła, do tego zamknięty keson. Skrzydło jest lekkie i bardzo sztywne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chwile zeszło nim odebrałem formatki ale w końcu są. Jakość cięcia oczywiście jak przystało na barwyreklamy.pl - bardzo wysoka. złożyłem i skleiłem domek silnika i dwie wręgi. Pasowanie elementów jest dość ciasne więc model moża złożyć bez kleju. Na tą chwilę wyglada to tak jak na zdjęciach. Z powodów lokalowych nie bardzo mam mozliwość szlifowania balsy ale jakoś dam radę.

Link to comment
Share on other sites

Skleiłem prawie cały kadłub bez garba. Waga 94g, po naklejeniu garba pewnie dobije do 100g. Potem się przeszlifuje. Kadłub wersji sklejkowej ważył tyle samo ale mam nadzieję że w tej wersji odchudziłem tył.

 

 

 

 

Edit: kadłub prawie ukończony.

 

 

Link to comment
Share on other sites

i znowu ten co mu sie wiecznie cos nie podoba ;)

 

te boczki domku pod silnik; te podluzne otwory w strukturze ktora sie skreca to nie jest za bardzo szczesliwy pomysl, juz trojkaty by byly lepsze albo okragle otwory - czemu prawa strona sie rozni od lewej? regulator chcesz tam instalowac?

Link to comment
Share on other sites

Tak, dokładnie, tam będzie regulator. Miałem dosyć problemów z jego umieszczeniem więc zrobiłem sobie do niego łoże. Ta struktura się nie skręca, uwierz mi że nawet używając siły nie jestem w stanie skręcić domku silnika i nie wierzę w to żeby mógł to zrobić 200-300W silnik. To nie jest prawdziwy samolot tylko mały elektryczny model, PA domek robi balsy i daje radę. Dziś skleiłem kabinkę z ramką kabiny, wyszlifowałem całość, jutro okleję cały kadłub. Wstawię jutro zdjęcia, może ktoś śledzi wątek i jest ciekawy budowy.

Link to comment
Share on other sites

Mam katanę mini, addictiona i extrę 260 z PA i domki mają sklejkowe, a nie balsowe, inna sprawa że jak się przekonałem doświadczalnie nie ma sensu ich wzmacniać, gdyż w przypadku kreta pionowo w dół (przerobiłem addictionem) działają jak strefa zgniotu oszczędzając kadłub.

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo wiem jak przy prawidłowym montażu w addictionie lub extrze 260 ma odlecieć domek, skoro jakby zaryglowany jest cienkimi (4) kawałkami węgla?!?!?!

Nawet bez użycia kleju, tylko na wcisk trzyma jak diabli, a jeszcze klejąc to ho ho :)

Link to comment
Share on other sites

U mnie domek połączony jest z łącznikiem płatów. Pomimo że jedna ścianka przystosowana jest do regulatora nie wpływa to na jego sztywność- jest nieskręcalny, oczywiście można ukręcić ale na pewno silnik tego nie zrobi.

Pokryłem ster kierunku, czekam na żółtą, transparentną folię i pokryję skrzydła i usterzenie poziome. Może się uda w niedzielę ulotnić model.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.