Jump to content

Napęd SK i SW w DLG


kuba r.

Recommended Posts

Witam,

mam model DLG, w którym dotychczas napęd steru wysokości zrealizowany był poprzez linkę ciągnącą ster w dół oraz kawałek drucika w sterze wysokości, który stale ciągnął ster do góry. Rozwiązanie niby ok, brak luzów, ale linka się rozciąga z czasem, a serwo cały czas jest pod obciążeniem. Dodatkowo chcę dorobić ster kierunku, którego do tej pory nie ma.

 

Stąd moje pytanie, jak najlepiej zrealizować napęd sterów? Myślałem nad sztywnym popychaczem rodem z większy modeli F3X z rurki węglowej lub profilu, np. http://abc-rc.pl/Profil-3-3-2, http://abc-rc.pl/p/1...strukcyjne.html.

 

Zastanawiam się również nad sensem robienia steru kierunku w tak małym modelu - wiadomo lepiej się krąży, ale czy to konieczne i aż tak przydatne w tym przypadku?

 

Kuba

Link to comment
Share on other sites

Popychacze tez dają radę ;) zobacz na instrukcje do Oriona Adama Siamy

A co do kierunku-trochę zależy od tego jaki masz styl latania. Choć ostatnio silny jest trend u zawodników do rezygnacji z niego. Ja latam z :) rownież cześć naszych czolowych zawodników lata z kierunkiem ale druga cześć bez :)

Link to comment
Share on other sites

Ja używam systemu z linką i sprężynką od wielu lat i wciąż sobie bardzo chwalę to rozwiązanie. Jest nieporównywalnie szybsze w montażu, lekkie i nie ma luzów. A, że czasem trzeba kliknąć trymerem raz czy dwa mi nie przeszkadza. I tak trzeba ciągle dotrymowywać model do aktualnej pogody.

Jaką linkę zastosowałeś? Ja używam czystego kevlaru. Udało mi się kiedyś kupić na allegro szpulkę cienkiej kevlarowej nitki, ale taka wypleciona z tkaniny 60-tki też jest równie dobra. Nie zauważyłem, żeby się bardzo rozciągała z czasem.

 

Ster kierunku w DLG to kontrowersyjny temat ;)

Ja od zawsze latam ze sterem kierunku. Mój najlepszy kompan z lotniska bez. W środku dnia, kiedy jest mocna termika w zasadzie nie widać różnicy, które rozwiązanie jest lepsze. Ale pod wieczór przy bardzo delikatnych noszeniach wydaje mi się, że krążenie z użyciem kierunku daje niewielką przewagę.

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście stosuje mikro popychacze dostępne w mixmodel.pl (firmowy drut 0,35 wymieniam na największa strunę z gitary lub na drut 0,5 mm z graupnera). W tym roku można było podpatrzeć, że część zawodników rezygnuje z linek, czy to testy czy świadoma decyzja nie wiem. Co do serw, jeżeli latasz rekreacyjnie i nie zależy ci na precyzji ani wysokości rzutu to możesz stosować te serwa co chcesz. Bardzo dobrze w rozsądnej cenie spisują się serwa Hs 45 i stosuje je wielu zawodników.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.