Skocz do zawartości

Extra 260-1250mm, próby rysowania w CAD


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

 

Mam pytanie. W poście http://pfmrc.eu/index.php?/topic/39741-extra-260-1250mm-pr%C3%B3by-rysowania-w-cad/page-39&do=findComment&comment=528287 widzimy że Extra ma wyażurowane skrzydła. Natomiast w Su juz tego Sławek nie zrobiłeś. Jaka jest zasada. Kiedy ażurujemy skrzydło (pokrycie, kesen) a kiedy nie ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keson jak jest zamknięty to tworzy tzw. rurę D która jest bardzo sztywna. Ingerencja w tą rurę a właściwie w kesony wchodzące w jej skład ( poprzez wycinanie otworów ulżeniowych) powoduje utratę sztywności tej konstrukcji. Utrata sztywności jest tym większa im większe są otwory a sam ich kształt też ma znaczenie.W modelach jakie ja projektuję idę na kompromis: robię otwory ale nie za duże  żeby nie naruszyć tej sztywności za bardzo i nie za małe żeby trochę wagi urwać. W pewnym sensie sztywność zostaje przywrócona po pokryciu skrzydła folią  i jako całość z folią robią się  sztywne. Przy dużych otworach  w kesonach skrzydło daje się skręcić bez problemu czego zrobić się nie da przy pełnym kesonie (oczywiście skręcanie w rozsądnym zakresie) Duże znaczenie ma tu folia. Oracover napnie się bez problemu i jest mało podatny na rozciąganie po obkurczeniu co czyni skrzydło bardzo sztywnym. Solarfilm Solite nie ma takiego skurczu i nie zapewni aż takiej sztywności jak oracover. Otworów ulżeniowych nie opłaca się robić w modelach około 1m bo oszczędność jest rzędu 4-5g a utrata sztywności duża której nie przywróci się oklejaniem cienką folią typu Solarfilm solite.  Generalnie lepiej jest odpuścić sobie otwory w kesonach zwiększając sztywność i  wagę skrzydeł o kilka gramów i dać lekką folię pokryciową która w przypadku Solarfilmu Solite jest 3 x lżejsza niż oracover a to daje w wyniku lżejszy model z mocnymi płatami.

  Su ma Vortexy  i gdyby ich nie miał pewnie wyażurowałbym keson.  Azurowanie ma jeszcze jedną wadę- w miejscu otworów folia się zapada znakomicie niszcząc obrys profilu.

 Sam widzisz ze trzeba przemyśleć na różne sposoby model żeby było w miarę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci Marcin, ja natomiast wziąłem sobie na jutro wolne bo muszę Wojtkowi wysłać Su a węgiel miał być u mnie w piątek i mam nadzieję że przyjdzie jutro. Mam gruby hips i jutro zrobię próbę z wtłoczką maski do Extry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziś polatałem trochę Extrą 1030. Niestety wiało jak cholera i nie  były to loty tylko walka o przetrwanie. Po dwóch lotach wymiękłem, obyło się bez strat. Żona chyba chciała żebym rozwalił latadło bo namawiała do kolejnych lotów ale nie uległem. Zdjęć nie ma, jest film ale marne żebym go wyciągnął z kamery mini DV na youtube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sławku

Bardzo dobrze że latasz. Projektujesz świetne modele, to się też nimi naciesz. A extra bardzo fajnie Ci wyszła, ale rzeczywiście takie lekkie modele to nie na silny wiatr.

Odezwę się w tygodniu to pogadamy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcin. Wiatr był taki że na pół gazu model stał w powietrzu. Dodam że tak ustawiłem krzywą gazu że zawis jest dokładnie w położeniu środkowym drążka a po 40% ruchu od neutrum mam precyzyjne sterowanie gazem właśnie w zawisie. Przy pełnym wychyleniu gazu Extra idzie do góry jak rakieta na Twoim śmigle 12x6. Kupiłem dwa dodatkowe pakiety 1300mAh 3s ale wylatałem dziś tylko jeden. D/R  ustawiłem na +/- 10 st i na 40 st  ale nie było opcji przełączyć na duże wychylenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś latałem Addicitionem przy wietrze że nie tylko stał, ale wręcz leciał do tyłu na małym gazie :)

Ja już nie pamiętam ustawień na jakich latałem Twoją extrą, ale na flight modzie 1 wychylenia rzeczywiście były niewielkie, chyba tak jak piszesz koło 10 st., na FM 3 coś chyba koło 40-45 (chociaż mechanicznie z tego co pamiętam to dawało się i więcej), a FM 2 jakoś pomiędzy.

Dotąd krzywej gazu nie programowałem, ale rzeczywiście to dobry pomysł, by zawis ustawić na 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak się będzie latało. Generalnie SC w odległości 65mm to pomysł dobry. Przy takim wietrze stery na zero i przy gazie na 50 % stanie w powietrzu przy delikatnych korektach lotek  i kierunku.  Szkoda że wiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.