Skocz do zawartości

Multiplex - Panda Sport


chaosmaker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - kilka dni temu wpadł mi w ręce nowy model z hangaru Multiplexa - Panda Sport . Miałem już do czynienia z modelami tej firmy więc z ciekawością przyjrzałem się

zawartości małego pudełka . W odrużnieniu od innych , nie znajdziemy tu piankowych uchwytów na poszczególne elementy lecz zwykłą folię bąbelkową . Jakość elaporu jak i elementów plastikowych jest bardzo dobra lecz podczas sklejania modelu wyszło małe niedopasowanie cześci kadłuba . Drobna sprawa ale byłem już co nieco rozpieszczony jakoscią Blizzarda i Fun Cuba . Największe zdziwienie powoduje brak lotek ! Zdecydowana większość producentów w nawet najmniejszych modelach stosuje lotki - Multiplex idzie własną drogą nie wiedzieć czemu . Oczywiście pierwsze co zrobiłem to wykonałem lotki i zrezygnowałem ze SK - w tak małym modelu zupełnie zbędnego . Drug ciekawostka to dźwigary wykonane z rury prostokątnej alu - rozwiązanie znane z Soliusa - ciekawe jak się sprawdzi w praktyce . Na deser dostajemy bardzo estetyczne nalepki . Modelik udało mi się złożyć bardzo sprawnie i bez kłopotów - kadłub skleiłem UHU Por , pozostałe części za pomocą CA .

Wyposażenie to

silnik - Blue silver 1300kv 20A

reg - Turnigy 25 A

serwa 2x mikro 0,8kg + TG 9e wysokość

Pakiety 3S 1300 i 100o mAh

Po zakończonej budowie przyszedł czas na oblot - przy pakiecie 1300 musiałem doważyć tył modelu przyklejając odważnik 5 gr dla pakietu 1000 nie było to konieczne .

A teraz przyszła pora by odpowiedzieć na pytanie "jak to lata "!!! Przyznam że model bardzo pozytywnie mnie zaskoczył - obawiałem się nieco regulacji pływającego SW

ale okazało się że na fabrycznych ustawieniach wymuszonych małym otoworkiem do skręcenia bowdena ( to kolejna ciekawostka ) model poleciał jak po sznurku !

Moja druga obawa wiązała się ze skutecznością lotek a to ze względu na obecny wznios skrzydła - lotki jednak działają wzorowo !

Tak więc modelik lata bardzo fajnie - zaskoczył mnie "oblatując" łąkę na której latamy z wysokości ok 50m - tym bardziej że jest to kilkaset metrów i takiemu Pioneerowi czy Orionowi się to nie udaje . Na co należy zwrócić uwagę ? - otóż na masę modelu . Widać ją przy głębszym skręcaniu na małej szybkości - model wali się na skrzydło

i trzeba być ostroznym szczególnie latając nisko nad ziemią . Wspomnę jeszcze o napędzie - do modelu dołączone jes śmigło 7x4 - wraz ze wspomnianym silnikiem Panda lata niemrawo - zastanawiam się jak to wygląda na zalecanym silniku 1000kV - nie wyobrażam tego sobie . Dopiero mój silnik + łopatki 8x6 dały świetny efekt !!!

 

post-5774-0-86051600-1379272467_thumb.jpg

 

post-5774-0-34535500-1379272479_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzisiaj rano odbył się oblot mojej Pandy i tylko mogę potwierdzić to co napisał założyciel tematu lata bardzo dobrze jak na takiego malucha.

Warunki do lotu miałem różne bo do wysokości około 30-40m było bezwietrznie, natomiast wyżej już trochę wiało, pomimo to modelik radził sobie nieżle w tych warunkach. W "strefie" bezwietrznej lata tak, ze można odłożyć apkę i ogrzać ręce w kieszeni, natomiast w strefie wietrznej trochę nerwowo z racji wymiarów i wagi.

Czas lotu na baterii 1300 mAh to ponad 30min pomimo niezałączonego hamulca w regulatorze ( byłem przekonany, ze jest ) i dodatkowego obciążenia baterii zasilaniem breloczka, który rejestrował oblot, do tego dodam, że trochę się pobawiłem, więc trochę szybowania, trochę latania jak trenerkiem.

Samolocik w wersji oryginalnej, bez lotek początkowo latał trochę "kanciasto" ale po nabraniu wprawy lata przyzwoicie, jest zwrotny i przewidywalny, należy tylko zrobić większe wychylenie sk, natomiast pływające sw jest bardzo skuteczne na małych wychyleniach.

Podsumowując - spełniła całkowicie moje wymagania dotyczące modeliku do noszenia "przy sobie"

Polecam również początkującym.

Sc podane przez producenta jest idealne co wykazał Dive test.

Trochę o wyposażeniu jakie zastosowałem:

-silnik SilverBlue C2822/27 1200kV 135W jak podaje producent

-regulator Foxy 25A

-serwa Sg92

-śmigło Graupner Cam 7x4

dodatkowo założyłem jak we wszystkich modelach mocny stroboskop i buzer

waga do lotu z baterią 1300 mAh i breloczkiem wyniosła 520g, bez "bajerów" 470g.

Uwagi co do budowy, warto wklejać komorę baterii z zamkniętą klapką bo miękki plastik z jakiego jest zrobiona lubi się ułożyć po swojemu i może klapka się ciężko zamykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano odbył się oblot mojej Pandy i tylko mogę potwierdzić to co napisał założyciel tematu lata bardzo dobrze jak na takiego malucha.

...

Czas lotu na baterii 1300 mAh to ponad 30min pomimo niezałączonego hamulca w regulatorze ( byłem przekonany, ze jest ) i dodatkowego obciążenia baterii zasilaniem breloczka, który rejestrował oblot,

.....

Witam,

 

Czy mógłbyś opublikować filmik z oblotu?

 

pozdr.piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwa ponad 28 minut i może być nudno, dodam tylko, że żaden z dotychczasowych lotów nie trwał krócej jak 1/2 godz, oprócz wspomnianej awarii.

Dzisiaj policzę ile razy na 1300aHm można ją wyciągnąć na pułap i średni czas szybowania.

 

Zresztą mówisz - masz, ładuje się a przy moim sprzęcie trochę to potrwa.

Edit:

Zamieszczam film z wczorajszego lotu który trwał prawie godzinę, zdarzało mi się latać na baterii 1300aMh około godziny, ale były to motoszybowce o rozpiętości powyżej 2m. Kamerka podzieliła film na dwie części,

 

http://youtu.be/Hu0a9rl4zLY

 

http://youtu.be/Suyy5SOZd8A

 

A tu sprawca, prosty model i prosty nadajnik.

post-10282-0-79065600-1380174521_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ się zdeklarowałem podanie czasów z lotu, to dzisiaj przy chwili czasu obejrzałem ten długaśny film i wyliczyłem, że czas lotu na silniku na maxa wyniósł około 9 min czas szybowania około 48 min, przy obciążonej baterii zasilaniem kamerki i załączającym się światełkiem stroboskopowym ( nie wiem jeszcze dlaczego )

Wyniesień na pułap było 19 tylko o połowę niżej niż robię to dużymi motoszybowcami.

Warunki bezwietrzne.

Sterowanie ograniczyłem do minimum, drążkiem operowałem tylko przy nawrotach, reszta lotu na trymerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wyniesień na pułap było 19 tylko o połowę niżej niż robię to dużymi motoszybowcami.

Warunki bezwietrzne.

Sterowanie ograniczyłem do minimum, drążkiem operowałem tylko przy nawrotach, reszta lotu na trymerach.

 

Dzięki za film. Czy ten model nadaje się do nauki pilotażu, czy wymaga już choćby trochę wprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.