Skocz do zawartości

Uchwyt do wiertarki stołowej


Marcin K.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Buszując po sieci znalazłem takowy uchwyt do wiertarki http://allegro.pl/statyw-stojak-do-wiertarki-zeliwo-imadlo-hit-i3512336708.html Chodzi mi głównie o podpięcie do tego Dremela 3000. Czy ktoś to testował? Jak to gra ze sobą? Są luzy czy śmiało można precyzyjnie wiercić? Nie chce inwestować w typową wiertarkę stołową z powodu braku miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do dremelka to sam bym sobie zrobił - stabilniej i taniej ! Płyty wiórowe, ceowniki alu, łożyska - robiłem ostatnio coś podobnego ale o innym przeznaczeniu ;) A jak do wiercenia częściej niż raz na rok i w czymś twardszym niż balsa ;) to jednak ja też wybrałem wiertarkę stołową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Janku, mam bardzo podobny do Twojego powiększalnik.

post-8445-0-24437500-1382270969_thumb.jpg

 

Już od jakiegoś czasu planuję to przerobić. Prawdopodobnie zamontuję na nim maszynkę "dremelopodobną" z małym uchwytem wiertarskim.

Czym jest ta maź którą masz na rolce? Smar? Na mój gust nie powinno go tam być, ponieważ praca tego mechanizmu opiera się na tarciu... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest to smar! Zrobiłem to tylko dlatego żeby właśnie poprawić tarcie, żeby lżej szło. Rowek nie jest cylindryczny a stożkowy, tak samo rolka w nim chodząca. Dlatego też dociśnięcie tych pionowych blaszek o jeden obrót wyklucza poślizg. Wiercę w aluminium a nawet w stali i jak dotąd nie zanotowałem poślizgu przy docisku.

:)

Bez smaru to wszystko chodzi trochę ostro, tak jakby szyna skrobała rolkę. Aż w zęby idzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I nabyłem powiększalnik KROKUS3. U mnie tez zero luzów nawet troche za ciężko chodzi ale to sie wyrobi. Na razie przymiarka z Dremelem 3000. Jaki masz stół do tego? Jakieś imadełko czy coś? Szukam inspiracji...

EDIT: Znalazłem takie imadło maszynowe. Wydaje mi że do "naszych" prac jest odpowiednie, cena też w miarę przystępna. http://allegro.pl/imadlo-maszynowe-modelarskie-6-150mm-geko-i3752453242.html Zrobić tylko stół stały z krzyżem do przesuwania imadła i czego więcej chcieć?

post-78-0-81319500-1385898623_thumb.jpg

post-78-0-02223200-1385898634_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykłe imadełko, takie z odlewu (szajsmetal) ale to twoje jest o niebo lepsze. To ze zdjęcia na razie wystawczy ale jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Przypadkowo nabyłem za FREE takie wałki liniowe z czterema łożyskami, długość wałków 370mm, średnica 25mm. Dokupię jakieś formatki ALU i zrobię już poważniejszą (dokładniejszą) konstrukcję wiertarki. Będzie niższa i być może posuw góra-dół będzie sterowany za pomocą "krokowca" i śruby kulowej lub trapezowej, na pedał od maszyny do szycia lub guzikami. Pomyślę także o regulowanych obrotach wrzeciona.

Zobaczymy co z tego wyjdzie. ;)

 

Podstawę już masz, teraz dalsze kombinowanie i ulepszanie.

Powodzenia.

post-8569-0-83206100-1385903436.jpg

post-8569-0-50781600-1385903448.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze ruchome wrzeciono, jakiś program i masz frezarke CNC :D Mi aż tyle nie trzeba, Ważne żeby nie miało luzów(to już jest) I imadło było( nad tym będe pracował) Montaż Dremela planuję dać na dwuch zaciskach do rur wodnych,coś w ten deseń- http://www.blantech.pl/pl/p/Uchwyt-do-rur-stalowych-pojedynczy-2/837

Dremel może być na stałe gdyż planuje zakup wałka giętkiego tak ze nie będzie konieczności odkręcać narzędzie.

PS. Ładne zdjęcia robisz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ten sam problem, mało miejsca na dużą wiertarkę. Postanowiłem więc zrobić sobie sam.

Wiertarkę zrobiłem ze statywu do wywoływania zdjęć (KROKUS-3).

Spełnia swoje zadanie baaardzo dobrze! :D Luzy na wiertle - "0"

 

Niczego sobie "самоделка". Tylko jeszcze powinien kolega pod podstawę podkleić klin czy choćby podkładkę odpowiedniej grubości, by prowadnice wiertarki ustawiły się prostopadle do stołu, bo w obecnej wersji są lekko ukośnie (zdjęcie 1) Do wiercenia w cienkich blaszkach czy sklejce nie ma to większego znaczenia, ale gdyby kolega chciał przewiercić grubszy bloczek aluminium czy innego metalu, nawet drewna cieńszym wiertłem, to poleci, bo przesuwa się w pionie lekko skośnie..

Ale poza tym gratuluję pomysłu... k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,009_aO_orig.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.