Skocz do zawartości

RWD 5 Bis rysowany przy pomocy CAD


kbugatii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 176
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po zwektorowaniu powyższego rysunku (udostępnił je uczestnik forum o imieniu Kajetan (KayFranz) w wątku: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/26181-rwd-5-bis-132-relacja-z-budowy/page-9), czcionki zostały przeniesione na powierzchnie kadłuba. Wygląda to tak:

 

post-9230-0-40064200-1427400494_thumb.jpg

post-9230-0-08284900-1427400511_thumb.jpg

 

Pomocne okazało się to zdjęcie:

 

post-9230-0-35256500-1427400581.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kbugatii,

 

Z przykrością śpieszę donieść, ze próba Kolegi odwzorowania napisów na stateczniku pionowym spaliła, niestety, na panewce  :(

Szczególnie "D' i "5" dość drastycznie rozmijają sie z rzeczywistością. Dla wspomożenia Kolegi w jego wysiłkach załączam dwie fotki rzeczonego napisu (i jak był on rozłożony odpowiednio na lewej i prawej stronie usterzenia Piątki-bisówki).

Moje wątpliwości budzi również kształt (promienie) zaokrągleń usterzenia, a w szczególności steru kierunku. Mam nadzieję, ze moje "wtręty" będą Koledze pomocne.

 

Roman

post-12522-0-45162200-1428009771_thumb.jpg

post-12522-0-52266100-1428009790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kolegi odwzorowania napisów na stateczniku pionowym spaliła, niestety, na panewce" - zbyt łagodnie powiedziane! Mając jednak takie źródło jak udostępnione przez Pana fotografie obiecuję poprawę. Wielkie dzięki za wspaniałe zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próba wyrysowania oznakowań.

 

post-9230-0-15609500-1428143710_thumb.jpg

 

Literę "D" oraz cyfrę "5" uzyskałem po edycji czcionki "Tunga". Za wzór wybrałem zdjęcie pierwsze z postu Pana Kajetana, ponieważ napis na drugim zdjęciu wydaje się być już poprawiony komputerowo. Uwagę zwróciło miejsce zaznaczone strzałkami. Na foto nr. 1 ma kolor tła poszycia zaś na foto nr 2 jest wypełnione kolorem obramowania liter. Opcja nr 1 wydaje się bardziej odpowiadać oryginałowi, ale może się mylę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, planujesz wykonanie tego modelu? Temat rozpoczęty 29 paź 2013r. Myślę że rysowanie liter w CAD jest totalnie bez sensu i nijak ma się do samej konstrukcji modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, planujesz wykonanie tego modelu? Temat rozpoczęty 29 paź 2013r. Myślę że rysowanie liter w CAD jest totalnie bez sensu i nijak ma się do samej konstrukcji modelu.

 

Sławku tak mnie wciągnęło rysowanie w CAD (w znaczeniu hobbystycznym), że każdą wolną chwilę spędzam przed PC. Brak doświadczenia modelarskiego stanowi główny hamulec przed rozpoczęciem budowy modelu ale mam nadzieję że w końcu przełamię barierę i wezmę się do roboty

 

Panie Krzysztofie,

Proszę "ciągnąć" temat jak najdłużej, gdyż ma on charakter ekskluzywny...

Jeszcze wiele możemy się dowiedzieć o RWD-5bis...

 
Całe szczęście, że od czasu do czasu odzywa się Pan i inni znawcy konstrukcji RWD-5 Bis bo bez tego niemożliwa byłoby w miarę wierna próba odwzorowania tego wspaniałego samolotu. Ostatnio zamieszczone fotografie pana Kajetana pokazują, że górny obrys statecznika pionowego nie stanowi wycinka koła (jak rysowałem) ale raczej spłaszczony łuk co zamierzam poprawić. Również światło pozycyjne na szczycie statecznika pionowego - widzę, że jest ewidentnie skierowane ku tyłowi a nie jak narysowałem ku górze. Być może jeszcze parę nowych fotografii ukaże się w tym temacie.
 
Pozdrawiam i życzę Wszystkim spokojnych Świąt!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, czas przelać projekt na formatki. Widząc Twoje rysowanie liter odnoszę wrażenie że celowo oddalasz od siebie moment  w którym staniesz z drewnianą materią oko w oko. Zrobiłeś fajny, dopracowany projekt więc przenieś go wreszcie na drewno :) Nie wiem czy inspirację do zapoznania się z CAD wziąłeś ode mnie ale cieszę się że coraz więcej osób korzysta z tego typu programów bo naprawdę są one przydatne a wbrew pozorom to nie one tworzą projekt tylko ktoś kto je obsługuje.

 

W sprawie Świąt to przyłączam się do życzeń , dziękuję i wzajemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło, ciepło... ale jeszcze nie gorąco  :)

Nie mam pojęcia jak sprawnie daje się edytować czcionki w programach CAD; nigdy też nie słyszałem o czcionce Tunga (zresztą o paru milionach innych też nie). Gdyby to na mnie popadło, zabrałbym się do tego w Illustratorze rysując od podstaw raczej, niż pocąc się nad manipulowaniem fontu. Moi znajomi z Polski używają też programu o nazwie Corel i rezultay często bywają bardziej niż zadowalające.

 

Skoro jeszcze o napisach, to zauważyłem innego “kiksa” – pod godłem ARP powinien znajdować się napis “…Rzeczypospolitej…”. Gdzieś Ci umknęło to “Y”. Owszem, krąży po kraju taka legenda, że ponoć do Ameryki Skarżyński leciał samolotem z napisem “Rzeczpospolitej”, a już po powrocie, we Francji, podczas “picowania” maszyny na tryumfalny powrót do kraju poprawiono napis na poprawny gramatycznie “Rzeczypospolitej” – lecz, jak wspomniałem, jest to legenda i nigdy nie znalazłem jej konkretnego potwierdzenia. Na posiadanych przeze mnie zdjęciach wszędzie widnieje “Rzeczypospolitej”. Zwróć też uwagę na krój litery “R”. To ne jest Times New Roman.

 

Swojego czasu popełniłem na prośbe jednego z moich kolegów coś takiego, co też załączam… może pomoże.

 

PS. Tak jak kol. stan_m, też mam nadzieję, ze temat będziesz “ciągnął” – już jest ciekawie, a może być jeszcze ciekawiej.

post-12522-0-28078900-1428179351_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujęty Twoim zapałem, przysiadłem i wyrysowałem ten napis własnoręcznie. Taki świąteczny podarek  :D

Jeśli potrzebna Ci lepsza jakość, skontaktuj się ze mną na prywatny email - podeślę EPS-a lub wektorowego PDF-a.

 

Wszystkim Kolegom-Forumowiczom Wesołych Świąt Wielkanocnych!

post-12522-0-76276100-1428203951_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za doskonały napis. Po jego przekształceniu na polilinie, tak wygląda on na stateczniku:

post-9230-0-33161100-1428686179_thumb.jpg

post-9230-0-20236300-1428686194_thumb.jpg

post-9230-0-69294000-1428686229_thumb.jpg

post-9230-0-95919500-1428686239_thumb.jpg

Proszę o opinię czy lekko poprawiony promień zaokrągleń usterzenia poziomego jest bardziej odpowiedni z Pańskiego punktu widzenia.

 

Kolejny problem to krój czcionki napisu "Aeroklub Rzeczypospolitej".Wydawało mi się na podstawie tego wycinka fotografii, - 

post-9230-0-77713200-1428686300_thumb.jpg

że przypomina najbardziej Times New Roman. Zasygnalizował Pan jednak, że nie. Nie dysponując odpowiednim zdjęciem prosiłbym o wskazanie najbardziej podobnej czcionki z zamieszczonych poniżej:

post-9230-0-22938400-1428686365_thumb.jpg

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo… teraz to zupełnie co innego  :)

 

Co do liternictwa napisu “Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej” to najbliższym rzeczywistosci wydaje mi się być font Bodoni. Prawda zapewne była jednak taka, ze jakiś pan Józio o wprawnej ręce, strzelił od sznurka kilka linii, a następnie pędzelkiem wymalował napis – i było piknie  :D

 

Co do okrągłości usterzenia to polecam artykuł z rysunkami p. Maciąga zamieszczony w piśmie R/C Przegląd Modelarski (nr 10/2011). Wprawdzie mam swoje zastrzeżeia co do niektórych podanych tam informacji lecz samo usterzenie wydaje mi sie być narysowane poprawnie. 

 

Roman

 

PS. Załączm też fotkę samego napisu w nieco lepszym ujęciu.

post-12522-0-92469100-1428704696_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uwagach Pana Romana, po poprawkach napisy na kadłubie prezentują się następująco:

 

post-9230-0-51552900-1429007764_thumb.jpg

 

post-9230-0-94269400-1429007752_thumb.jpg

 

Umiejscowienie napisów determinował ich stosunek do bocznej belki (rury) profilującej kadłub (foto w poprzednich postach).

 

Poniższy rysunek potwierdza stwierdzenie Pana Romana, że najbardziej podobną czcionką komputerową w napisie Aeroklub ...  jest "Bodoni". Istotna różnica to jedynie litera "J", która przekracza obramowanie napisu przy korzystaniu z czcionki "Bodoni".

 

post-9230-0-17923600-1429007743_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.