Skocz do zawartości

Frezarka CNC


lukasto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie jak napisałeś. Zwiększyć prędkość Z. Zrobić na jedno przejście.

Jak frez ma średnicę 1,5mm lub więcej to prędkość 600-700 spokojnie możesz testować.

Ostatnio wycinałem małe kształty z balsy 8mm. Jedno przejście ( frez ma 8,5mm część roboczą), prędkość 600mm/min, wrzeciono 18000, frez 1,5mm. Zrobiłem już tego kilkaset szt i nie ma problemu z takimi parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frezuje teraz na prędkosci 500, przy 700 zdarzało się, że silniki gubiły kroki :(

Zauwazyłem, jeszcze, że po wielu przejazdach po osi Z "w tą i spowrotem" cała oś sie rozjeżdża (raz "na plus" innym razem "na minus") :( .

Chyba juz wim co jest tego przyczyną, więc przez weekend majowy postaram się wymienić cały napęd tej osi.

 

Maszynka wyfrezowała już połowę części do Wicherka i jak narazie w osi X i Y trzyma wszystkie wymiary (sa powtarzalne) - 2 takie same elementy frezowane w różnych miejscach stołu i inaczej zorientowane na stole wyszły identycznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Trochę wniosków po nieco ponad 2 miesiącach eksploatacji.

  1. Dremel, mimo, że z górnej półki (mam najmocniejszy model) pojechał do serwisu (chyba zaczął się zacierać wirnik). Cóż pierwotnie był kupiony do zupełnie innego celu. Użyłem go do frezarki bo akurat był pod ręką.
  2. W czasie gdy Dremel jest w serwisie, zamontowałem najtańszą szlifierkę z marketu (czymś musiałem skończyć zlecenia) i też daje radę ale na dłuższą metę to raczej nie tędy droga
  3. Noszę się z zamiarem zakupu wrzeciona Kress 1050W - ma ktoś jakieś opinie o tym wrzecionie ??
  4. Musiałem zmniejszyć prędkość frezowania do 300 mm/min bo co chwilę łamałem frezy (wcześniej ciąłem na prędkości 500 mm/min) - jak do tej pory głównie tnę balsosklejkę 2x3mm (w 1 przebiegu) i sklejkę 6mm (w 2 przebiegach po 3 mm).
  5. Wszędzie dookoła masa pyłu, potrzebuję jakiś sensowny pomysł jak to rozwiązać tak aby odkurzacz nie pracował non-stop (nie chcę dodatkowego hałasu)
  6. Dokładność maszyna trzyma bez zarzutu (troche zleceń wykonanych, maszyna zrobiła ok 1200 mb cięcia)
  7. Podczas pracy potrzebne słuchawki do ochrony uszu (dłużej niż 15-20 min nie da się wytrzymać w tym hałasie - najgłośniejszy jest tu sam dźwięk cięcia, wrzeciono i silniki to tylko ułamek całego hałasu) - potrzebuje jakieś opinie/pomysły czy da się to jakoś wyciszyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli głosnośc Kressa jest porównywalna do mojego Dremela to jest ok. Najwiecej hałasu wydaje obrabiany materiał czy też frez (a może obydwa razem :) ). Samo wrzeciona jak jest właczone (nawet na pełnych na pełnych obrotach) nie jest głośne.

Bardziej mnie interesuje opinia o Kressie na temat jego zywotności, ewentuallnych luzów, itp.

Wymiana wrzeciona na bezszczotkowe owszem pomoze ale nie az tak bardzo (chodzi o hałas podczas cięcia).

Zamontuje kiedys lepsze ale juz w kolejnej frezarce zrobionej bardziej profesjonalnie :) (przy założeniu, że frezarka zacznie zarabiać sensowne pieniądze). W końcu pierotne założenie było, że ma być dla mnie a nie do zarabiania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kres jest głośny bo to szczotkowiec, co do jakości, jest różnie. Niektórzy jadą aluminium  frezami 5-6mm i im żyje innym od razu coś podpada. Problem jest w łożyskowaniu bo jest to łożyskowanie  na zwykłych łożyskach kulkowych a nie łożyskach wrzecionowych więc jest głośniejsze i mniej precyzyjne. Do Twoich prac z pewnością wystarczy. Kup sobie tylko od razu szczotki na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz jezeli chcesz choć trochę pozbyć się hałasu zabuduj swoje cnc

co do kresa polecam mocny sprzęt choc wolałbym tu widzieć frezarkę makity

a co do odpylania ,możesz zastosować kołnierz i podłączyć go do odkurzacza lub w blacie wywierć dziurki i zrób korytko które będzie podłączone do odkurzacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichy czy glosny to ciągle odkurzacz więc mniej lub więcej dodatkowgo hałasu. Myślę bardziej o jakims "zespole szczotek" doodkoła freza które nie zpowoliłyby (albo przynajmniej mocno ograniczyły) unosić się pyłowi. Przy okazji może wyciszyłyby "dźwięk frezowania" bo ten właśnie jest najgłośniejszy podcza pracy frezarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, ze pi razy drzwi coś takiego :) ale to tylko duże przybliżenie. Cały system szczotek musi się dać szybko zdemontować bez podnoszenia wrzeciona. Musi byc regulowana wysokość tak aby zawsze szczotki stykały się z powierzchnią frezowaną (frezy mogą mieć rożne długości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh taki problem to juz nie problem wystarczy po bokach mieć aluminiowe listwy z samoczynna regulacją wysokości

albo

widziałem kiedyś na YT ze gościu sobie dorobił z plexi obudowę do wrzeciona anty pyłową i pokrywy były doczepiane na magnesiki

a może taki odkurzacz

ddccaa6ca4bd663c845567b8632bc6b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i przyszła pora na wymianę wrzeciona (dremel nawet ten z górnej półki się do tego nie nadaje).

Jedzie już do mnie Kress 1050 FMS-1

technik_1050_fme-67e60836.png

Odpowiedni uchwyt jest robiony na zamówienie na tokarce

 

Obecna prędkość frezowania przestała mi równiez odpowiadać (max ok 600 mm/min ale przy zbieraniu cienkiej warstwy materiału, przy grubej warstwie materiału muszę zmniejszać prędkość do ok 350 mm/min - przy większych prędkościach mam poszarpany maeriał)

 

Podpowie mi mtoś jakie silniki powinienem zamontowac aby zwiekszyc prędkość frezowania z 600 mm/min do 2000 mm/min (może nawet 2500 mm/min)

 

Ramą się nie martwię, jest wystarczająco sztywna (była już momentami poddawana bardzo dużym obciążeniom i nadal nigdzie nie ma żadnych luzów) - idealnie trzyma pierwotną geometrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa powinieneś zastosować. Silniki krokowe są do drukarek  i skrobarek nazywanymi frezarkami. Jak chcesz szybko i pewnie to serwa DC są najtańsze. Tylko malkontenci niech mi nie piszą , że głupoty znowu gadam bo ja  frezuję durale na 6 m/ min i mi kroków nic nie gubi. Na korkowcach  popularnych i na tanich zasilaczach maszyny gubią się już na G0 przy 2500mm/ min a gdzie tu mówić o frezowaniu.

Żeby nie było Tu frezowanie w twardym PCV ( coś jak pleksa) G1 -4100mm/min frez 6mm. Na raz 5mm. Zakładka połowa średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja tez zamierzam zbudować własną frezarkę już zbieram  potrzebne materiały a ciekawe zestawy cnc http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-2-cnc-profi-duplikat-1.html a wrzeciono znalazłem takie http://www.automatyka-tombit.pl/strefa-cnc-sterowanie-elektrowrzeciona/108-wrzeciono-400w.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.