Skocz do zawartości

Frezarka CNC


lukasto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

posuw 500mm/min

pryskałem olejem do obróbki skrawaniem w sprayu (jeszcze nie zwariowałem, żeby robić to na sucho - chciałbym żeby frez wytrzymałe więcej niż jedno frezowanie :) )

Przeczytałem od początku do końca z zainteresowaniem opis budowy. Jestem w trakcie budowy frezarki na prowadnicach fi 16 mm, łożyskach liniowych, śruby TR 10x2, nakrętki stalowe, sterownik chińczyk, silniki mam TYPE 23KM-K381-01V 24V 2A 1.8 DEG, oceniam je jako dość mocne, nie udało mi się znaleźć parametru ? Nm. Aktualnie prowadnice śruby i nakrętki są u tokarza. Konstrukcje stanowić będą prowadnice-wałki i ceownik 50x30x3 oraz kątownik 60x30x3 odpowiednio skręcane. Profile alu są u frezera. czekam na info kiedy detale będą gotowe. Przeglądam allegro bo chcę kupić KRESS-a 1050 W, 5000-25000 obr/min na taki padł wybór po przęglądaniu forum. Można kupić w kraju i w Niemczech. Tam jest taniej można kupić ładny uchwyt też tańszy, natomiast przesyłka kosztuje 65zł. nie wiem czy niema jakiś niespodzianek np: cło. Na krajowym rynku ten sam Kress 5000-25000 obr/min jest droższy od tego co ma 10000-29000 obr/min w Niemieckim sklepie jest dokładnie odwrotnie? Jak możecie mi zasugerować w sprawie Kress-a coś ze swojej strony to bardzo proszę. Gdzie kupić w co go na początek uzbroić itd.

 

Wojciech

 

Mój tekst nie dotyczy Cytatu lukasto tak jakoś wyszło sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kolejne próby frezowania w aluminium pokazały, że mogę frezować grubszymi warstwami. Przy grubości 0,5mm nie było żadnych problemów. Kolejne frezowania będę robił z warstwą równą 1mm.
 
Frezarka doczekała się również prób frezowania 3D frezem kulowym.
Tu możecie zobaczyć filmik z frezowania kopyta. Całe frezowanie trwało ok 70 min

  • 20 min frezowanie zgrubne frezem 1-piórowym 3mm warstwami 5mm
  • 50 min frezowanie wykańczające frezem kulowym 3,175mm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Frezerka pracuje już kilka lat i jedyny mankament który mi w niej przeszkadza to słabe silniki (jest wolna i bardzo rzadko ale zdarza jej się zgubić kroki) (nie ukrywam, że kupowałem najtańsze co znalazłem podczas budowy). Nie straciła nic ze swojej dokładności i powtarzalności. Mogę zatem z czystym sumieniem polecić taką konstrukcję.

Może kiedyś jak będzie parę zł "wolnych" to silniki zostaną zmienione. Na razie nie ma tragedii.

 

Ostatni wyszła potrzeba zmniejszenia wymiarów frezarki i jedyne co mi przychodzi do głowy, żeby nie przerabiać całej konstrukcji to zmiana przeniesienia na pędu z silnika na śrubę z obecnego sprzęgła na pasek zębaty.

Chodzi tu o silniki napędzające oś Z i Y (muszę zmniejszyć szerokość i i wysokość całego urządzenia)

Silniki mógłbym wtedy umieścić równolegle do całej osi ale nie na przedłożeniu śruby ale gdzieś za nią. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że powinno mi to wystarczyć.

Zębatki i paski mają całkiem przyzwoite ceny pytanie tylko czy ma znaczenie ilość zębów na zębatkach?

Wstępnie myślałem, żeby taką samą zębatkę umieścić zarówno na osi silnika jak i na śrubie (będzie wtedy przełożenie 1:1).

Pytanie moje dotyczy czy przy takim założeniu ma znaczenie czy to będzie np 10, 20, 30, 40 zębów. Jeżeli tak to na co to wpłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakładanym przełożeniu 1:1 ilość zębów a co za tym idzie średnica koła zębatego ( zębatki to listwy zębate ) ma wpływ na żywotność pasa i zębów . Jest takie zagadnienie jak szerokość opasania . Daj możliwie duże koła zębate i pas o podziałce T5. Mam takie rozwiązanie w swojej maszynie. Działa doskonale od kilku lat. Rozstaw osi wyliczysz z kalkulatora dostępnego w internecie .

Tak to wyglada u mnie

Fotki

post-4076-0-97264800-1543147143_thumb.jpeg

post-4076-0-16743600-1543147155_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem od początku do końca z zainteresowaniem opis budowy. Jestem w trakcie budowy frezarki na prowadnicach fi 16 mm, łożyskach liniowych, śruby TR 10x2, nakrętki stalowe, sterownik chińczyk, silniki mam TYPE 23KM-K381-01V 24V 2A 1.8 DEG, oceniam je jako dość mocne, nie udało mi się znaleźć parametru ? Nm. Aktualnie prowadnice śruby i nakrętki są u tokarza. Konstrukcje stanowić będą prowadnice-wałki i ceownik 50x30x3 oraz kątownik 60x30x3 odpowiednio skręcane. Profile alu są u frezera. czekam na info kiedy detale będą gotowe. Przeglądam allegro bo chcę kupić KRESS-a 1050 W, 5000-25000 obr/min na taki padł wybór po przęglądaniu forum. Można kupić w kraju i w Niemczech. Tam jest taniej można kupić ładny uchwyt też tańszy, natomiast przesyłka kosztuje 65zł. nie wiem czy niema jakiś niespodzianek np: cło. Na krajowym rynku ten sam Kress 5000-25000 obr/min jest droższy od tego co ma 10000-29000 obr/min w Niemieckim sklepie jest dokładnie odwrotnie? Jak możecie mi zasugerować w sprawie Kress-a coś ze swojej strony to bardzo proszę. Gdzie kupić w co go na początek uzbroić itd.

 

Wojciech

 

Mój tekst nie dotyczy Cytatu lukasto tak jakoś wyszło sory.

W lidlu pokazały się szlifierki palcowe 500W i do sklejki można by było ih użyć zamiast wrzeciona.https://www.lidl.pl/pl/Asortyment.htm?articleId=32487

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.