Skocz do zawartości

Frezarka CNC


lukasto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To fakt. Uważam to zresztą za duże ułatwienie.

Jutro zrobię ostatnią kontrolę dokładności osi X. Rano będzie już 2 doby jak schnie klej (teoretycznie pełna twardość ba po 24 h) - przyklejają się łożyska do śruby trapezowej :) . Jeśli dalej pozostanie te "-0.5mm" w wąskim obszarze pola roboczego to już chyba nic więcej z tym nie dam razy zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sobie z tym radzi :)

Zrobiłem przed momentem testy dokładności po przyklejeniu śruby do łożysk przy "kalibracji fabrycznej" 200 kroków czyli przy założeniu, że śruba i nakrętka mają gwint "idealny" oraz nigdzie nie ma luzów:

odległość 10cm - błąd -0,3mm

odległość 20cm - błąd -0,3mm

odległość 30cm - błąd -0,3mm

odległość 40cm - błąd -0,1mm

odległość 50cm - błąd +0,1mm

odległość 55cm - błąd +0,2mm

 

Luzów faktycznie obecnie już nigdzie nie ma prawa być. Te błędy które są wydaje mi się, że wynikają z niedokładności gwintów śruby i/lub nakrętki.

Dla mnie są już do przyjęcia, ale jeśli macie jakiś pomysł jak jeszcze bardziej je zmniejszyć t będę wdzięczny za uwagi.

 

Max mierzona odległość jest mniejsza od przewidywanego pola roboczego ze względu na łatwiejsze "przyłożenie" przymiaru (nie muszę kombinować z ułamkami w głowie :) ).

 

Dokładnie jeszcze nie mierzyłem pola roboczego ale zakładam, że będę miał w osi X 60 cm.

 

Poprawię dziś mocowanie osi Y (muszę przywrócić kąty proste) i może uda mi się zacząć robić napęd osi Y.

 

Po poprawkach zrobię obiecane zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoje błędy to raczej błędy tej taśmy. Skoro nie masz pożyczyć skąd czujnika to złoż maszynę do końca , wyfrezuj kwadrat i koło np 200mm średnicy i boku i zmierz to co wyszło ale suwmiarką. Bez czujnika zegarowego i kątownika stalowego ustawienie geometrii tej maszyny to będzie lekka partyzantka ale jakoś Cie nakierujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup bo bez niego to czarno widzę prace . Jest przydatny zawsze przy maszynie. Kup byle jaki byle się nie zacinał , jakiś prosty uchwyt to sobie sam do niego zrobisz. Do cnc najlepszy i najbardziej przydatny byłby typowy Diatest uchylny. Będziesz mógł przy jego pomocy bazować detale czy ustawić właśnie prostopadłość wrzeciona. Ale najpierw wykonaj jakiś detal o z góry założonych wymiarach i sprawdź czy

- maszyna trzyma wymiary ( na wymiar końcowy wpłynie niestety bicie narzędzia i jego jakość , jak i cała mechanika maszyny i strojenie)

- czy maszyna jest prosta - po wyfrezowaniu kwadratu wszystko będziesz już wiedział

Przewody od silników widzę zwykłe, pewnie i tak sam dojdziesz do wymiany je na ekranowane skrętki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się będziesz chciał wybazować kiedyś w gotowy otwór to cieżko to zrobić czujnikiem prostym, tak samo ciężko nim zmierzyć bicie stożka narzędziowego we wrzecionie czy sprawdzić czy krawędź materiału leży na pewno w osi maszyny. Jeżeli planujesz używać tej maszyny sporadycznie i nie rozwijać się w tym kierunku to wystarczy kątomierz i przymiar . Jak się wkręcisz w temat obróbki i zaczniesz dłubać w metalu to sam zobaczysz czego brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Os Y działa, nie sprawdzałem tylko jej dokładności. Z osi Z mam gotowe przeniesienie napędu (zamocowana nakrętka) i "dolna" część podparcia śruby napędowej. Zostało zrobienie "górnego" podparcia śruby i mocowanie silnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że są trochę duże. Jak kupowałem to miały być na 5mm a wyszło na to, że chyba dostałem na 6mm :( . Ale nie wymieniam bo trzymają dobrze. "Zapierają" się na tyle mocno, ze przy przykręcaniu śruby nie muszę trzymać nakrętki drugim kluczem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym złożyć koledze Tomkowi (lukasto) wyrazy uznania za kawał ciekawej roboty związanej z budową maszynki.

 

I druga sprawa mam klika pytań odnośnie oprogramowania sterującego obrabiarką.

 

Czy w oprogramowaniu (które jest w pakiecie ze sterownikiem) jest jakiś moduł "kalibracji" całego urządzenia na przykład w ploterach drukuje się jakąś wzorcową figurę np prostokąt później się go mierzy w mm i podaje programowi wyniki pomiarów i oprogramowanie odpowiednio dostosowuje parametry. Skąd oprogramowanie wie że np 40 kroków silnika spowoduje przesunięcie np o 1 cm, zależność pomiędzy kontem obrotu silnika jest bezpośrednio uzależniona od zastosowanej śruby trapezowej.

 

Drugie pytanie oprogramowanie umożliwia ustawienie narzędzia w konkretnym punkcie materiału umieszczonego na stole.

 

Kolejne pytanie odnośnie osi Z czy w oprogramowaniu podaje się wysokość frezu, może odległość pomiędzy powierzchnią materiału (stołu) itd.

 

Pozdrawiam Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.