Skocz do zawartości

Frezarka CNC


lukasto

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Dokupie zatem jeszcze 3 łozyska lub jesli jeszcze się da to zamienie na dwurzędowe.

Śruby przykręcę nakrętkami do łozysk. Nie chcę przy tej maszynie stosowac kleju bo gdyby była w przyszłosci potrzeba wymiany czegokolwiek to pojawią się problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie muszą być nakrętki do łożysk. Tak fachowo śruba powinna miec przetoczony koniec i nacięty gwint za baza na łożysko. Jaki to będzie gwint to już mniejsza, powinien być drobny ale może i być zwykły np M10. A nakrętki M 10 to na wagę za grosze. U siebie mam na śrubach gwint 10x1 i nakrętki kupiłem po 2 zł sztuka. Śruba w łożysku od strony luźnej może być suwliwie a nawet powinna. Tam ma się tylko w czymś obracać. Od strony napędu musi jednak być bezluzowo. Rozumiem że Ty chcesz wsadzić śrubę w łożyska tak jak jest bez zataczania końcówek. Jaka to śruba dokładnie? Mam dużo zużytych nakrętek od tokarki trapezowych , mogę Ci je na plastry pociać i wysłać. Wtedy sobie skręcisz tak jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, kupiłem 2m pręta gwintowanego gwintem trapezowym TR10x2 ze stali Ck45, sam potne go sobie na odpowiednie długości (wszystkie 3 osie), nie chcę już toczyc końcówek i dorabiac inny gwint. Pręt "bez ruszankia gwintu" mam zamiar wsunąć w łozysko i zamocować je trwale. Jeśli miałbyś takie nakrętki to chętnie je "przygarnę" :).

Potrzebuję ich po 2 na każde łożysko - czyli 12 szt nakrętek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak drobna zmiana planów :)

Wycofałem zamówienie bo się zorientowałem, że zamówiłem złe łożyska.

Nie biorę jednak sprzęgieł. Jeśli nie będę toczył końcówek pręta to i tak będę miał problem z przykręceniem sprzęgła więc zrobię taki sam "patent" jak mam obecie ale zacisnę wężyk jakąś obejmą stalową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy napęd zamontowany.

 

Zrobiony na śrubie trapezowej z nakrętką poliamidową. Śruba podparta jest na początku na łożysku 2-rzędowym a na końcu na "normalnym". Łożyska są przykręcone do ramy tak aby była możliwość ich regulacji (ustawienia w osi ze śrubą).

 

Błędy są mniejsze ale nadal są.

Po ok 5 godzinach kombinowania i mierzenia zauważyłem, że przyczyną błędów które są obecnie jest najprawdopodobniej "sprzęgło" (rurka zaciśnięta opaskami). Problem polega na tym, że jest plastyczna nie tylko na skręcanie (tak ma być) ale również na rozciąganie, co powoduje zatrzymywanie się bramy w "różnych" miejscach - im dalej od "punktu 0" tym mniejszy błąd. Rurka przy starcie silnika się rozciąga i potrzebuje czasu, żeby "wrócić" do swojej "pozycji spoczynkowej" co powoduje przesuwanie się śruby w łożyskach (jeszcze nie jest przyklejona) a w związku z tym również bramy.

Na chwilę obecną największy błąd mam 2mm (jak dla mnie to grubo za dużo - jestem w stanie tolerować max 0,5mm).

Na razie tak zostawiam. Po wypłacie kupię sprzęgła kłowe i przykleję śrubę do łożysk (teoretycznie w ten sposób zniweluję ten błąd - a przynajmniej zminimalizuję :) ).

 

Obecnie sterownik ustawiony na 1/2 kroku. Szybkość frezowania 500, szybkość przejazdów 1000. Na tych ustawieniach działa prawidłowo podczas kalibracji i symulacji frezowania koła, bardziej skomplikowanych kształtów jeszcze nie symulowałem.

 

Zacząłem robić wózek dla wrzeciona.

 

Jutro zrobię jakieś zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sterownik ustawiony na 1/2 kroku. Szybkość frezowania 500, szybkość przejazdów 1000. Na tych ustawieniach działa prawidłowo podczas kalibracji i symulacji frezowania koła, bardziej skomplikowanych kształtów jeszcze nie symulowałem.

 

 

Super, mi max co udało się osiągnąć przy tej konstrukcji to G0 450 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta prędkość to jeszcze bez zamontowanej osi Y i Z, bez wrzeciona i bez frezowania. Wszystko czego brakuje spowoduje zwiększenie wagi i oporów dla silnika zatem przypuszczam, że prędkość niestety jeszcze spadnie :(

 

Zdjęć dziś nie zrobiłem, jestem w trakcie montowania osi Y i Z (zabrakło mi śrub :( - muszę jutro dokupić).

Dokończenie montażu obydwu osi to pewnie jeden wieczór. Zostanie zamontowanie napędu tych osi, więc przy dobrych wiatrach może do końca tygodnia skończę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś Z zamontowana, oś Y prawie - brakuje "poprzeczki" ściskającej łożyska (może jutro uda mi się ją dołożyć :) ). Będzie trochę "kombinacji alpejskich" przy montaży napędu osi Z (trochę jest tu ciasno). Z napędem dla osi Y nie powinno być problemów (wszędzie mam bardzo dobry dostęp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś sprzęgła kłowe bezluzowe :)

Niestety nie obyło się bez kombinacji. Jak kupowałem silniki to powiedziałem go ściowi, że ośki maja mieć 8mm i byłem pewny, że takie dostałem (sprzęgło mam na oś 8mm). Po zamontowaniu okazało się, że oś silnika ma 7mm i trzeba było trochę pokombinować, ale wygląda na to, że się udało.

Problemy z dokładnością które były wcześniej prawie znikły. Obeznie przy kalibracji na odcinku 55cm mam bezbłędny przejazd przy dł 50, 40 i 30cm, na odcinkach 20 i 10 cm mam błąd -0,5mm - powiedzmy, że ujdzie :) . Myślę, że jak przykleję śrubę gtrapezową do łożysk to nawet ten obecny błąd zniknie.

 

Włączyłem na próbę "symulację frezowania" jakiś elementów samolotu. Najszybrze odcinki były frezowane z prędkością 1000, najwolniejsze ok 100, całość trwała ok 20 min i frezarka wróciła idealnie do punktu wyjścia :)

 

Myślę, że zaczyna to naprawdę dobrze wyglądać.

 

Zostaje mi poprawienie wózków osi Y (brakuje w niektórych miejscach kątów prostych co spowoduje problemy z montażem napędu, więc tym muszę się zająć w najbliższym czasie. Następnie idzą do robienia napędy osi Y i Z a w dalszej kolejności zrobienie stołu i będzie można śmigać :D

 

Od dawna obiecuję zdjęcia ale jakoś ciągle nie mogę się zebrać, żeby frezarkę zanieśc do mieszkania i zrobić jakieś sensowne fotki, ale obiecuję, że już niedługo jakieś się pojawią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już kto mi go doradzał (musiałbym poszukać we wcześniejszych wpisach) - było kilka propozycji

Wybrałem w każdym razie sterownik na USB (taka propozycja była tylko jedna)

Ten sterownik był najdroższy ze wszystkich proponowanych ale jak na razie nie żałuję tego wyboru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasto jeśli to jest sterownik z postu SRB:

 

Jest tam dział z CNC. Są tam niektóre części taniej niż na allegro np. Twój sterownik:

http://www.goodluckb...controller.html

 

To według opisu na stronie niestety nie będzie działał:

"...

NOTE:

- This driver board is controlled by USB port, can only use with the CNC software special designed for this board. It can't be used with MACH3, KCAM4 or other CNC softwares.

..."

 

Jesteś chyba skazany na software dostarczony ze sterwonikiem - jak dla mnie to duża wada.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.