Skocz do zawartości

Piper j3 1/5 wyważenie..


czester
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie i znów się zawiesiłem ,miało już nie być spaliniaka ale to jest silniejsze od mnie ,model w sumie gotowy dopieszczony zostało wyważenie obczytałem się i nic z tego nie nie rozumiem jedni twierdzą tak drudzy przeciwnie i dlatego postanowiłem zaciągnąć informacji w centrum tematu ,sprawdziłem instrukcję i jest napisane że sc znajduje się 85mm od krawędzi natarcia ,no niech będzie ale teraz jak z pustym zbiornikiem czy pełnym ,paliwa mieści się 380mil.czyli sporo standardowe (początkowe)wyważenie na 1/3 nic mi nie mówi bo płat ma 300mm czyli 1/3 wychodzi mi 100mm a nie 85mm a instrukcja (o ile ją zrozumiałem)nic nie mówi o paliwie .

ps.załączam instrukcjęhttp://www.thewingsmaker.com/products/airplanes/manuals/GA023.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

SC ustalasz bez paliwa. Słyszałem też, że niektórzy wyważają z połową zbiornika -boi tak ląduje się nie na pusty ale ja również zawsze wyważałem bez paliwa. Bardzo często praktykuje się zasadę , iż SC znajduje się w 1/3 cięciwy skrzydła. Jednak jeśli instrukcja podaje konkretną to raczej na niej bym się opierał. Możesz to jeszcze zweryfikować programem do ustalania SC schwer....co tam. Prawdopodobnie będzie w pobliżu któregoś z już znanych punktów SC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto mi chodziło wiem że przy takim modelu to centymetr różnicy nie wiele zmienia ,zatankuje z 200ml.i tak wyważę na 85 mm to jak paliwa będzie końcówka to sc przeniesie się do tyłu i nie powinno przekroczyć 1/3 chociaż może cały zbiornik zalać nie mogę się zdecydować, troszkę się pieszczę z tym modelem ale najbardziej szkoda mi silniczka bo to najcenniejsza rzecz w tym modeliku i chciał bym a żeby został w takim stanie jak jest ma wypalone dwa litry paliwa chodzi i wygląda nadal jak z półki,a i jeszcze jedno ,mam do wyboru śmigło 12x6,12x8,12x12 ,13x4,13x8 jak myślicie koledzy większe czy mniejsze silnik jest ten:http://www.modelmotor.pl/saito-fa-90ts-twin-cylinder.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż cena czyni cuda kosztował mnie połowę ceny i miał iść do extry ale okazało się że ta extra nie jest (extra )a w tym świetnie wygląda i pięknie schował się w maseczkę jak nadejdzie nowy sezon to zobaczymy jak będzie za co to zakupie jakiś model 3d pod ten motorek.czyli ustawić sc na 85 bez paliwka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię ustawię na 85mm tak jak jest i zatankuje do pełna i wtedy zobaczę o ile się przestawi.od dawna nie miałem żadnego spaliniaka w sumie to dawno temu trenerka ,ale to było wszystko z odzysku i latał spokojnie na 1/3,tak muszę zrobić skoro producent nic nie mówi o paliwie a to typowy spaliniak to niech tak może zostanie przeczekam kilka dni pogoda zaczyna się wiosenna to muszę za wszelką cenę go oblatać ,(bo nie wytrzymam) :D :D :D

 

ps. Grześ a to my prawie ziomale gdzie latasz swoimi ptaszkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model wyważa się zawsze bez paliwa. Wpływ pełnego zbiornika na wyważenie warto sprawdzić, ale ma to znaczenie raczej w ekstremalnych układach czyli duży zbiornik daleko od środka ciężkości. Piperek ma na tyle krótki przód, że stan paliwa nie będzie miał praktycznie żadnego wpływu na wyważenie. Do dziewiczego lotu dla Cuba ustaliłbym środek ciężkości na poziomie 25% cięciwy - zawsze bezpieczniej jest wyważyć nieco na przód, a w kolejnych lotach korygować wyważenie.

Ważniejsze jest, czy sprawdziłeś kąty zaklinowania skrzydeł, statecznika poziomego i silnika. Piszę o tym dlatego, że ja i koledzy mieliśmy do czynienia z zestawami modelu Piper Cub-a wielu firm teoretycznie lepszych i gorszych. Dwa z nich utkwiły w pamięci ze względu na nie do wybaczenia błędy w geometrii płatowca. Pierwszej firmy nie pamiętam (jakaś egzotyczna). Druga to Great Planes, rozpiętość 2055mm numer katalogowy produktu GPMA1311 - o zgrozo statecznik względem skrzydła na plusie ok. 3 stopnie, oś silnika na zero wzgl. skrzydła. W tym przypadku nie wyobrażam sobie, aby model wykonany bezrefleksyjnie z tego zestawu miał szansę poprawnie latać (chyba, że wbrew zasadom aerodynamiki). Geometria modelu w trakcie budowy została poprawiona, samolocik od pierwszego lotu do dzisiaj świetnie lata, jak na Piperka przystało. Takich błędów w zestawach nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renart - w tym przypadku pytanie o położenie zbiornika jest bez sensu - dlatego nikt nie pytał o to. Zasadą jest by silnik był jak najbliżej zbiornika i odwrotnie :D. To nie jest silnik z pompą by rozważać taką opcję...

Autor już dawno dostał odpowiedź ale dalej brnie w jakieś dziwne teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renart - w tym przypadku pytanie o położenie zbiornika jest bez sensu - dlatego nikt nie pytał o to. Zasadą jest by silnik był jak najbliżej zbiornika i odwrotnie :D. To nie jest silnik z pompą by rozważać taką opcję...

Autor już dawno dostał odpowiedź ale dalej brnie w jakieś dziwne teorie.

Ano właśnie...

Zasada zasadą, a rzeczywistość i pomysłowość ludzka płata figle. Piperki są króciutkie, 300 ml paliwka w niewielkiej odległości od ŚĆ robi niewielką różnicę.

A to, że model ma być poprawnie wyważony w stanie "bez paliwa" to kolejna zasada, z którą niektórzy i tak polemizują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.