Skocz do zawartości

Extra 300s 45 - mix materiałów


Rafal27
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

W dziale powitaniach napisałem że wcześniej budowałem modele poza forum w zaciszu swojego pokoju. Oczywiście postanowiłem to zmienić i tak zamieszczam swoją pierwszą relacje. Każda uwaga, krytyka lub podsunięcie innego rozwiązania bardzo mile widziana gdyż jak pisałem w modelarstwie dopiero raczkuje.

 

Nie do końca jestem pewien czy w dobrym dziale zamieszczam relacje więc moderatorów proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

 

Na warsztat trafiła extra 300s 45. Ostatnio podeszły mi gdzieś akrobaty ze względu na ich zwrotność w locie. Plany znalezione w internecie. Link do planów za wczas mówię że w planach jest błąd przy sterze wysokości. Dlaczego? Pokaże to niżej.

 

Plany pomniejszone do rozmiarów parkfly

 

Rozpiętość - 70cm

długość - (po znalezieniu błędu w planach długość nieznana)

przewidywana waga do lotu - ze względu na mix materiałów waga nieznana

 

Moim zdaniem model albo będzie udany albo będzie to jeden wielki nie wypał ( latająca cegłówka) zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

Początkowo extre planowałem zrobić ze styrodrutu (styropianu). Z odpadków jakie można znaleźć w pudełkach po AGD i RTV można tworzyć różne cuda. Maszynką wykonaną domowym sposobem do ciecia w styropianie (spirala z suszarki + zasilacz 12v) wyciąłem kawałki tej samej grubości i szerokości. Oczywiście mam większe kawałki ale nie mam zdjęcia :(

b7aebfcab035b800gen.jpg

 

08223981a5adcc5bgen.jpg

 

Następnie do większych części skrzydła dokleiłem te mniejsze (musiałem te mniejsze bo mi brakowało pare centymetrów)

Oto całe skrzydło jeszcze przed oszlifowaniem i równaniem.

 

11d0c774ca630bcdgen.jpg

 

Wycięcie rowka i wklejenie wkłókna węglowego

a221ed5ccf936b03gen.jpg

 

Nie wiem jakim cudem ale jakoś zapodziało mi się zdjęcię oszlifowanego skrzydła.

 

Przymierzałem się do budowy kadłuba i jakimś nieszczęsnym trafem zasilacz do maszynki upadł mi na podłogę i po upadku przestał działać. Z braku kupienia lub nabycia drugiego zasilacza postanowiłem kadłub zrobić z balsy a do skrzydeł powrócę lub wykonam je jeszcze raz tylko że z balsy (właśnie dlatego napisałem że mix materiałów).

 

Wycięte wręgi plus odrysowane na balsie i również wycięte.

86fe5ef44c7da85egen.jpg7503bab85dbebe42gen.jpg

 

łączenie wszystkiego do kupy

74b237e6f4de5063.jpg

 

oraz po wpuszczeniu wszystkich patyczków we wręgach zacząłem oklejać je miękką balsą

15f283e7da0f3802gen.jpg

 

b89b23db2e57c2b6gen.jpg

 

Czemu przód kadłuba jest podzielony i oklejony na 2 części? gdzieś za nic nie wychodziło mi dopasować i po męczarni 3-4 godzinej na jedną częścią stwierdziłem że łatwiej dopasuje 2 mniejsze części niż jedną większą. O dziwo poszło w niecałe 10 minut dopasowanie.

 

 

Zabrałem się za budowę steru wysokości i po zrobieniu pierwszej części i próbie dopasowania na sucho czy wszystko pasuje napotkałem problem o którym pisałem wcześniej. Otóż ster wysokość na planie (widok z boku) powinien być równy do steru wysokości widoku z góry. Niestety tak nie jest i przez to mam mętlik bo do końca nie jestem pewny jakie zmiany wprowadzić.

 

Zrzut planów i zaznaczenie punktów.

40aa1a574c025fa4gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat mam te plany i pierwsze z nich zacząłem budować ale projekt zaniechał i skończyłem na skrzydłach. Zacząłem z tych drugich planów ponieważ jest dla mnie prościej wykonać go bo jak już pisałem jeszcze raczkuje w tym wszystkim.

 

Może jakieś małe rozwiązanie co do tego statecznika? Powiększyć go do rozmiarów zrzutu bocznego czy tylko delikatnie go przerobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie było ze projekt zaniechal dzisiaj znalazłem trochę czasu i podłubalem przy sterze wysokości.

 

Tak prezentował się ster z błędny planów plus moje modyfikacje czyli nic innego jak doklejenie listwy i wywierceniu paru otworów dla znikomej redukcji wagi :)

P.s jeśli jest jakiś problem ze zdjęciami to pisać bo wrzucam je z iphona i nie jestem pewien czy będzie działać.

post-14431-0-69095500-1393089721_thumb.jpg

post-14431-0-17378300-1393090038_thumb.jpg

post-14431-0-21278600-1393090138_thumb.jpg

post-14431-0-55835300-1393090373_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji udało mi się odnaleźć filmik popelnionego madmana wykonanego ta sama metoda co robię extre, czyli skrzydła ze styrodrutu, kadlub w połowie balsa w połowie styrodrut, ster kierunku i wysokości z depronu 6mm. Wszystko oklejone folią w barwach czerwono białych by pokazać Anglikom ze Polak potrafi. Dodam ze madman swietnie latał przy bardzo silnych wiatrach jak na angielska pogodę przystało.

 

http://vimeo.com/87381360

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja tematu. Początkowo planowalem skrzydła przykleic na stałe ale ze jakoś wcześniej słabo rozplanowalem dostęp do wymiany pakietu postanowiłem zrobić skrzydła odłaczane od kadluba. Kolek z przodu a z tylu przykrecane na sróbke. Zapomniałem jak nazywa się ta nakretka wciskowa ale nie będę zawracać sobie głowy przypominaniem nazwy ponieważ zamacowalem ja nie z tej strony co trzeba. Coś mi się pomyliło. Dodam tylko ze weszła ciasno z użyciem kolejny expoxy i teraz jak próbuje ja wydlubac nie chce nawet ruszyć. Zastanawiam się czy jednak ja wydlubac i przykleic ja z drugiej strony czy jednak ja zostawić i dodać odrobine kleju expoxy na obrzezasz tak na wszelki wypadek? Tak dodatkowo zacząłem obklejac skrzydło. Jak na kogoś kto nie ma żadnego doświadczenia w tym wyszło mi to znosnie:)

post-14431-0-68859500-1393436435_thumb.jpg

post-14431-0-25114800-1393436773_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.