Skocz do zawartości

Jakie są różnice między twardą a miękką balsą ?


Krzako

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie czym się różni miekka balsa od twardej, może mi ktoś powiedzieć która z nich jest łatwiejsza do krojenia, wytrzymalsza i która bardziej nadaje się jako wzmocnienie do depronowca ??

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Hmmm...... no wlaśnie jakie to mogą być różnice?

 

Ja ta sobie wytężam mózgownicę i to chyba chodzi o to że twarda balsa jest twardsza od miękkiej...?

A jak jest twardsza to chyba jest mocniejsza...? Ale chyba też cięzsza? I co za tym idzie chyba trudniej sie ją "kroi" od miękkiej...?

 

 

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

P.S. Żenada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...... no wlaśnie jakie to mogą być różnice?

 

Ja ta sobie wytężam mózgownicę i to chyba chodzi o to że twarda balsa jest twardsza od miękkiej...?

A jak jest twardsza to chyba jest mocniejsza...? Ale chyba też cięzsza? I co za tym idzie chyba trudniej sie ją "kroi" od miękkiej...?

 

 

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

P.S. Żenada...

 

Rotfl - dobre! :)

Sie usmialem jak nigdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze koledzy dali wyraz humorowi modelarskiemu :D

Troche faktow.

Balsa miekka jest zazwyczaj jasneg koloru (twarda czasami jest prawie czerwona), jest sporo lzejsza niz twarda nawet do (100%) ,latwiej sie wygina , szybciej sie szlifuje ,ale trudniej uzyskac full polysk .

Oczywiscie mechanicznie mniej krucha niz twarda i mniej wytrzyma na .

( Z tym ze czasmi lepiej dac miekka i cos sie ugnie niz twarda i popeka na cacy.)

 

Zastosowanie to juz w zaleznosci cochcesz uzyskac.

W depronowcu nie waro dawac twardej bo powstaje duza roznicaw twardosci materialow i styk balsy i depronu to potencjalne miejse pekniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Marcinku pytanie twoje było dobre,tylko odpowiedzi były nie takie jak powinny być. Ja w 1966 roku nawet nie miałem pojęcia co to jest balsa.

Dwa lata pużniej dowiedziałem się od kolegi,który już niestety nie żyje Jerzego Ostrowskiego z aeroklubu Częstochwskiego co to jest balsa,i zacząłem robić modele z dodatkiem balsy.

W tamtych czasach balsa była dostępna jedynie w aeroklubach,jak było się członkiem takego aeroklubu.

Więc zapisałem się do aeroklubu Katowickiego,jak chciałeś dostać balse to musiałem przedstawic plany modelu, i dostało sie tz. przydział.

Zrobionym modelem startowałem w zawodach,żeby dostać przydział na następny model. bolse dostawałes jak leci, nie było wyboru miękiej ,twardej.

Teraz czasy się zmieniły i materiałów modelarskich jest pod dostatkiem,tylko mieć ecie pecie.

Moim zdaniem są balsy twarde,srednie i miękkie,są bardzo duże róznice wytrzymałości. Ja kupuje balse w sklepie modelarskim na wagę,czym czięzsza płytka balsowa tym twardsza i mocniejsza.

Balsa bardzo twarda cienta na listwy ma wytrzymałość prawie listwy sosnowej.

Mam model o rozoiętości 260cm wykonany z balsy twardej i średniej,tylko cztery wręgi,cztery żeberka,i szufladki na bagnety sklejka lotnicza.

Latam tym modelem dwa lata jest to Baronet i wytrzymuje wszystkie londowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.