Skocz do zawartości

Pływanie - Bydgoszcz i okolice


Kross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witek - to może zostań prekursorem lodołamania modelarskiego - łyżwę na dziób mam, mogę użyczyć ! Resztę dorobisz !!! ?

Tu masz wzornik - atomowy być nie musi ostatecznie....?

Ten rosyjski lodołamacz wykorzystuje energię jądrową!  [Najniebezpieczniejsze miejsca świata] - YouTubeLodołamanie w lutym 2006 r. na Wiśle w okolicy Kiezmarka. Fot. PGW Wody Polskie 2 min

Albo mniejszy, śródlądowy !!!

 

Edytowane przez kaszalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - zwróć uwagę na wystający z prawej strony ponad wodę balast tego jachtu ! Jest to nowatorskie rozwiązanie pozwalające wychylić płetwę balastową w stronę przeciwną do przechyłu tak, że znacząco zwiększa się moment prostujący ! Widać to w kilku sekwencjach filmu - porównaj wychylenia !!

Wizualizacja poniżej - to samo można zrobić w drugą stronę !! 

Na pierwszym rysunku widać też drugie innowacyjne rozwiązanie - hydrofoil - czyli skrzydło hydrodynamiczne wysuwane z zawietrznej strony kadłuba  - generuje przy prędkości postępowej dodatkową siłę nośną, podtrzymuje kadłub i zapobiegającą wywróceniu, a także umożliwiające przy sprzyjających warunkach wyjście kadłuba ponad wodę dla zredukowania oporu- patrz trzecia fota ( mały kadłub  ale są też jednostki żaglowe znacznie większe ) !!

 

IMOCA 60 żeglarze to wariaci - Wykop.pl

I mechanizm przechylający miecz z balastem !

Miecz uchylny, ale inaczej - www.projektowaniejachtow.fora.pl

The foiling phenomenon, the history of foils – Yachting World

 

 

 

Edytowane przez kaszalu
dodano filmy
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majtki przez głowę bym ściągną gdybym choć na jedną chwile mógł wejść na pokład takiego jachtu a do tego skarpetki gdybym mógł popłynąć w krótki rejs.:)

Teraz jak mi się zdaje to tylko kwestia wyobraźni bo technologia pozwala na wiele.

 

PS

Jestem osobiście fanem cyklu Volvo Ocean Race. Uważam ten cykl-sport za jeden z najtrudniejszych na świecie sportów.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteśmy w jednym klubie !! ?

Miałem ochotę zrobić sobie takiego jednoosobowego foilera ( dla mnie do pływania, nie model...), ale na razie się nie składa.....

Od strony logistyczno-projektowo-koncepcyjnej i materiałowej jestem przygotowany, ale czasu trochę brakuje....

Może jednak kiedyś się uda !!?

Edytowane przez kaszalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, he, zapraszam do współpracy !! 

Na razie zrobiłem sobie łódkę, którą można pływać wolno i dostojnie, jak "Sprayem" Slocuma ....? Taki trochę przerośnięty model na trzy osoby ...?

msg-3419-0-46098800-1543095443_thumb.jpg

 

A tak wyglądał "Spray" kpt. Slocuma ...

post-3419-0-87014000-1441194355.jpg

Edytowane przez kaszalu
dodano zdjęcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chociaż sobie popatrzę jak chłopaki śmigają na "hydrofoilach" różnych typów !!!?

Zwróćcie uwagę na taki wystający  z dziobu łodzi "wąs" -  to czujnik poziomu zanurzenia łodzi, który steruje katem zaklinowania skrzydła umieszczonego na mieczu ! Natomiast w przedłużaczu rumpla jest zamontowane sterowaniem steru głębokości zamocowanym na płetwie sterowej ( poprzez przekręcanie wokół osi przedłużacza) . Ale nudzę chyba, bo to są już dość zaawansowane szczegóły techniczne rozwiązania ...

 

 

Edytowane przez kaszalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.