Skocz do zawartości

Co oznaczają oznaczenia przy śmigłach np. (8" x 4)


adrian1515

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

pamiętam, że kiedyś czytałem jakiś artykuł, ale teraz nie potrafię go znaleźć tam było opisane co i jak z tymi śmigłami czyli co to oznacza te na przykład: 8" x 4, wiem, że te 8" to chyba cale, dobra nie ważne, prosiłbym bardzo o wytłumaczenia jakby ktoś mógł, gdyż chciałbym dokupić większe śmigło do Pionera, bo podobno można (tak czytałem na tym forum w różnych wątkach), że polecaliście dokupić większe śmigło i że niby ono nic dla silnika nie zrobi, więc mam pierwsze pytanko:

1. Jak właśnie rozróżnić te oznaczenia przy opisach śmigieł?:

mój oryginalny pioner kupiony stąd(http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/R-PLANES-PIONEER-24-GHz-RTF-Mode-2.html ) ma śmigło 5x8" , pamiętam, że jak sam próbowałem to liczyć to mi coś nie wychodziło, dobra nie ważne, mam nadzieje, że ktoś mi to wytłumaczy jak to rozróżniać

śmigło od pionera:

post-13574-0-18969800-1404573943_thumb.jpg

więc średnicy ma 12,5cm

(trochę pościnane końcówki, ale one 0,5 cm nie dadzą raczej):

post-13574-0-51780700-1404574197_thumb.jpg

 

 

2. Jakie większe śmigło polecacie do Pionera?(jak moglibyście to podajcie linka z tego sklepu: http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SMIGLA-KOLPAKI-PIASTY/Smigla-do-napedow-elektrycznych/ )

3. Czy większe śmigło nie uszkodzi silnika Pionera?

 

 

4. Chciałbym jeszcze dokupić małe śmigło do starego mojego samolotu z dzieciństwa(naprawiłbym go), on nie ma serw i w ogóle to taka raczej zabawka, ale mimo to ładnie latał tylko, że wtedy nie zdawałem sobie sprawy jak samolot lata, a teraz to było by co innego, zrobił bym na przykład stały lekki kąt na sterze pionowym i bym latał w kółko ;d - nie ważne, tutaj chciałbym też dokupić śmigło, ale nie wiem jakie, stąd moje trzecie(3.) wcześniejsze pytanie jak to rozróżniać.

to te małe śmigło:

post-13574-0-11162000-1404574153_thumb.jpg

(średnica: 6,5cm)

 

 

5. Tak jak patrze to w sklepie widzę rożne kształty śmigieł - niektóre takie bardziej kwadratowe niektóre takie inne (myślę, że wiecie o co mi chodzi), czy ten kształt też ma jakieś znaczenie? czy nie zwracać na to uwagi?

 

 

Za pomoc z góry wam bardzo dziękuje, bo bardzo mi na tym temacie zależy, bo chciałbym właśnie dokupić te śmigła i ogarnąć to jak rozróżniać te śmigłą na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie najbardziej obrazowo:

 

prop_def.jpg

 

np śmigiełko 8x4

pierwsza cyferka 8 to Diameter (średnica) 8 cali (1 cal=2,54cm)

druga cyferka 4 to Pitch (skok) 4 cale 

Obrazowo tłumacząc, po jednym pełnym obrocie silnika, samolot przesunie się do przodu o 4 cale (gdyby nic nie ważył, i gdyby śmigło miało sprawność 100%)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe oznaczenie śmigła to A x B. Gdzie:

A- średnica śmigła wyrażona w calach.

B- skok śmigła wyrażony w calach. Oznacza to samo, co w przypadku gwintu. Czyli drogę, jaką pokona śmigło podczas jednego obrotu w idealnie nieskończenie lepkim ośrodku.

 

Średnica śmigła odpowiada za ciąg statyczny, czyli samolot lata wolno, ale dźwiga duże obciążenie i ładnie startuje. Duży skok i mała średnica dają nam przyspieszenie oraz dużą prędkość maksymalna- typowe akrobaty.

Pamiętaj zwiększając średnicę lub skok zwiększasz przepływ powietrza zaśmigłowego, ergo obciążasz bardziej silnik. Przez wzrost obciążenia, masz większy pobór prądu i większe ciepło na regulatorze oraz efektorze- ciepło Joula- Lenza. Oczywiście jak przesądzisz to nie polatasz, bo braknie Ci mocy na silniku.

 

Wysłane z tapacza

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Dobra wszystko jasne, ale w sklepach rożnie jest podawane np. 5x8" lub 8"x5, więc 5 bez kresek to średnica, a 8 z kreskami (") to skok? czy na odwrót?

 

2. Niby się zgadza w zestawie miałem śmigło 5x8"   więc: 5*2,54=12,7cm  , ale mi na linijce wyszło 12,5 cm  hymm, czy takie błędy to normalne (te różnice pomiędzy wynikami?)

 

3. Jakie większe śmigło byście zaproponowali do Pionera (jak możecie wybierzcie z tego sklepu http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SMIGLA-KOLPAKI-PIASTY/Smigla-do-napedow-elektrycznych/ ) tak wiem o dużo proszę, ale miło, by było, bo sam nie wiem które wziąć, prosiłbym o linka z propozycją):

4. Czy kształt śmigłą ma znaczenie czy nie zwracać na to uwagi?:

post-13574-0-87632100-1404680128.jpg

 

na przykład ten kształt wyżej jest inny niż ten na dole

post-13574-0-92827700-1404680132.jpg

 

ten tez ma inny kształt niż te dwa wyżej:

post-13574-0-54850700-1404680173.jpg

 

za pomoc z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza cyfra to zawsze średnica, a druga to skok.

Zdarza się, że cyfry te nie będą pełne, szczególnie skok.

są śmigła np 10x4,7 albo 4,75x4,75

''Pierwsza cyfra to zawsze średnica'' - oj chyba tu się nie zgodzę, bo w sklepach podają różnie:

tu podali:     9'' x 7      (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SMIGLA-KOLPAKI-PIASTY/Smigla-do-napedow-elektrycznych/GWS-9x7.html )

tu podali(w opisie pionera):     5x8"       (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/R-PLANES-PIONEER-24-GHz-RTF-Mode-2.html )   

więc pewnie te kreski mówią o czymś, dlatego pytam:

 

1.Dobra wszystko jasne, ale w sklepach rożnie jest podawane np. 5x8" lub 8"x5, więc 5 bez kresek to średnica, a 8 z kreskami (") to skok? czy na odwrót?

??

 

 

a i prosiłbym o odpowiedź na pytanie 3. i 4. i jak ktoś chce to i na wcześniejsze, z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pierwsza liczba to średnica, druga to skok. To że pierwsza liczba jest mniejsza od drugiej to znaczy tylko że smiglo jest małe i o dużym skoku. To że przy jednej liczbie nie ma oznacenia cali to nie zmienia to faktu że to nadal jest podane w calach. Do twojego modelu najlepiej kupić smiglo o cal wieksze od tego co masz zachowujac skok. Kupując smiglo z większym skokiem ryzykujesz przeciążenie silnika-regulatora.

Kształt amigiel zależy od zastosowania. Śmigła z ostatniego zdjęcia masz dla silnikow wysoko obrotowych, te z dużą powierzchnia łopaty, tzw slowfly są dla modeli wolnolatajacych i lekkich akrobatow, parkfly i slowfly. Proste śmigła dla pozostałych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twojego modelu najlepiej kupić smiglo o cal wieksze od tego co masz zachowujac skok. Kupując smiglo z większym skokiem ryzykujesz przeciążenie silnika-regulatora.

 

1. czyli brać tylko o większej średnicy? tak?

 

 

Kształt amigiel zależy od zastosowania. Śmigła z ostatniego zdjęcia masz dla silnikow wysoko obrotowych, te z dużą powierzchnia łopaty, tzw slowfly są dla modeli wolnolatajacych i lekkich akrobatow, parkfly i slowfly. Proste śmigła dla pozostałych.

 

2. ten ostatni obrazek to są podobne śmigła do mojego pionera, więc mój pioner ma silnik wysoko obrotowy?

 

 

3. te slowfly to te drugie zdjęcie ?

4.ale w sklepie pisze, że te trzecie zdjęcie to, że to też są slowfly, a przecież takiego kształtu mam w moim pionerze yyyy?

 

 

 

5. a i nie zwróciłem na to uwagi, ale w sklepie http://abc-rc.pl/Smigla-stale jest takie coś jak kierunek obrotu, a w sklepie w którym chciałem kupić http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SMIGLA-KOLPAKI-PIASTY/Smigla-do-napedow-elektrycznych/ nie ma takiego czegoś, czyli lepiej w tym sklepie nie kupować?, bo jak kierunek nie będzie się zgadzał to zapewne dobrze nie będzie ;dd ?

 

6. Kierunek śmigła określamy patrząc się na nie tak? z takiej perspektywy?:

a )

post-13574-0-99400700-1404769184_thumb.jpg

 

czy z perspektywy b )?:

post-13574-0-14297300-1404769188_thumb.jpg

 

Myślę, że z a ), ale nie wiem, nie jestem pewien, jeśli z a ) to mój pioner ma kierunek obrotu w prawo

 

 

za pomoc z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W elektryku nie martw sie o kierunek obrotów, bo zmieniasz je tylko przez przełożenie dwóch dowolnych kabli w silniku. Śmigła oryginalne z zestawów żyją wlasnym zyciem. Dla ciebie najlepiej kupić smiglo o cal większe na średnicy.

Pierwsze zdjecie to śmigła proste, drugie to wysokoobrotowe, trzecie to slowfly.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjecie to śmigła proste, drugie to wysokoobrotowe, trzecie to slowfly.

1.no wiem, ale pytam czy mam brać te slowfly, gdyż te trzecie zdjęcie najbardziej przypomina śmigło do pionera

 

2.w ogóle jakiego rodzaju śmigła są do pionera(nazwa)?

 

3. załóżmy ten sklep ma dużo kategorii http://www.avifly.pl/smigla-kolpaki-akcesoria-c-24.html  jaką kategorie mam wybrać dla pionera?

 

 

i prosiłbym o odpowiedź na pytanie 6.:

 

6. Kierunek śmigła określamy patrząc się na nie tak? z takiej perspektywy?:

a )

attachicon.gif1.jpg

 

czy z perspektywy b )?:

attachicon.gif2.jpg

 

Myślę, że z a ), ale nie wiem, nie jestem pewien, jeśli z a ) to mój pioner ma kierunek obrotu w prawo

 

 

za pomoc z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko producenci. Patrzysz na kształt śmigła. Reszte dobierasz wg potrzeb. Wszystkie kierunki w modelu okreslasz patrząc od tyłu.

Chwile szukania w googlachhttp://abc-rc.pl/p/75/3702/smiglo-apc-6x5-5e-lp06055e-pasuje-do-modelu-pioneer-beta-apc-electric-series-smigla-stale-smigla-i-akcesoria.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko producenci. Patrzysz na kształt śmigła.

1. Tak i właśnie dlatego pytam, bo nie orientuje się w kształtach śmigieł, a chciałbym wiedzieć, które są do czego, macie może jakieś artykuły lub (coś) gdzie to jest opisane lub umiecie to opisać swoimi słowami? z góry dzięki

 

Wszystkie kierunki w modelu okreslasz patrząc od tyłu.

2. Od tyłu silnika? czy od tyłu modelu mam patrzeć, by określić kierunek obrotu śmigła?

 

bo patrząc od przodu pionera patrzy się na tył silnika:

post-13574-0-05938600-1405254704_thumb.jpg

a załóżmy w takim samolocie patrząc od przodu samolotu patrzy się na przód silnika:

post-13574-0-27031200-1405254693_thumb.jpg

 

Więc mam pytanie i oczekuje konkretnej odpowiedzi, bo wiecie nadal nie rozumiem jak mam na to patrzeć ; / :

a )czy mam patrzeć od tyłu silnika?:

86934634128682421188.jpg

14550026108134786506.jpg

b ) czy od przodu silnika, by określić kierunek obrotu śmigła?:

23893742683052880246.jpg

post-13574-0-27031200-1405254693_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby śmigło DOBRZE działało to musi się kręcić w tylko JEDNĄ poprawną stronę, popatrz na wirnik wiatraka komputerowego - raczej ciężko aby poprawnie dmuchał gdyby kręcił się w przeciwną stronę niż ta która jest określona przez producenta. Dlatego powstały śmigła prawo i lewoobrotowe, po prostu jedne służą do pracy w prawo a drugie w lewo np. w dwusilnikowych samolotach jeżeli ktoś ma focha aby wirniki kręciły się w przeciwne a nie w te same strony. Kierunek obrotów silnika zmieniasz sobie do woli zamieniając przewody, możesz sobie zrobić jak Ci pasuje. Śmigło ma swoje strony tzn. przód i tył, widać to po profilu łopatek ale i także po napisach, możesz np. prawoobrotowe śmigło obrócić tyłem na przód (nie odwraca to ciągu) i także będzie działało ale znacznie gorzej.

 

To są śmigła "prawe" http://www.sklep.modelarnia.pl/galerie/c/cbdb883820c944b3dc62031f3e4a95dc8420.jpg

A to "lewe" http://www.nastik.pl/images/products/APC-E-Pusher.JPG?osCsid=0e699fa420adadd06b255d6eebba8394

 

Śmigło w twoim Pionerze jest PRAWE ponieważ zostało stworzone do działania w prawą stronę, to nawet widać po końcówce która jest niesymetrycznie zaokrąglona, na logikę. Podobnie koła w rowerze, mają swój bieżnik i napisy jak je zamontować w stosunku do kierunku jazdy aby było poprawnie, gdy je obrócisz to mogą po prostu gorzej pracować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przód modelu to nos. Tył to ogon. Kierunki zawsze okreslasz patrząc od tyłu modelu. Nie wiem czego nie rozumiesz z pierwszego cytatu. Przecież ci wcześniej napisałem jaki kształt smigiel do jakich modeli. Więc o co ci biega?

Jak to o co biega  o to :  (taki typ kolegi modelarza)

 

W którym miejscu zaczyna się kula?

Co na deser gotują dla króla?

Ile kroków jest stąd do Powiśla?

O czym myślałby stół, gdyby myślał?

Czy lenistwo na łokcie się mierzy?

Skąd wiadomo, że Jurek to Jerzy?

Kto powiedział, że kury są głupie?

Ile much może zmieścić się w zupie?

Na co łysym potrzebna łysina?

Kto indykom guziki zapina?

Skąd się biorą bruneci na świecie?

Ile ważą dwa kleksy w kajecie?

Czy się wierzy niemowie na słowo?

Czy jaskółka potrafi być krową?

 

Dziadek już od roku siedzi

I obmyśla odpowiedzi,

Babka jakiś czas myślała,

Ale wkrótce osiwiała,

Matka wpadła w stan nerwowy

I musiała zażyć bromu,

Ojciec zaś poszedł po rozum do głowy

I kiedy powróci - nie wiadomo. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.