Skocz do zawartości

Kilka pytań od początkującego


Athen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D

 

Gdyby temat lub dział był nie odpowiedni to prosze o informację.

 

Latam Pionieerkiem 1400 z fabrycznym osprzetem

 

Jako niebardzo wtajemniczony mam do was kilka pytań:

 

1. Jakiś czas temu urwałem ster wysokości. Zostało to naprawione taśmą i poszło latać (http://scr.hu/6ln/9homn). Jednak nie bardzo podoba mi sie to rozwiązanie, dlatego chciałbym przerobić to na zawiasy. Tyllko które zawiasy? :) Znalazłem w internecie kilka modeli:

 

nr 1. http://rc-team.pl/zawiasy/23312-kavan-zawias-plaski-34-x-16mm-sredni-ak0105.html#

 

nr 2 http://abc-rc.pl/p/108/2201/zawias-do-klap-lotek-33mm-9mm-zawiasy-akcesoria-modelarskie-drobnica.html

 

nr 3 http://abc-rc.pl/p/108/1975/zawias-do-klap-lotek-27mm-11mm-przyklejany-zawiasy-akcesoria-modelarskie-drobnica.html

 

Różnią się wyglądem i jak zakładam działaniem. Tylko które wybrac i jaki rozmiar?

 

 

2. Samolot kupiłem RTF, praktycznie gotowy. Doczepić ogon skrzydła i do przodu. Tak też zrobiłem i jakoś lata. Jednak nie bardzo podoba mi się jego zachowanie w powietrzu. Owszem samolot lata i daje sie sterować jednak nie tak jakbym sobie życzył. Czasem leci bokiem, niekiedy raz niesie go mocniej w prawo, po lądowaniu i zmianie pakietu zaczyna nieśc go w lewo itp. :D Moze coś jest do regulacji?

 

3. Wczoraj zauważyłem że samolot reaguje z opóźnieniem. Jest to ułamek sekundy, ale wcześniej to nie występowało. czym to moze być spowodowane? Słaba bateria w pilocie? Raczej nie świeci się na zielono.

 

4. Lądowanie.. ma ktoś może jakiś złoty przepis na lądwanie? Lądować w miarę miękko wychodzi mi w 95% tylko nie zawsze jest to blisko siebie ;/

 

5. Na ogonie jest druga ruszająca się cześć poza sterem wysokości. Wiem ze służy to do skręcania. Tylko gdy skręcam tylko tym efekt jest mierny, a gdy próbowałem to wpleść to o mało nie lądowałem awaryjnie. Wyjaśni ktoś jak to działa?

 

6. Mam dwa pakiety. Jedn fabryczny (cały w carnym czymś, to chyba folia jakaś) i drugi ot taki: http://allegro.pl/akumulator-pakiet-redox-1800-mah-11-1v-30c-lipo-3s-i4549277014.html Problem polega na tym: Na fabrycznym samolot rwie do przodu jak niewiadomo co, na redoxie jest powoolniejszy. CO tu jest nei tak?

 

7. Słownictwo i jego znaczenie. Czytając forum niejednokrotnie spotkałem się ze słowami które rozumiem, tylko nie dokońca wiem o co chodzi. np. Klapy - lotki, wiem że i to i to steruje ale czym to się różni? W sumie chodzi mi o wszystkie słówka, zarówno dotyczące samolotu i latania. Gdyby ktoś rozłożył to wszystko na czynniki pierwsze byłbym bardzo wdzięczny. Nie chodzi mi o niewiadomo jaki opis tylko: np. Skręcasz w lewo i jest to xxxx. To i to służy do tego i działa mniej więcej tak. itd :D

 

 

Uff. to by było na tyle jak coś wymyślę to dopiszę :D

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w te zawiasy tylko zrób podobnie jak było. Znaczy jako zawias dwa kawałki długości steru foli modelarskiej lub taśmy klejącej. Przyklejasz ją do dolnej powierzchni styku ster statecznik przy położonym sterze(ster leży na stateczniku). Teraz mocujesz folie/taśmę gdy ster jest maksymalnie wychylony w dół.

Gdybyś chciał wklejać zawiasy to musiałbyś odciąć kawałek spływu statecznika i natarcia steru by wkleić listewkę balsową by zawiasy miały czego się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko polecam zawiasy.

Te będą odpowiednie http://rc-team.pl/zawiasy/23312-kavan-zawias-plaski-34-x-16mm-sredni-ak0105.html#

wystarczy 3 sztuki na ster wysokości. Zawiasy skutecznie odciążają serwa.

 

2. Sprawdz mocowanie serw lotek i steru kierunku (to drugie na ogonie co się rusza) oraz popychacze i dźwigienki pod kątem luzów.

Jeśli nic nie znajdziesz to trening, trening, trening.

 

3. Jeśli na ziemi jest wszystko ok to trening, trening, trening.

 

4. Trening, trening, trening.

 

5. W pioneerze ster kierunku (ad.2) według wielu jest za mały lecz jest w sam raz. Trzeba tylko umieć go używać. Delikatnie skręcaj jednocześnie kierunkiem i lotkami to zobaczysz różnicę - trening, trening, trening.

 

6. Oba pakiety napewno są 3s 11,1V?

 

7. Szukaj, czytaj, szukaj, szukaj, czytaj. A później trening, trening, trening.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za nakierowanie.

 

 

Ja mimo wszystko polecam zawiasy.

Te będą odpowiednie http://rc-team.pl/zawiasy/23312-kavan-zawias-plaski-34-x-16mm-sredni-ak0105.html#

wystarczy 3 sztuki na ster wysokości. Zawiasy skutecznie odciążają serwa.

 Ok, tylko jak je zamontować, i czym różnią się od reszty? Poza wyglądem.

 

 


6. Oba pakiety napewno są 3s 11,1V?

 

 

Oba są na 100% 3s, jak wczoraj zmierzyłem napięcie na naładowanym pakiecie pokazałao mi na obydwóch około 12,5V

 

 

 

Jeszcze mam pytanie jak wygląda sprawa z oświetleniem modelu? Wiem że oświetla sie ledemi i jest to taka taśma samo przylepna. Tylko ile jej trzeba? Jakie części samolotu nią okleić? I jakimi kolorami najlepiej, bo domyślam się ze dwoma conajmniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - Oświetlenie modelu dodaje zbędnej masy i zabiera cenny zapas energii.

2 - Oświetlenie jest stosowane w przypadku lotów przy słabej widoczności.

3 - Początkującemu nie polecamy lotów w złych warunkach oświetleniowych.

 

Wiem, że teraz jest moda na przyczepianie LED do wszystkiego (kilka moich modeli też to posiada), ale akurat w przypadku pierwszego modelu i praktycznie nauki wszystkich podstawowych elementów pilotażu, przy każdym locie - Jest to gadżet zbędny i niepotrzebny. Najpierw naucz się latać, maksymalnie wykorzystywać energię w modelu, szybować, latać na silniku, nabierać wysokości, wytracać wysokość, podchodzić do lądowania tam, gdzie ty chcesz, a nie tam gdzie się akurat uda. :)

I wszystko to w możliwie jak najlepszych warunkach widoczności pogody. Za jakiś czas, spróbuj polatać przy nieco silniejszym wietrzyku itd.

A do czasu, aż będziesz gotów latać po ciemku lub o zmierzchu i będzie ci potrzebne oświetlenie, to pewnie model ze 3 razy odbudujesz. :)

 

Po prostu, LED-y w modelu to jest ten krok, do którego musisz jeszcze zrobić kilka innych. :)

Między innymi, wyrobić sobie wyobraźnię przestrzenną położenia modelu, żeby potem móc określać jego położenie na podstawie wzajemnego położenia, kilku punktów świetlnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego wiem że trochę późno, ale może innym pomogę, ja mam Betę 1400 też RTF i odpowiem tak. 

odp1. ja mam takie zawiasy:
http://www.marvio-rc.pl/zawias-plaski-20-25-0-3mm,3,2081,334
naciąłem otworek w skrzydle, oraz w lotce i po prostu je wsunąłem i skleiłem.

odp.2 Te aparatury tak chyba mają, że są lipne, mój też tak dziwnie się zachowuje, ale za to trymerami co jakiś czas trzeba poprawić, a druga sprawa to fabryczne serwa też nie są idealne, jak wymieniłem na redoxy to model zachowuje się nieco lepiej

odp.6. ja mam dualsky 2250 mAh 45C i jest sporo cięższy od tego 1,3 Ah 20C dlatego był wolniejszy ale nie dużo. podejrzewam że chodzi o wyważenie. czytałeś coś o środku ciężkości ?
nawiasem teraz jak zmieniłem śmigło na większe i regulator  to szybciej mi lata na tym Dualsky, bo ten oryginalny nie wyrabia prądowo.
Co do pakietów Redox to używałem 2S i nie miałem problemów działają bez zarzutów :)

Jeśli chodzi o oświetlenie modelu, to też nad tym myślałem, jednak na chwilę obecną nie wyobrażam sobie sterowania widząc jakies światełka w powietrzu, więc z tego zrezygnowałem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.