Skocz do zawartości

wycinanie laserem - Bydgoszcz lub Polska


Dragon_X
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Dziwi mnie sprawa tych offsetów .. Jak bym nie tworzył program, czy na przykładzie rysunku technicznego czy zeskanowanego elementu, to jest mój problem jakie narzędzia dobieram i ja jako wykonawca mam zadbać o offset i o to by element był tak wykonany jak oczekuje klient. Z laserami nie powinno byc inaczej. Jest rysunek, są elementy a plamka nie różni się od promieni wycinających elementów co wciąż uznaję za problem wykonawcy. Część problemu omijam przez interpolację, inne inaczej, ale dziwi mnie dlaczego problem wciąż istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę to dopiero przy obróbce w Camie wprowadzasz ofset lub promień narzędzia. Rysowanie pomniejszone lub powiększone o te wartości to troszkę droga naokoło. Jak przytulisz 2 krawędzie do siebie to z rysunku z realnymi wymiarami wyjdą nici. 

Kolego, no proszę, zastanów się co piszesz. Czytałem niejednokrotnie Twoje wpisy i po części nie dziwi mnie  jedynie słuszny ton Twojej wypowiedzi.

 Czy ja muszę naprawdę pisać że dwa plus dwa jest cztery? Otóż przeczytaj uważnie to co za chwilę przeczytasz.

 Najpierw rysujesz projekt , potem, kiedy masz już gotowe i sprawdzone elementy dorabiasz offset. Jeżeli już masz dorobiony offset układasz elementy na formatkach optymalizując je w sposób który podałem wcześniej. Pamiętaj że offeset to połowa średnicy promienia lasera lub frezu. I teraz zastanów się nim odpowiesz: Czy nie słusznym jest likwidowanie wspólnych linii na elementach które miały wprowadzony offset podczas rysowania? Pamiętaj że rozmawiamy tu o offsetach rzędu 0.08 czy 0.2mm. Zresztą, nawet jak by frez miał 20mm to i tak przy elementach z uwzględnionym offsetem można było by zrobić wspólne linie i nie zaprzeczysz że czas frezowania byłby krótszy. Wycinanie elementów w balsie to nie tworzenie aluminiowej felgi 3D gdzie offset uwzględnia maszyna.Uwierz mi że nie robię niczego "na pałę" i zanim zacząłem na dobre z wycinaniem na laserze podpytałem p. Andrzeja co i jak robić i okazało się że moja metoda jest najsłuszniejsza ze słusznych.

 

Aha, 0,08 czy 0.12mm przy składaniu naprawdę robi różnicę, chyba że do sklejania używa się epoxydów lub wikolu. Ja używam rzadkiego CA i nic mi się nie rozpada.

 

Jeżeli chcecie płacić za podwójne przebiegi lasera to naprawdę nie mój problem.

 

Jedna bardzo ważna uwaga, większość laserów do celów reklamowych jest sterowana z Corela więc CAM odpada a plik CAD są otwierane w Corelu o cięcia. Byłem przy wycinaniu kilka razy więc wiem co piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może tak. wymyśliłem sobie zbudować egde 450 w wersji (proszę mnie nie linczować) depronowej. tak dla zabawy i niskokosztowo maleństwo 600-700mm rozpiętości. Plany wraz z instrukcją budowy są legalnie dostępne tutaj http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=767157. Oryginalnie model ma 1170mm. Podczas rysowania w Autocad doszedłem do wniosku, że konstrukcja czysto depronowa będzie za słaba i postanowiłem zrobić kadłub z balsy lub ew. sklejki balsowej i okleić go jedynie depronem. dlatego teraz próbuję swoich sił w takim projekcie i będę chciał to potem wyciąć.

 

Bardzo dziękuję, że tylu doświadczonych modelarzy wyciąga do mnie pomocną dłoń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie zrozumieliśmy się. Ja natomiast nie za bardzo rozumiem dlaczego mam się za wykonawcę, który bierze ode mnie pieniądze martwić o ofset jego lasera? Bo jak do mnie ktoś przynosi rysunek to ja mu nie tłumacze ile frez zje a ile nie. W tym moja głowa , żeby dostał to co chce. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie zrozumieliśmy się. Ja natomiast nie za bardzo rozumiem dlaczego mam się za wykonawcę, który bierze ode mnie pieniądze martwić o ofset jego lasera? Bo jak do mnie ktoś przynosi rysunek to ja mu nie tłumacze ile frez zje a ile nie. W tym moja głowa , żeby dostał to co chce. 

Ależ oczywiście możesz się nie martwić o offset jeżeli korzystasz z firmy która tnie w stali tak jak ja nie martwiłem się kiedy zlecałem wycięcie laserem i wyginanie obudowy do mojego wzmacniacza lampowego ( wprawdzie dodałem rysunek opisujący technologię gięcia na numerykach wraz z uwzględnieniem błędów które oczywiście popełnili) ale pamiętaj że: laser reklamowy nie jest sterowany z CAD,  nie jest sterowany przez CAM, jest sterowany przez COREL DRAW i tnie po linii zgodnie z rysunkiem a to jak przygotujesz pliki będzie miało bezpośredni wpływ na drenaż Twojego portfela, ja poświęcę 3 godziny więcej za to płacę 2 razy mniej za usługę. Mało tego , w CAD można rysować liniami "Zerówkami" a w Corelu z tego co wiem nie ma opcji ale upierał się nie będę. Gdybym miał wycinać modele na laserze czy frezarce przemysłowej i tak uwzględniłbym offset zlecając wycięcie narzędziem o określonej średnicy i zaznaczając że CAM ma robić offset na ZERO. Przy frezowaniu kopyta 3D wolę offset zostawić obsłudze frezarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa bardzo prosta. Jeżeli mam blachę stalową 2,5mm to jeżeli zażądam wycięcia frezem 20 mm koła o średnicy 200m to narysuję koło o średnicy 220mm wiedząc że frez zabierze mi po 10 mm z promienia. Natomiast jeżeli powiem że wycięte koło ma mieć 200 mm średnicy to mało będzie mię to obchodziło czy wytną je siekierą czy laserem.

Gdybym jednak zażądał wycięcia 10 sztuk płaskowników 20x2000mm ze stali nierdzewnej 10mm to uwzględnił bym offset  obrabiarki w rysunku wykonawczym , połączył je wspólnymi liniami i zalecił wykonanie określonym narzędziem bo miało by to zdecydowany wpływ na cenę usługi. Chyba wyraziłem się jasno i wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.