Skocz do zawartości

Jaką wybrać aparaturę ? [NIEmoderowany-poddałem się - mod.]


AndyCopter

Rekomendowane odpowiedzi

Wybierając aparaturę, wiele razy zdarza mi się zetknąć z nierzetelnie przygotowanymi materiałami czy to producentów, czy też samych handlowców.

Podobnie ma się rzecz, gdy kierować się będę z "opiniami znawców". Chociaż twierdzą że potrafią doradzić mi każde z urządzeń do określonego celu, jednak nie potrafią uzasadnić: dlaczego ?

 

Poszukując kryteriów jakimi mógłbym się kierować przy wyborze aparatury porównując ją z inną w podobnej grupie cenowej, jakości czy możliwości, stwierdzić muszę, że takie kryteria nie istnieją w formie spisanej.

 

Z przedstawionych przez Was własnych kryteriów wynika jednoznacznie, że przy braku takich kryteriów, stosujecie Własne, modyfikując je z biegiem czasu. Postępuję podobnie. Choć nie ukrywam, że jest to najczęściej wybór z pośród wielu kompromisów.

 

Dlaczego wykluczyłem w pytaniu ze wstępu owe kryteria handlowe ?

Odpowiedź jest poniżej.

Przedstawię to na przykładzie kilku bardzo popularnych aparatur, przytaczając wybrane fragmenty z często występujących informacji handlowych.

 

Przykład 1, urządzenia w zbliżonej klasie cenowej

1. RCPlanes T5-AR

„Wysokiej jakości aparatura zdalnego sterowania, proporcjonalna cyfrowa ... ”

2. Graupner MX-10Hott

„Zastosowanie technologii transmisji Graupner … gwarantuje duże bezpieczeństwo dzięki dwustronnej komunikacji między nadajnikiem, a odbiornikiem z wyświetlaniem danych telemetrycznych …”

 

Dokładniejsze zapoznanie się z ową „wysoką jakością” obu urządzeń, prowadzi do jednoznacznego wniosku, co do wyboru.

 

Przykład 2, urządzenia w zbliżonej klasie jakości

1. Walkera Devo 10

„Walkera Devo-10 charakteryzuje się klasycznym designem i sporą funkcjonalnością łącznie z telemetrią ... ”

2. FrSky Taranis 8/16

Rewolucyjna 16-to kanałowa aparatura firmy Frsky. Jest to stworzona z otwartym oprogramowaniem …

 

Zapoznanie się z przedstawianymi handlowymi rewelacjami obu urządzeń, prowadzi do trudnego wyboru. Chyba że... mamy możliwość sprawdzenia obu urządzeń „w ręce”. Wówczas szybko przekonujemy się, na czym polega owa „rewolucyjność” i jakie są zalety oprogramowania OpenSource w urządzeniu, do którego chcielibyśmy mieć jednak zaufanie.

 

Przykład 3, urządzenia w zbliżonej klasie możliwości

1. Graupner MC-20 Hott

„Nadajnik pulpitowy Graupner MC-20 HoTT 2,4 GHz.Profesjonalne 12-kanałowe … ”

2. Turnigy 9X, 9XR

„Nadajnik Turnigy 9x z oprogramowaniem V2. Jest to kultowa aparatura, tania a przede wszystkim wysoce funkcjonalna. Dzięki swoim parametrom przeznaczona jest dla każdej grupy modelarzy …”

 

Od strony możliwości, wybór może nie być łatwy, bo ilość dodatkowej funkcjonalności jest porównywalny. Jeśli kierować się będziemy kryteriami takimi jak cena a uważamy się za osobę która poradzi sobie z samodzielnymi modyfikacjami, wybierzemy tańszą.  A co jeśli zależy nam na jakości i bezpieczeństwie ?

Wybór wówczas jest oczywisty.

 

 

 

Wnioski

Wnioski z powyższej (wybaczcie, że dość uproszczonej) analizy dla porównywalnych urządzeń w swoich grupach, lecz będących na dość skrajnych skalach dla ułatwienia wskazania możliwości porównania, jednoznacznie sugerują, aby nie kierować się kryteriami handlowymi. Informacje zawarte w materiałach handlowych, delikatnie to ujmując są nierzetelne a na celu mają wyłącznie zachęcić potencjalnego nabywcę do zakupu.

Najgorzej jest wówczas, gdy zapytamy sprzedawcę o „poradę”. Można mieć wówczas przekonanie graniczące wręcz z pewnością, że dostaniemy takie urządzenie, które sprzedawcy „nie schodzi”.

Rzadko zdarzy się, że sprzedawca doradzi rzetelnie i uczciwie. Przekonałem się już o tym po obu stronach globu.

 

Wśród pojawiających się wypowiedzi, pojawiła się bardzo ciekawa sugestia, aby możliwym było np. „wypożyczenie aparatury” do własnej oceny i porównania, jeszcze przed zakupem.

Sam nie spotkałem się z takim podejściem sklepów, choć wydaje się do być dość interesujące.

Niemniej jednak, kupując przez internet, istnieje możliwość dokonania zwrotu urządzenia, nawet bez podawania przyczyny, w określonym czasie od jego zakupu. A czy te parę dni wystarczy aby dokonać własnej oceny urządzenia ? Z pewnością może to pomóc.

 

Same kryteria, pozwalające na porównanie urządzeń spośród porównywalnych w ich klasie, której się najbardziej przyglądamy przed wyborem, powinny także umożliwić samodzielną ocenę w grupie jakość wykonania, jakość działania i bezpieczeństwo - celowo pomijam tu grupy takie jak cena czy dodatkowe funkcjonalności.

 

Pozostaje więc pytanie:

jak dokonać samodzielnie (do podjęcia własnej decyzji) przeprowadzenie porównanie jakości działania i wykonania, spośród tych kryteriów, które będą najistotniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dalej nie zrozumiał/nie przeczytał to co większość tu pisała. Nie ma dobrych i ogólnych reguł do wyboru aparatury.

A Po pierwsze wciąż nie wiadomo do czego ta aparatura ma służyć. A po drugie, załóż 3 oddzielne watki na wybór i porównanie we aparatur. I dostaniesz odpowiedz. Ale nie w formie szufladek tylko opinii. A po trzecie nie obrażaj sprzedawców bo znam wielu rzetelnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli porównujesz aparaturę  R-Planes za 250zł z Graupnerem za 450zł to gratuluję. Te same widełki cenowe.\- chyba w snach

Dalsze porównanie Walkera Devo 10 za 450zł vs  Taranis za 870zł obie w banggood, niby ta sama jakość, na jakiej podstawie tak sądzisz?.

A przykład trzeci, porównanie pulpitu z budżetową aparaturą, no proszę Cię.

Te porównania są żenujące i nie trafione. Masz ewidentnie problem z wyborem do porównania. Nie dziwię się teraz skąd ten wątek.

 

Jesteś starszy ode mnie a sprawiasz wrażenie, że łapiesz się na każdą reklamę w telewizji. Nie umiesz czytać między wierszami w ofertach handlowych? Jak chcesz coś porównywać to bierzesz do ręki obie aparatury i porównujesz lub czytasz instrukcję obu i porównujesz interesujące Cię rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami zobaczyliście, że porównując opisy producentów można nabyć mylnego przekonania, że nadajniki z różnych poziomów mogą być opisane przez producenta tak samo, wprowadzając w błąd. Czy tak ciężko jest podać kilka kryteriów, aby można było zrobić zestawienie ku potomności. Bez podawania wag, to każdy sobie rozważy sam. Pracę magisterską, to robią właśnie owi spece od marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz taki chłam marketingowy i wyłapujesz słowa kluczowe. ble ble ble, 16 kanałów, ble ble ble telematria. itd

Sprzedawcom za to płacą, aby sprzedać g w ładnym opakowaniu i do tego wmawiają Ci, że potrzebujesz właśnie tego, bo Twoje życie nie będzie pełne i nie będziesz szczęśliwy. A za rok będą wmawiać, że zeszłoroczny model już jest passe i musisz mieć obowiązujący w tym roku. Tak jest ze wszystkim od kiełbasy, przez aparatury do samochodów.

Generalnie jest jedno kryterium jak kupić jak najwięcej za jak najmniej. Czyli patrzysz ile masz w portfelu i porównujesz przedmioty który czego ma więcej. Proste jak budowa cepa.

A i tak poza wyjątkami w podobnym przedziale cenowym wszystko będzie podobne i różniło się jak już, mało znaczącymi niuansami.


Jak masz do wydania 300zł to strategicznym kryterium jest ilość kanałów, czy ma rewersy. Jak masz do wydania 500zł to już się zastanawiasz ile pamięci modeli i jakie miksery można zrobić. A jak ma 10 tyś to sobie możesz pomyśleć, czy kable w środku są silikonowe a luty złocone lub serwis d2d 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, a czemu nie chcesz zrozumieć ze to nie ma sensu? Jak nie umiesz wybrac aparatury czytając parametry czy instrukcje, to nic Ci nie pomoże. To co chcesz stworzyć to poradnik dla lamerów co chcą mieć wszystko super, tylko nie wiedza jak to użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że nie mam czasu i chęci śledzić poczynania producentów. Nawet tylko w tym wątku poznałem nowych. Do tej pory używam TGY 9x z er9x i odpowiada mi. Pewnie przyjdzie czas, gdy zachcę mieć inną. Chcę wybrać świadomie. Wówczas spytam się ta, czy ta, czy ta, a nie jaką wybrać. Wstępną selekcję sobie przeprowadzę sam. Sami piszecie, że instrukcje mają setki stron i dotyczą jakiejś wersji software. Tak się boicie podania 20 - 30 parametrów waszych idealnych nadajników/odbiorników???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beznadzieja...

ja to już napisałem jesli chodzi o idealna aparature - czytałeś? : http://pfmrc.eu/index.php?/topic/50033-jak%C4%85-wybra%C4%87-aparatur%C4%99-moderowany/page-5&do=findComment&comment=532112

i jak Ty możesz usuwać posty? i jak my mamy wiedzieć że usuwasz niewartościowe posty?

Otwórz wątek W HP i tam możecie pisać takie cudowne szufladki, a nie bezsensownie śmiecić w działach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech ... nie wytrzymałem .. Andrzeju .. Stwierdziłeś, że temat nie będzie zamknięty lub usunięty dopóki Sobie tego nie zażyczysz (co akurat nie zależy od Ciebie). Jednocześnie wysyłasz po 24 zgłoszenia dziennie do moderatorów o usuwanie treści, które według Ciebie nie są związane z tematem. Może czas się zdecydować bo póki co nikt tak jak Ty nie udowadnia, że temat jest do zamknięcia. Zacząłeś prowokację (do czego Sam się przyznałeś) i masz jakieś bezpodstawne roszczenia do administracji ... Chyba coś tu nie gra .. jak chcesz stworzyć temat wyłącznie ze Swoimi i poprawnymi wątkami to stwórz je w "notepad" i wklej hurtem a na koniec poproś o zamknięcie tematu. Chyba tak będzie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.