Skocz do zawartości

wszech-obrabiarka


robertus

Rekomendowane odpowiedzi

Ta wersja nadaje sie najlepiej do obrobki metalu, a szczegolnie aluminium (aluminium, moze za wyjatkiem specjalnych stopow, wymaga zwykle stosunkowo niskich predkosci skrawania). 

Jarku, aluminium skrawa się właśnie przy dużych  prędkościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam śmigam na takich i nie narzekam ;)

...

Jedyne ograniczenie - maksymalna średnica wsadu 32 mm.

Oooo a jak to działa? Zwykle widzi się walec zaciśnięty w tulei i narzędzia latające w koło.

Tutaj tuleja niby jest, kręci się wraz z detalem ale suwa się już niezależnie. Rozumiem, że ten Sliding Head to slowo klucz. Ale jak to jest zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie głowice - główną, która utrzymuje pręt długości około 3 m. Sub collet - czyli druga głowica chwyta ucinany materiał i obrabia go na osobnej stacji narzędzi - czyli tak jakbyś chciał obrabiać tył elementu (też toczenie, gwintowanie, wiercenie i co tam wymyślisz. Obie głowice poruszają się w osi Z czyli patrząc na przód maszyny, czy tego filmu lewa / prawa. Jeżeli robisz frezowanie centryczne, to obraca się cały trzymetrowy pręt a narzędzia są w "bezruchu". Jeżeli trzeba frezować, wiercić gwintować poza środkiem centralnym pręta, to główne wrzeciono jest zatrzymywane. Od tego momentu można obrócić pręt na obu głowicach o dowolny kąt. Następnie narzędzia można przesuwać w osi x / y / b / e / xb / a tak by zrobić odpowiednią operację na przodzie pręta poza centrum lub z boku pręta. Wszystko się ogarnia oczywiście standardowo G codem (operacje) lub M codem (sterowanie). To tak w wieeeeeelkim skrócie. Maszynki są o tyle fajne, że jak się raz zrobi program i załaduje podajnik to maszyna może działać w przypadku aluminium / mosiądzu kilkadziesiąt godzin bez dotykania i tłucze setki sztuk na dobę :)


Ta tuleja z przodu (Sliding Head albo po prostu podtrzymka ) podtrzymuje tylko materiał,wrzeciono z tuleją mocującą znajduje sie za nia ( albo przed,jak kto woli).Cały wrzeciennik przesuwa sie w osi Z no i oczywiście sie obraca :D .

 

 

No tak, nie dodałem ... to z czego wychodzi pręt to tylko przewodnik (guidebush). W srodku maszyny jak się otworzy drzwiczki jest główny zacisk, który trzyma pręt i cały ten zacisk łącznie z wrzecionem pociąga lub cofa cały pręt w przewodniku.

 

Przewodnik jest zsynchronizowany z wrzecionem paskiem rozrządu i dokładnie o tyle samo muszą się obrócić lub przesunąć kątowo. Druga głowica też jest zsynchronizowana z główną i jeżeli o 2 stopnie obrócimy pręt (tworzony element) o tyle samo możemy synchronicznie obrócić element w drugiej głowicy a to po to by druga głowica wiedziała w którym miejscu odległym od środka trzeba nawiercić czy nagwintować zrobiony już od przodu element.


Edit:

 

Jeżeli obrabiamy poza środkiem preta, to pręt staje a narzędzia zaczynają się obracać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zastanawiałem czy milion osiągnie czy nie :) Z ostatnich targów obrabiarek, na których byłem ze szkołą, najbardziej zapamiętałem cenę jak to określił sprzedawca "najprostszej obrabiareczki" czyli 200kPLN.

 

Edit:

 

Programujesz głównie na G kodach? Pytam bo jako tako ogarniam G kody, przynajmniej to co w szkole robimy, ale cała reszta to tak oględnie mówiąc średnio i się zastanawiam na ile tego się używa w przemyśle, a na ile to tylko sztuka dla sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uchwytu nie widać. Dziękuję Wam za wyjaśnienie. Nie widziałem wcześniej czegoś takiego.

Może dlatego, że bardziej interesuję się produkcją pojedyńczych sztuk na ręcznych obrabiarkach. 

 

Czasem jak ustawiam to muszę widzieć uchwyt, ale wymaga to pewnego oszustwa ... trzeba otworzyć drzwiczki, które normalnie stopują maszynę. Wetknąć tam odpowiednio wyfrezowany kluczyk i już maszyna nie wywala alarmu i może pracować. Jednak wszystko na własną odpowiedzialność ;) jak jesteś zainteresowany tematem to mogę porobić kilka fajnych fotek "od środka", ale po nowym roku bo za 5 godzin śmigam do PL i czas iść spać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.