Skocz do zawartości

Problem z neutrum.


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam dziwny problem z serwem SW 17g (noname z zestawu ARTF).

 

Jak daję ster max. w dół i puszczam drążek to wraca do pewnej pozycji (około 10% od neutrum) a potem wraca do neutrum jakby w ciągu 2 sekund, ale płynnie. Jak daję SW w drugą stronę na max i puszczam drążek to jest ok. Jak natomiast znowu daję w dół i puszczę i bardzo delikatnie dygnę drążkiem w przeciwną stronę i puszczę to błyskawicznie wraca do neutrum. Nie ma żadnych oporów. Sprawdziłem ustawienia aparatury i wszystko na zero, żadnych delay / slow down / up itp. 

 

Serwo do wymiany ? (nie latane, bez kretów, model ledwo złożony i nie oblatany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Surfer 2000. Gdyby to serwo było na lotce czy klapach to pies to drapał, ale na SW wolę takich przygód nie mieć ;)

 

Pogoda nie pozwala na oblatanie i wytrymowanie modelu, chyba zamówię jakieś konkretniejsze i wymienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper, jakie jest napięcie na zasilaniu serwa? Spróbuj deczko obniżyć (np. puść przez diodę) i zobacz co będzie. Serwa które reklamowałem miały podobne objawy. Reklamacja została uznana, dostałem nowe, ale stare zostały. Później od bardziej zaawansowanych kolegów dowiedziałem się o tym sposobie. Okazało się, że serwa, które wg producenta powinny działać na 7,2V z trudem działały na 6.5, za to świetnie poniżej 5V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ten temat pomęczyłem i doszedłem do wniosku, że serwo jest ewidentnie mechanicznie pierdyknięte (albo ma większą "tolerancję" luzów ;) ).

 

Trymowanie lekko pomaga, ale nie na długo.

 

Spisując serwo i tak na straty postanowiłem to lekko "zmusić" do współpracy. Po odłączeniu zasilania poruszałem ręką orczyk w "tą i na zad". Ponowne uruchomienie odwróciło sytuację i teraz od dołu do neutrum wraca ok, ale od max. wychylenia w górę do neutrum jest taki efekt jak kiedyś był od dolnego wychylenia.

 

Kolejna rzecz - czasem serwo wraca do powiedzmy +10% brakującemu neutrum i zaczyna buczeć. Nie powraca już te ostatnie 10% dopóki nie pyknę drążka w przeciwną stronę a czasem jak pisałem w pierwszym poście wraca w ciągu około 2 sekund. Posprawdzałem pozostałe serwa i żadne nie wykazuje podobnych zachowań.

 

Ostatnia rzecz, która je dla mnie dyskwalifikuje - jak już w końcu wraca do neutrum to jest to raczej losowe. Jak już na dźwigni i orczyku wszystko ustawię na zero to wraca czasem na zero a czasem - 3 do 5 stopni a czasem + 3 do 5. Mam więc rozstrzał około 10 stopni "gwarancji", że znajdzie się gdzieś w okolicach zera wychylenia SW.

 

Bez zastanowienia je muszę wyłuskać z modelu i wymienić. Nie będę ryzykował zamianą z jedną z klap nawet bo może coś chrupnie na dobre i zaczną się cyrki.

 

Może się orientujecie czym Chińczycy wklejają je w tych arf'ach / rtf'ach itp ? Wygląda na bardzo solidnie wklejone w piankę, nie ma żadnego łoża i wkrętów a dostęp jest dosyć upierdliwy. Nie chcę zrobić zbyt dużej wyrwy w piance jak będę je demontował a do kolejnego chyba dorobię jakieś łoże bym mógł wykręcać w razie potrzeby wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się usunąć serwo bez uszkodzeń pianki. We wtorek powinno dojść nowe :

 

http://abc-rc.pl/ES-3103-serwo-emax

 

Żadna rewelacja, ale jakie inne chciałbym dopasować to "Poinformuj mnie, gdy produkt będzie dostępny". W ostateczności dobrałem pod wymiar i nie powinno być gorsze od obecnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.