Skocz do zawartości

cyfrowe serwo drga/bzyczy


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Robert,

 

drgają czy "grają"?

Serwa cyfrowe wydają dźwięk i to jest normalne  - nie wchodząc w elektroniczne szczegóły (na których się nie znam) serwo cyfrowe ciągle sprawdza swoją pozycję wobec neutrum.

Nie mają prawa natomiast wystapić żadne samoczynne, najmniejsze choćby ruchy orczyków.

Tradycyjnie już polecam: http://www.rchelicopterfun.com/rc-servos.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie widać ruchu, ale drgania serwa niosą się po stole, w analogowych jest cisza."

 

Pewnie chodzi o to granie - są to najpewniej minimalne drgania właśnie w "badaniu" neutrum, ale nie na tyle duże by widać to było na orczyku. To co w cytacie to zasadnicza różnica między cyfrowymi i analogowymi :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denerwuje mnie to bzyczenie. Jak analogowe tak mi bzyczy gdy nic się nie dzieje to idzie w kubeł.

 

W droższych serwach, układ logiki serwa lepiej sobie radzi z wahaniami wartości na wejściu sygnału z odbiornika i nie jest to zależne od tego czy jest to cyfrowe czy analogowe serwo.

Jeśli masz Arduino, zrób sobie zestaw do przetestowania odchyleń wartości PWM dla neutrim na podstawie tego http://pfmrc.eu/index.php?/topic/50585-testowanie-aparatury-i-odbiornika/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W droższych serwach, układ logiki serwa lepiej sobie radzi z wahaniami wartości na wejściu sygnału z odbiornika i nie jest to zależne od tego czy jest to cyfrowe czy analogowe serwo.

Hehe. Jasne :) a masz droższe serwo cyfrowe?

Robert, spróbuj dac kondesator tantalowy 10uF przy serwie. Najpierw wetknie na próbę. U mięczakami to pomaga.

Serwa cyfrowe brzęczą i drogie i tanie. Sa zawzięte i szukają optymalnego neutrum. Choc Twoje zabawnie brzęczą ale nie powinieneś sie niepokoić. Chyba ze obudowa mocno sie grzeje

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

to NIE JEST NORMALNE.

W moim pierwszym modelu miałem 4 w miarę tanie chińskie serwa cyfrowe. Dzwięczały podobnie jak Twoje - myślałem, że mnie szlag trafi!

Oddałem je do sklepu pokazujac filmik - uznali. Co miesiąc kupowałem jedno 5065 MG Hiteca. Latają już ponad 5 lat - idealnie! Dźwięk jaki generują to tylko ciche popiskiwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są Hiteca a chińskie Ci pewnie uznali dla świętego spokoju ;-) Sprawdzilbym jeszcze na innym odbiorniku, ale specjalnie bym się tym nie przejmował ..

Kacper,

czytaj prosze dokładnie. Nie pisałem, że Robertus ma Hitec'a. Uwierz mi terkotanie było naprawdę irytujące.

Przejmowanie lub nie to oczywiście kwestia preferecji użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem uważnie i zrozumiałem, ze tanie chińskie Ci warczaly a jak wymieniles na Hiteca to masz spokój. Robert wciąż ma tanie chińskie ..

Tośmy się dogadali :)

Te chińskie nie dość, że warczały to mnie mało nie pogryzły...

Panowie warto przyjrzeć się takiemu serwo pod względem poboru prądu. Kiedyś to sprawdziłem, pobór prądu był o wiele większy niż standardowo...

Trzeba by określić ile takie serwo może pobrać normalnie lub mieć "warczące" i "popiskujące" tego samego modelu. Wtedy można zbadać nawet w warunkach domowych pod obciążeniem a nie w locie (trzeba by mieć telemetrię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje piszczą albo brzęczą albo sa cicho. Sa dość drogie ale działają bez problemu. Jak zamontujesz je w modelu i podłączysz stery, jesli nic nie drga ani sie nie grzeje to jest ok. I daj kondesator

Takie nie powinno pobierać w spoczynku wiecej niz 50-70mA. Tak na Oko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie to nie jest normalny objaw,drgając lub "grając" serwo cały czas pracuje i pobiera prąd.używam różnych serw,w większości cyfrowych kupionych z HK i takie zjawiska są mi obce.owszem takie serwo ma prawo wydawać dźwięki jeśli na jego dźwignię występuje choćby niewielki nacisk.

przyczyna może być po stronie radia lub wewnątrz serwa,innej opcji nie ma.

tak się składa że wczoraj testowałem nowo nabyte radio TURNIGY TGY-i6 AFHDS

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=62710

 

do testów użyłem trzech serw: savox 1256TG (cyfrowe) ;jakieś małe z HK HENGE (cyfrowe) i TowerPro SG-91R (analog)

żadne z tych serw nie wydawało dziwnych dźwięków,cisza kompletna gdy nie wykonywałem ruchów drążkami.

 

nie wiem jakiego radia używasz i ciężko mi jest coś zdiagnozować,pokombinuj jeszcze z napięciem zasilającym odbiornik.czasami BEC zewnętrzny potrafi wprowadzać takie zakłócenia.najlepiej jest gdy napięcie zasilania wynosi około 5-5,5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niewielki nacisk, o którym pisze Andrzej to moze być już sam ciężar steru, który w pozycji neutrum podtrzymywany jest przez serwo. Na Twoim filmiku Robertusie tego nie ma, więc powinno być cicho.

 

Przyznam, że w Parkmasterze był odbiornik AR 6100 Spektrum i finalnie 4 x Hitec 5065MG. Model na ziemi wszystko podpięte i delikatny "pisk serw", ruszyłem sterami - cisza (raz dłuższa, raz krótsza). Czasem po ruszeniu sterami dalej któreś popiskiwało. Podobnie mam w innych modelach z serwami Hiteca i Spektrumowymi odbiornikami.

 

Generalnie to może być cichy pisk po nacisku na dzwignię, ale nie takie dźwięki i terkotania jak u Ciebie Robertusie. Oczywiscie tak jak Kledzy pisali, jak możesz z tym żyć i nic się nie grzeje to lataj - w końcu model jest w pewnej odległości od pilota a i tak napęd zagłuszy resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.