Skocz do zawartości

3m f3j i guma????


stan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam model f3J , 330 cm rozpiętości , kadłub laminatowy , skrzydła styro-fornir ,

po przejściach więc masa około1,8 kg "strzelam " go z gumy 8 mm w oplocie

Guma składa się z pasm o przekroju 1mm , rozciągliwość 100% długości

początkowej-przy tym naciągu siła na holu około 17 kg. Gumę kupiłem kilka

lat temu w Castoramie , ceny nie pamiętam ale majątku nie kosztowała .

Cały hol to 35 m gumy i 100 m żyłki mocowany do "ustrojstwa" jak na rysunku.

W centropłacie i nie tylko solidny dzwigar , skrzydła mocowane do kadłuba

za pomocą śrub stalowych co najmniej 5mm.

Pozdrawiam Henryk

mocowanieholuyt8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopcze, ale co z tego? Może najpierw idź do szkoły, żeby nauczyli Cię takich podstawowych jednostek miar jak metry. Bo śmiem twierdzić, że nie wiesz o tym, że 3m to dwa razy więcej jak 1,5m. Już nie wspomnę o odszyfrowywaniu oznaczenia f3j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega lata laminatem (ok 2kg) z gumy 30 m Fi 5 + 100 m żyłki. da sie wyholować, że już nie wspomne o zabraniu sie w kominie :faja:

ja osobiście zrobił bym coś takiego: 10 m Fi 10 + 30 m Fi 5 + 110 - 140 m żyłki 1,3 - 1,5 i hol nie do zajechania. z tego można sie nalatać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja strzelałem mój szybowiec(3m rozpiętości i ok 2kg) z gumy fi8mm(30m+100żyłki). Wyciagało dość ładnie tylko żeby złapać termike z takiej wysokości to naprawde trzebabyło sie nachodzić za holem. Ostatnio zrobiłem z laminatu wieżyczkę i silnik 2.5cm(wieżyczka mocowana do śrub mocujacych płat tak aby nie dziurawić modelu niepotrzebnie). Wyleciałem modelem tak wysoko że nawet pod wieczór złapałem noszenia. No ale to już raczej nie ten dział wiec z góry przepraszam :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy startach z gumy istotnym czynnikiem umożliwiającym dobry start jest choć trochę wietrzna pogoda. Sam hol + guma to trochę mało dla f3j, lepsza jest wyciągarka mechaniczna i 2x200m holu. Przy wietrznej pogodzie i 150m samej żyłki wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej Stan Nie musisz kupowac wysylkowo. :)

Tutaj masz na mapie zaznaczony sklep z wszelkimi gumami w oplocie, bloczki, szekle, karabinki, pasy parciane. Gumy od 3mm - 18mm. Sam kupowalem tam 30m, 6mm gumy na hol do swojego Elfa ( 1,5m ) ceny juz nie pamietam ale napewno bylo ponizej 2zl/m y63adf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

proponuję taki hol.

 

guma.jpg

 

30m gumy i 150m żyłki.

Ma lekki zapas mocy dla 4kg f3j/f3b.

Wyciągnie też szybowiec semiscale do 3.5kg startujacy z ziemi.

Swoje kosztuje to prawda ale dla f3j jak znalazł.

Mam też hol normalny czeski max.

Ale to pomyłka dla modeli powyżej 2m.

Przy puszczaniu z niego szybowca High Aspect 3.1m i przy lekkim wietrze model zachowywał się jak latawiec i do tego sam rozciągał gumę. :(

Przy puszczaniu z profesjonalnego holu cały hol stawał w pionie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Robin - mógłbym poprosić o przybliżenie tematu tej gumy bo z samym holem nie ma problemu. Też mam czeski hol 8mm i z zażenowaniem czytam jak inni użytkownicy strzelają na tym swoje 3-3,5kg modele. Ja nie potrafię....Jeżeli nie będę musiał korzystać z pomocy żyrantów to zainwestowałbym w dobrą gumę lub cały hol. Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego też

www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=2096

deluxe

 

można tym się bawić modelami do 2.5m

problem w tym że jak nie wieje to kicha ledwo wyciąga model

jak za mocno wieje to to samo z dodatkiem efektu latawca.

F3j maja swoją masę i powierzchnię przy dużej rozpiętości. Jeśli na bloczku dwóch gości ciągnie szybowiec z odczuciem ciągnięcia pługa to co może taka cienka gumka?

Te hole nadają się do HLG.

Sam kiedyś zrobiłem hol z gumy w oplocie 12mm i 100m żyłki.

Wyciągałem nim muchę 3m z ziemi.

Ale guma ta ma małą rozciągliwość i wyładowuje się w krótkim czasie więc wysokość holowania była marna.

Za to 2m Mefisto chciał wyrywać hak z ziemi.

Hol trzeba dobrać do modelu.

Ja tym dużym holem na 4kg bał bym się dać na maxa rozciągnięcie przy Mefisto.

Profesjonalny hol oprócz ceny ma jeszcze jedną wadę.

Potrzebuje dużego lotniska tak 250m długości.

Sam hol w spoczynku to 180m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

W sklepie do którego podałeś mi link jest tylko ta słabsza guma. Za tą cenę wziąłbym ją. Bardziej jednak interesowałaby mnie ta, którą prezentujesz na zdjęciu (11,4mm). Gdzie ja można dostać ? Nie potrafię odczytać nawet na największym powiększeniu.

Pozdrawiam - Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.