Zefirek Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Nie używałem tego kleju do klejenia depronu, więc na większość pytań nie odpowiem. Używam go do oklejania płatów styropianowych balsą, wtedy klej nanoszę wałkiem. Klej zwiększa swoją objętość pod wpływem wilgoci, pieni się.
bart07 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Jarek, Soudal A66 (o ten chodzi, prawda?) nadaje się do klejenia pianek, jednak otrzymana spoina jest bardzo twarda i podczas szlifowania są kłopoty. Pianki są o wiele miększe. Lepszym klejem jest Chemolan B 40 ((B45 inne o tej nazwie). Są to kleje tego samego typu, więc dalsze informacje dotyczą zarówno A66 i Chemolanów. Kleje te wiążą w kontakcie z wodą. Powierzchnie klejone mogą wprost zostać zwilżone. Używam spryskiwacza do kwiatów. W końcu jest do klejenia mokrego drewna. Chemolan przelewam do strzykawki ( przez wyjety tłoczek) i z niej precyzyjnie dawkuję. Prawie zawsze daję za dużo i potem trzeba odcinać nadmiary które wykipiały. Im więcej wody, tym bardziej się pieni (lżejsza spoina)... Klej pod wpływem ciepła staje się rzadszy więc warto mieć go przed użyciem podgrzać do górnych dopuszczalnych. Używam go zawsze w gumowych rękawiczkach. Mam nawyk poprawiania palcem, a umyć tego dziadostwa nie idzie. Wszystkie te kleje robią powłokę w pojemnikach, w których są przechowywane (powyżej poziomu kleju). Ja to po prostu zrywam i wyrzucam. Ze słoika będzie trudniej , bo się nie ugina. Tyle ode mnie. Używam tego kleju wszędzie, gdzie mogę poczekać do następnego dnia. Co do klejenia depronu. Idealny jest UHU-Por Dobrze się sprawdza HotGlue, trzeba tylko uważać na temperaturę - potrafi zacząć topić piankę. CA do styropianu ujdzie, tylko z przyspieszaczem (nie cierpię) Kleje z tytułu wątku to chyba tylko wewnątrz konstrukcji, chociaż ostatnio podlewam nim węzły konstrukcyjne. Nie ma takiego przesztywnienia jak przy CA i jakby lepiej pracuje. Może to być jednak wpływ tego, że coraz lepiej latam i kolizje delikatniejsze
karambolis8 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Soudal 66A dobrze czyści się rozpuszczalnikiem nitro. Wiadomo, że depronowego modelu tak nie umyjemy, ale palce jak najbardziej. Czasem mimo rękawiczek zdarzy się coś ufajdolić. Klej poliuretanowy jak Soudal 66A pieni się i daje twardą, sztywną spoinę. Klej polimerowy np Dragon, dale przezroczystą, elastyczną spoinę i za bardzo nie zmienia swojej objętości podczas schnięcia. Oba typy się używa do depronu. UHU Por nie wiem jakiego jest typu.
bart07 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Jarek, tutaj jest pies pogrzebany... Na Twoim rynku funkcjonują kleje o których nie mamy pojęcia... Klej o którym piszemy (z racji niedoprecyzowania tematu) to ten: http://www.soudal.pl/kleje/item/402-wodoodporny-poliuretanowy-klej-do-drewna-66a
TeBe Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Odpowiednikiem tego Soudala może być BISON ten: http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/kleje/kleje-do-drewna/klej-do-drewna-poliuretanowy-d4-bison,p103399,l1162.html Ja używam z powodzeniem.
bart07 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Tomasz, sprawdź cenę Chemolanów i porównaj z twoją propozycją czy Soudala 66A. Chemolan jest lepszy i wielokrotnie tańszy. Jedyny problem to ilość. O ile 100g zużywam w ciągu roku bez problemu, jak trafią się "roboty utrzymaniowe" w domu to kilka razy, o tyle 1l Chemolanu starcza na 2 lata... A trwałość wg producenta to 6 miesięcy . Jarek. W katalogu soudala de brakuje bardzo wielu pozycji, które są w ofercie w Polsce. Być może te kleje nie są dla cywili. Chemolan nie jest (na opakowaniu "do użytku profesjonalnego") i w sklepach na półce nie stoi.
TeBe Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Chemolan mam, kupiłem w zeszłym roku po Twojej informacji. BISONa podałem, bo on jest w Leroy Merlin w całej Europie.
zbjanik Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Jarek- kiedyś w Niemczech kupiłem UHU "Flinke Flasche" z żółtą zakrętką- jako popularny klej do wszystkiego- to było dawno, dawno- teraz wiem, że to zwykły polimer. Może pomoże Ci to zlokalizować inne niemieckie polimery, bo fakt- tam jest wszystko co u nas, tylko że trzy razy więcej.
bart07 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 Nastepnym etapem bedzie prawdopodobnie szukanie wlasciwego depronu. Z tego co odczytałem w Twoich wypowiedziach w różnych wątkach, to nie pracowałeś w piankach. Moim zdaniem nie ustawiaj się w 100% na depron (XPS, podkłady czy jak zwał) ale kup też płyty EPP.
bart07 Opublikowano 25 Lutego 2015 Opublikowano 25 Lutego 2015 5 minut czasu otwartego to mało. 15 chyba optymalnie. Ale wiązanie w 30 minut kusi. Weź oba.
Rekomendowane odpowiedzi