Skocz do zawartości

Nastepne kluczowe pytanie - Soudal


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jarek, Soudal A66 (o ten chodzi, prawda?) nadaje się do klejenia pianek, jednak otrzymana spoina jest bardzo twarda i podczas szlifowania są kłopoty. Pianki są o wiele miększe. Lepszym klejem jest Chemolan B 40 ((B45 inne o tej nazwie). Są to kleje tego samego typu, więc dalsze informacje dotyczą zarówno A66 i Chemolanów.

 

Kleje te wiążą w kontakcie z wodą. Powierzchnie klejone mogą wprost zostać zwilżone. Używam spryskiwacza do kwiatów. W końcu jest do klejenia mokrego drewna.

 

Chemolan przelewam do strzykawki ( przez wyjety tłoczek) i z niej precyzyjnie dawkuję. Prawie zawsze daję za dużo i potem trzeba odcinać nadmiary które wykipiały. Im więcej wody, tym bardziej się pieni (lżejsza spoina)... Klej pod wpływem ciepła staje się rzadszy więc warto mieć go przed użyciem podgrzać do górnych dopuszczalnych.

 

Używam go zawsze w gumowych rękawiczkach. Mam nawyk poprawiania palcem, a umyć tego dziadostwa nie idzie. 

 

Wszystkie te kleje robią powłokę w pojemnikach, w których są przechowywane (powyżej poziomu kleju). Ja to po prostu zrywam i wyrzucam. Ze słoika będzie trudniej , bo się nie ugina. :)

 

Tyle ode mnie. Używam tego kleju wszędzie, gdzie mogę poczekać do następnego dnia.

 

 

Co do klejenia depronu. 

 

Idealny jest UHU-Por

Dobrze się sprawdza HotGlue, trzeba tylko uważać na temperaturę - potrafi zacząć topić piankę.

CA do styropianu ujdzie, tylko z przyspieszaczem (nie cierpię)

 

Kleje z tytułu wątku to chyba tylko wewnątrz konstrukcji, chociaż ostatnio podlewam nim węzły konstrukcyjne. Nie ma takiego przesztywnienia jak przy CA i jakby lepiej pracuje. Może to być jednak wpływ tego, że coraz lepiej latam i kolizje delikatniejsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soudal 66A dobrze czyści się rozpuszczalnikiem nitro. Wiadomo, że depronowego modelu tak nie umyjemy, ale palce jak najbardziej. Czasem mimo rękawiczek zdarzy się coś ufajdolić.

 

Klej poliuretanowy jak Soudal 66A pieni się i daje twardą, sztywną spoinę. Klej polimerowy np Dragon, dale przezroczystą, elastyczną spoinę i za bardzo nie zmienia swojej objętości podczas schnięcia. Oba typy się używa do depronu. UHU Por nie wiem jakiego jest typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, sprawdź cenę Chemolanów i porównaj z twoją propozycją czy Soudala 66A. Chemolan jest lepszy i wielokrotnie tańszy. Jedyny problem to ilość. O ile 100g zużywam w ciągu roku bez problemu, jak trafią się "roboty utrzymaniowe" w domu to kilka razy, o tyle 1l Chemolanu starcza na 2 lata... A trwałość wg producenta to 6 miesięcy :D .

 

 

Jarek. W katalogu soudala de brakuje bardzo wielu pozycji, które są w ofercie w Polsce. Być może te kleje nie są dla cywili. Chemolan nie jest (na opakowaniu "do użytku profesjonalnego") i w sklepach na półce nie stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek- kiedyś w Niemczech kupiłem UHU "Flinke Flasche" z żółtą zakrętką- jako popularny klej do wszystkiego- to było dawno, dawno- teraz wiem, że to zwykły polimer. Może pomoże Ci to zlokalizować inne niemieckie polimery, bo fakt- tam jest wszystko co u nas, tylko że trzy razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepnym etapem bedzie prawdopodobnie szukanie wlasciwego depronu.

Z tego co odczytałem w Twoich wypowiedziach w różnych wątkach, to nie pracowałeś w piankach. Moim zdaniem nie ustawiaj się w 100% na depron (XPS, podkłady czy jak zwał) ale kup też płyty EPP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.