Skocz do zawartości

Eidian 53 i utwardzacz TFF


Mareq

Rekomendowane odpowiedzi

Wie ktoś jakie są proporcje objętościowe Epidianu 53 z utwardzaczem TFF (wagowe 100:22). Przypadkiem znalazłem w Bielsku hurtownię i zaproponowali mi TFF jako lepszy od Z-1. To prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Utwardzacz TFF stosuję w różnych proporcjach (nie tylko do epidiau) najcześciej 100:40 obietościowo Musisz pamietac ze stosując TFF żywica będzie dośc gesta (problem przy laminowaniu) ,oraz proces żelowania nastąpi dużo szybciej ! Pozatym TFF można stosowac w niższych temperaturach i w znacznej wilgotnosci powietrza

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku trzeba było inwestować kasę w inne żywice. Odkąd spróbowałem żywicę L285 z utwardzaczem H258 epidian przestał już dla mnie istnieć (lekko przesadzam). Zalety nowej żywicy to brak zapachu, szeroka gama utwardzaczy (chyba 5 albo więcej) i po 5 godzinach można ją obrabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porównałem ceny netto 1kg opakowania:

L285 53.04zł w Havlu

E53 30.40 w hurtowni w Bielsku

 

utwardzacze:

H285 (chyba taki jest do L285?) 57.31zł

TFF 26.60zł

Z-1 27.85

 

Więc jakby liczyć:

1kg L285 + 0.4kg H285=75.96zł

1kg E53 + 0.22kg TFF=36.25zł

1kg E53 + 0.1kg Z1=33.16zł

 

po przeliczeniu na koszt jednostkowy 1kg gotowej mieszaniny otrzymujemy:

1kg L285+H285 54.26zł

1kg E53+TFF 29.71zł

1kg E53+Z1 30.15zł

 

Więc pi razy drzwi można założyć, że Epidian jest za pół ceny, bo do L-ki musiałbym doliczyć koszt przejazdu lub wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tanio macie ten Epidian. W Warszawie co najmniej 4 dychy za kilo, plus utwardzacz.

Zresztą L285 to nie jedyna bezwonna żywica. Jest jeszcze czeska LH, też czeska LG i cała rodzina francuskich żywic Axcon - Epolam. Tu ceny są równe z Epidianem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tanio macie ten Epidian. W Warszawie co najmniej 4 dychy za kilo, plus utwardzacz.

Zresztą L285 to nie jedyna bezwonna żywica. Jest jeszcze czeska LH, też czeska LG i cała rodzina francuskich żywic Axcon - Epolam. Tu ceny są równe z Epidianem

 

Oczywiście Czarek wymienił tylko część dostepnych "bezwonnych" żywic ,a ceny sa różne Jeśli Epolam to firmy AXSON (nie Axcon) Od kilku lat pracuje z tymi żywicami między innymi właśnie ze względu na niską cenę :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że doczytaliście, że podałem ceny netto.

Ta hurtownia to Laminex na ul. Legionów prawie przy samym skrzyżowaniu z ul. Piekarską. Szkoda, że w ofercie tkanin mają same grubasy powyżej 200g/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaro

 

E53 na Lindleya jest po 37zł, do robienia form sporo tego idzie dlatego myślę że nie warto przepłacać za certyfikaty lotnicze (wspominałem że chodzi mi o robienie form).

 

LH wcale nie jest bezwonny - śmierdzi gnijącą szmatą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To GazBud ma drożej.

Tak czy siak, moim zdaniem, Epidianu już nie opłaca się używać. Zgadzam się z Jankiem, że Lka użyta na oprzyrządowanie to przerost formy nad treścią. Ale to nie są jedyne żywice dostępne na rynku. Jest kilka alternatyw równie przyjemnych w pracy jak Lka, a w cenie Epidianiu.

 

LH wcale nie jest bezwonny - śmierdzi gnijącą szmatą

Czyli to nie był zapach z odpływu umywalki..... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie: Jak szkodliwy dla zdrowia jest Epidian 53(z utwardzaczem z-1)?Jakie srodki bezpieczenstwa stosowac?Czy informacja na opakowaniu- ze nalezy miec kombizezon ochronny i balon antyskazeniowy :P to nie lekka przesada?I tak z ciekawosci...Co sie stanie, jak zrobie sobie "inchalacje" ta zywica? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jak nie przerabiasz codziennie kilku kilogramów tej żywicy to wystarczy zakładać rękawiczki i pracować przy otwartym oknie.

A co się stanie po inhalacji? To zależy jak mocną masz głowę ;) Bo to zależy to od uwarunkowań organizmu. Jak z alkoholem, czy innymi truciznami. Jednych boli głowa, drudzy dostają wysypki, innym poprawia się humor, a jeszcze innym nic nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

innym poprawia się humor

 

:twisted: :devil:

 

Pracowałem jakiś czas przy wyrobie dużych zbiorników z laminatu (z jakiejś przemysłowej żywicy). Przy dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu gdzie jest spore stężenie opar w powietrzu, efekt jest taki jak by się człowiek kleju nawąchał. W sumie można się przyzwyczaić :lol2: Ale przy modelarskim wykorzystaniu tego paskudztwa, musiałbyś się chyba zamknąć w szczelnym pomieszczeniu i sporo tego wykorzystać by odczuć jakieś efekty. No chyba że ktoś jest wyjątkowo wrażliwy, lub będzie sobie to pod sam nos podkładał :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam, nabylem ostatnio zywice Epolam 2001,czy ktos to przerabial (w zasadzie to jest pytanie do mistrza Czarka),ale moze ktos? Czy mozna uzywac z wypelniaczem ?

 

Oczywiście że można ja łączyć z wypełniaczem ,zawsze należy pamietać by wypełniacz nie był zawilgocony...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie: Jak szkodliwy dla zdrowia jest Epidian 53(z utwardzaczem z-1)?Jakie srodki bezpieczenstwa stosowac?Czy informacja na opakowaniu- ze nalezy miec kombizezon ochronny i balon antyskazeniowy :P to nie lekka przesada?I tak z ciekawosci...Co sie stanie, jak zrobie sobie "inchalacje" ta zywica? :wink:

 

Ja powiem z własnego doświadczenia:

Laminowanie E-53 znosiłem źle. W praktyce już po paru minutach "szumiało' mi w głowie, a po dłuższym czasie miałem jakieś takie mniej dokładne ruchy. W każdym razie było to nieprzyjemne. W końcu przeszedłem na L-285 i LH-160 i nie mam żadnych problemów :-) .

Nie zmienia to faktu, że rękawiczki to podstawa (i to nie lateksowe tylko winylowe, ewentualnie foliowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.