Skocz do zawartości

Jaki ESC z soft startem i jazdą przód/tył?


tisher
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Mój pierwszy post na forum i niestety, potrzebuję waszej pomocy. I mnie wzięło na budowę RC i trafiłem na duży problem już na sam koniec budowy. 

Poszukuję ESC na 20-30A (do 4s) ale z opcją softstartu i jazdy do przodu i do tyłu (od RC na kołach)

Chodzi o jak najmiększy i jak najmniej dynamiczny start od 0RPM, chodzi o samą inicjalizację ruchu. 

 

Wybór kontrolerów bez soft startu jest duży kilka już testowałem, ale niestety w moim przypadku bez tej funkcji w momencie ruszania następuje skokowy wzrost mocy (nie mam przekładni, napęd jest bezpośrednio przenoszony z osi silnika), co przy dość mocnymi silniku i lekkiej konstrukcji powoduje problemy i awarie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejho.

Raczej nie znajdziesz odpowiedniego regulatora.

Silniki bezszczotkowe (wnioskuję, że taki masz w swoim modelu) potrzebują pewnych obrotów aby wyindukować sygnał dla regulatora mówiący w jakim położeniu jest wirnik. Nie ma problemu jak jest przekładnia - przy małej prędkości modelu, ruszenie, silnik już kilkaset rpm kręci.

Byćmoże jest ciut lepiej w układach sensorowych (nie miałem styczności), ale do tego potrzbujesz i regulatora i odpowiedniego silnika.

 

Jaki masz silnik i w jakiej konstrukcji? Jeśli masz zdjęcia - dodwaj. Łatwiej będzie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciami będzie dla mnie kłopotliwe*, ponieważ jest to tzw Cablecam czyli wózek poruszający się po kilkuset metrowej linie z kołem napędowym na osi silnika. Pod wózkiem jest podwieszony gimbal. Wszystko działa idealnie, ale problemem jest potężny kop podczas startu który to wytrąca z równowagi i gnie całego gimbala. Walczę z tym już kilka tygodni ale problemem jest dla mnie właśnie niwelacja tego efektu startu. Nie chcę tego robić na przekładni, choć jeśli nie znajdę innego rozwiązania to będę zmuszony.

 

Silnik mam 270kV, kółko napędowe 40mm, zasilanie 4s LiPo, prędkość max ~50km/h

 

*żeby pokazać ten kop na starcie to muszę całą instalację rozkładać, ale za jakiś czas mogę rzucić filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa. Pisząc poprzedni post myślałem o samochodzie rc. Tooto zmienia postać rzeczy.

W takim wypadku, jeśli problem jest tylko na starcie a prędkość zestawu Ci odpowiada może warto pomyśleć nad prostym sprzęgłem.

Elastyczne przekazanie napędu przez gumy mocno wytłumi to 'kopnięcie'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna przekażnikami, a mozna również np. przełącznikiem (b. prosty-zmienić miejscami dwa wyprowadzenia do silnika) przy pomocy np. serwa-choćby tak, jak rusza się gazem w silnikach spalinowych. Tak "dawniej" sterowano modelami z przekaźnikami gwiazdowymi. Dziś są rózne fajne przełączniki, które dadzą sie sterować serwem. Można też zrobić elektroniczny. Będzie jeszcze prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.