Skocz do zawartości

Ładowanie pakietu pilne


posejdon1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Postanowiłem, że dziś uformuje pakiet. Jednak jeszcze nigdy nie ładowałem pakietów ładowarką. Więc chciałbym zapytać czy jeśli ustawiłem na ładowanie pakietu 1,3A to może mi go ładować 0,03V w ciągu 30 sek ? Jakie jest napięcie pełnego pakietu 3s - 12,6V ? Nie chcę od razu rozwalić pakietu więc proszę o pomoc. Modelarz Pioterek tłumaczył mi, że formowanie trwa 6h (ładowanie,rozładowywanie x3) jednak jeśli będzie ładowało z taką prędkością to wyjdzie o wiele krócej. Proszę o pomoc.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jaka Masz pojemność pakietu i jaki typ. Generalnie na wszystkich współczesnych pakietach LiPo jest napisane jakim maksymalnym prądem można pakiet ładować. Bezpiecznie jeżeli Masz czas ładować pakiet prądem 1C. Przykładowo dla pakietu o pojemności 1300mAh prąd 1C to 1,3A, dla pakietu 2200mAh to prąd 2,2A. To czy możesz ładować większymi prądami zależy również od wydajności ładowarki i zasilacza. Najsłabsze z popularnych ładowarek mają wydajność 5A (tak w dużym skrócie)Więc zobacz swój pakiet, odczytaj pojemność i ładuj prądem 1C. Nie zapomnij podłączyć do balansera jeżeli Masz taka możliwość. W dużej ilośc ładowarek balanser jest wbudowany w ładowarkę. Ładowarka po podłączeniu pakietu i ustawieniu prądu ładowania i rozpoczęciu procesu ładowania będzie sama sobie dobierała prąd ładowania w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieeeeee, jak ładujesz 1C to natychmiast odłącz

 

Te formatowanie, o którym pisze na pudełku (nie pytajcie skąd wiem) to ładowanie i rozładowywanie małym prądem 

 

0,5 - 0,4A będzie spoko na początek, rozładowywać możesz jak chcesz (ładowarka nie wyciągnie tyle by zaszkodziło)

 

 

dopiska:

źle się wyraziłem, nic się nie stanie ale pakiet ładowany mniejszym prądem dłużej posłuży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy gadacie ... 1C to optymalny, zalecany prąd do ładowania pakietów. Pakiet 1300 mAh 1,3A, pakiet 2200 mAh 2,2A .... lipoli nie trzeba formować. Wystarczy, że nowo otrzymany pakiet (czyli zazwyczaj leżak w storage) rozładujesz do niskiej, bezpiecznej granicy i od nowa naładujesz prądem 1C albo coś koło tego ale większym nie ma sensu bo i tak godzinkę trzeba czekać. I nie formatowanie a formowanie tak nawiasem mówiąc. Po co rozładowywać pakiet ładowarką? Nie znam jeszcze osoby, która by tego świadomie dokonywała i to przy lipolach ... do rozładowania służy model a jak nie masz modelu to zostawiasz otrzymany pakiet tak jak dostałeś czyli w storage po wcześniejszym sprawdzeniu napięć celek. I nic się nie formuje, wystarczy kilka pierwszych ładowań przypilnować tzn. żeby nam balancer cel nie rozjechał i po sprawie, będzie dobrze służył. I nie rozładować zbytnio w modelu, to też istotna sprawa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem powstrzymać się od głosu ale nie mogę...

 

zapodam tylko cytat ze strony dowolnego sklepu gdzie ten pakiet jest sprzedawany:

''producent zaleca wstępne formowanie pakietu, przy czym rozładowanie pakietu może wynosić tylko 50% pojemności (3 cykle: rozładowanie-ładowanie małym prądem)''

 

kolejna dopiska

Y/F-22 zaprzeczasz też temu że pakiet ładowany małym prądem będzie żył dłużej? jeśli tak (jak wnioskuję z Twojej wypowiedzi) to uzasadnij, na prawdę jestem ciekaw, bo do tej pory ''katowałem'' pakiety prądem 0,5C

Edytowane przez modelarz115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć o tym formowaniu? Z tego czytałem na forach to są różne opinie na ten temat, chociaż przeważają zdania, że jest to niepotrzebne i nowy pakiet rozładowuje się w spokojnym locie, zawsze pilnując bezpiecznej granicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia

Jeśli producent zaleca, to czemu nie :-) 

na pewno nie zaszkodzi a może pomóc ''przyzwyczaić'' pakiet do zakresu napięcia na jakim będzie pracować

 

To temat rzeka, ale ja wolę trzymać się przy stosunkowo małych prądach ładowania. Po naładowaniu małym prądem napięcie pakietu jest wyższe niż dużym prądem... co raczej nie jest bez znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pakiecik zaformowany zrobiłem 2 cykle bo zasilacz powoli zaczynał dmuchać gorącym powietrzem, a ja tego powietrza używałem do chłodzenia ładowarki więc wszystko zaczynało się grzać :) . Wydaje mi się, że całkiem nieźle mi wyszło max: 1 cela-4,20V ; 2 cela-4,19V ; 3 cela- 4,16V. Balanser używany podłączany do ładowarki LBA10 Hyperion więc nie balansuje dokładnie ;) . Pakiecik leży teraz w takim stanie: 1 cela-3,83V ; 2 cela-3,83V ; 3 cela-3,31V . Pytanie do użytkowników sharka: Czy da się jakoś ustawić granicę rozładowywania (3,8V na celę) ? Bo musiałem przy rozładowywaniu sprawdzać miernikiem jakie jest napięcie bo ładowarka mi nie odcinała rozładowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieloletniej (zaznaczam że mojej) praktyki wynika, że:

- formatować pakietu LiPo nie trzeba,

- jeżeli jest na to czas to należy ładować prądem 1C, jeżeli nam się czasem śpieszy to prądem dopuszczalnym przez producenta ale nie należy tego stosować jako reguły,

- ładować pakiety ostygnięte po locie,

- jeżeli nie latamy to lepiej pakiet rozładować ładowarką do napięcia "storage", odkąd zacząłem to stosować to na prawdę puchną o wiele, wiele wolniej. Nie dopuszczam aby nałądowany pakiet leżał dłużej niż dzień-dwa. Od tej pory przy zakupie ładowarki sprawdzam jakim prdem adowarka może rozładowywać pakiety, prąd rozładowania ponizej 2A jest upierdliwy w sensie, że trzeba długo czekać na rozładowanie pakietu,

- dłużej mi służą jak nie latam do końca pakietu, tj. do odcięcia zasilania,

- i na koniec mało pocieszające, że pakiety są różnej jakości i nawet u tego samego producenta zdaża się dobra i gorsza seria pakietów. Miałem pakiety które nigdy nie puchły ale były to Kokamy i Flight Power

 

 

[edit] rozładowywać należy również z balanserem... są fajne balansery podpinane do gniazda balansera pakietu, ja używam tego i się sprawdza choc nie jest tak dokładny jak w dobrych ładowarkach: http://www.nastik.pl/balanserwoltomierz-dualsky-lipomate-p-3165.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pakiecik zaformowany zrobiłem 2 cykle bo zasilacz powoli zaczynał dmuchać gorącym powietrzem, a ja tego powietrza używałem do chłodzenia ładowarki więc wszystko zaczynało się grzać :) . Wydaje mi się, że całkiem nieźle mi wyszło max: 1 cela-4,20V ; 2 cela-4,19V ; 3 cela- 4,16V. Balanser używany podłączany do ładowarki LBA10 Hyperion więc nie balansuje dokładnie ;) . Pakiecik leży teraz w takim stanie: 1 cela-3,83V ; 2 cela-3,83V ; 3 cela-3,31V . Pytanie do użytkowników sharka: Czy da się jakoś ustawić granicę rozładowywania (3,8V na celę) ? Bo musiałem przy rozładowywaniu sprawdzać miernikiem jakie jest napięcie bo ładowarka mi nie odcinała rozładowywania.

 

Tak Ci kiepsko balansuje? u mnie jest zawsze równiutko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.