Skocz do zawartości

Zagadka : Gołębie w wagonie.


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To prosze Tomku rozrysuj siły po osi Z - o co proszę od początku tej dyskusji. Mój rysunek przestawia się następująco :

Fg - Ciężar gołębia

Fw - Ciężar Wagonu

Sn - Siła nośna

 

Gołab ni cholery nie jest zwiazany z wagonem.

post-8137-0-24317900-1435175421_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, miałem nie pisać, ale wytłumaczę łopatologicznie:

 

1. Najpierw zacytuję zdanie z zagadki: "Nagle pada strzał z broni hukowej i wszystkie gołębie się podrywają i machając skrzydłami unoszą w połowie wysokości wagonu." To nie ma większego znaczenia, gołębie mogą również krążyć w kółko promieniem pół metra, efekt końcowy będzie taki sam.

2. Zgodnie z III zasadą dynamiki żeby gołąb mógł zawisnąć w połowie wysokości wagonu, to musi istnieć jakaś siła, która go "podeprze" . Będzie to siła oddziaływująca na jego trzepoczące skrzydła. Tej sile musi (zgodnie z III zasadą dynamiki ) odpowiadać jakaś inna siła i tą inną siłą jest nacisk skrzydeł na powietrze. Nacisk skrzydeł gołębia  na powietrze powoduje ruch powietrza w dół. To powietrze poruszając się w dół powoduje jego sprężenie pod gołębiami (nadciśnienie) i jego rozrzedzenie nad gołębiami (podciśnienie).

3. Różnica sił (ciśnienia powietrza) działających na podłogę wagonu i na sufit wagonu jest dokładnie równa łącznemu ciężarowi wszystkich gołębi. Bo gołębie wiszą w połowie i układ jest statyczny.

4. Zatem zamiast ciężaru gołębi siedzących na podłodze mamy dokładnie taką samą siłę (wynikającą z różnicy sił ciśnienia na podłogę i sufit). 

5. Waga pokaże 2 Tony, bo całkowita masa zamkniętego układu "wagon+powietrze w wagonie+gołębie" się nie zmieniła. Ciążenie również nie. Zatem siła oddziaływująca na wagę jest stała i wynosi m*g. Każda inna interpretacja oznacza oblaną fizykę na maturze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"2. Zgodnie z III zasadą dynamiki żeby gołąb mógł zawisnąć w połowie wysokości wagonu, to musi istnieć jakaś siła, która go "podeprze" "

 

Nie jestem aż taki kozac w temacie, ale z pewnych założeń wynika mi, że wszystkie gołębie łacznie w pewnym momencie będą mieć masę równą zero albo wagon będzie ważył 2350 kg ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób tyle dziurek w suficie wagonu ile jest gołębi i każdego zawieś na sznurku 10 cm nad podłogą (stojąc z boku wagonu, powiedzmy na wędce). Odpowiedz teraz ile będzie ważył wagon jak będą na sznurkach a ile będzie ważył jak będą na sznurkach, ale będą machały skrzydłami .... jak już gimnazjum się podpierasz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ściankami wagonu będzie siatka i układ nie będzie zamknięty, to oczywiście wskazania wagi się zmienią. Powietrze będzie napływać bocznymi ściankami nad gołębiami i wypływać bocznymi ściankami pod gołębiami. Ale to już jest zupełnie inna zagadka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to próbuję też dowieść, że wagon nie jest i nigdy nie będzie układem zamkniętym bo nie mówimy o modelu matematyczno-fizycznym a o zwykłym niehermetycznym wagonie i według mnie masa nie będzie równa 2 tony choćby nie wiem co ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu znalem podobna zagadke tylko z kurami na ciezarowce ktora nie mogla podjechac pod gore.

Odpowiedz waga wskaze 1,65 T o ile dobrze licze bez wzgledu na hermetycznosc wagonu wbrew pozorom.

Oczywiacie zakladajac ze wszytkie golebie zaczna fruwać

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

Ej, zacytuję początki :-)

Jeśli wagon jest hermetyczny, to waga wskaże 2 tony.

A tak napisałem w pierwszej odpowiedzi na zagadkę Kacpra. Nie zmieniajcie zasad zagadki :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Zatem zamiast ciężaru gołębi siedzących na podłodze mamy dokładnie taką samą siłę (wynikającą z różnicy sił ciśnienia na podłogę i sufit). 

...

Tomku czy możesz przytoczyć materiały źródłowe wskazujące że ciśnienie w obiekcie zamkniętym działa tylko w dwóch kierunkach?

A co się stanie jeśli sufit będzie miał powierzchnię większą od podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.