Skocz do zawartości

Zgrzewarka Punktowa do ogniw i nie tylko


Detan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję za dobre słowa. Od dawna mialem zamieścić ten projekt ale jakos sie nie składało.

Mam nadzieje, że wielu osobom pomoże bo jak sam sie przekonałem czesto taka zgrzewarka sie przydaje i nie tylko do pakietów. ;-)

Gdyby ktos potrzebowal zgrzać pakiety to oczywiscie tez chetnie pomogę.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowałeś mnie tym wpisem :). Już dawno chciałem taką zgrzewarkę zbudować.

Trafo z mikrofali wyrwałem dzisiaj na złomie :) , więc zaczynam budowę.

 

P.S.

Pamiętasz jaki rozmiar okna jest w tym trafie i ile zwojów się zmieściło? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie to 20mm x 32mm, ale większość traf ma takie same okna, bo napięcie na wtórnym musi byc w granicy 2kV czyli i zwoi praktycznie musza tyle samo zmieścić.

Dokladnie ja nawijałem cztery zwoje. Zamiast linki mozna dać np. plaskownik miedziany w jakiejś izolacji albo inny miedziany profil i od tego do elektrod dopiero linke.

Takie uzwojenie wykonane z jednolitego miedzianego profilu ma wieksza sprawność od linki.

Linka musi miec cienka izolacje zeby zmiescily sie te cztery zwoje.

Ja na poczatku wepchnalem 1,5 zwoja przewodu od spawarki ale napięcie bylo zbyt male i nie chciało zgrzewac.

Musi byc przynajmniej 4 zwoje.

Ja kupywalem linke LGY 25mm2 i taka byla najlepsza bo ma cienka izolacje.

Koszt za metr okolo 9zl na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na uzwojenie wtórne można kupić taśmę nawojową podwójnie emaliowaną, np 3mm na 7mm lub 3mm na 9mm, dla pewności wrzucić jeszcze w termokurczkę. Nawija się tym średnio.

Konstrukcja super, widzę, że daje radę nawet przy większych elementach, dobrze odprowadzających ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka taśma najlepiej by sie nadawała.

Ma wieksza sprawność niż gruba linka ale do zgrzewania pakietów ludzie w intrenecie nawijają kilka skręconych kabli 2,5 mm2.

Zgrzewarka z grubymi przedmiotami tez daje rade.

Ostatnio zgrzewałem tym podkładki o grubości 2mm do śruby M4 i trzymało bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachy oczywiście wyciagnąłem.

Własnie zaprogramowałem nieużywanego od dawna proca 4051 i odpaliłem testowo sterownik.

Z programu wynika, że max. czas nastawy to 1s.

Czy to wystarczy ? . Mam wrażenie, że przydałby się dłuższy czas, ale może się mylę....  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pewnie to wystarczy. Nie wiem jakie blaszki czy pręty wpadnie człowiekowi do głowy kiedyś zgrzać i stąd to perspektywiczne podejście :) .

Nurtuje mnie jeszcze jedno.

Po czasie zgrzewu, np. 100mS , program po 120mS ponownie odczytuje przycisk startu....

Nie wiem, czy ktokolwiek jest tak szybki, aby po 1-szym wyzwoleniu zdążyć zdjąc palec z przycisku (: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off, ale znalazlem watek przez przypadek. Super projekt! Fajny nastepny grat do kolekcji.

 

Sam bym moze kiedys zrobil. Kwestia znalezienia kogos kto by mi zaprogramowal kontroler...

Nie widzę problemu w programowaniu.

Pieniędzy za programowanie nie pobieram.

Wysylasz do mnie uC z koperta zwrotna i znaczkiem ja odsylam zaprogramowany. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam , rozpocząłem budowę zgrzewarki. Mam takie pytanie . Na allegro jest do kupienia płaskownik nawojowy 20 mm2 o przekroju 2,5x8 mm. odwijany z jakiegoś wojskowego transformatora . Czy ten płaskownik by się nadawał? Ma gość jeszcze płaskownik 12 mm2 , czy można byłoby go nawinąć podwójnie? Wtedy byłoby 24mm2 , oraz jaki przekrój muszą mieć kable do elektrod ?Zakupiłem już transformator , a sterownik wykonał mi kolega elektronik.

Myślałem ,też żeby elektrody obsadzić w jednym kawałku tworzywa , wtedy przykładałbym dwie elektrody jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.