Skocz do zawartości

Szybowiec 2m


Marcin K.

Rekomendowane odpowiedzi

Model wykonany z drewna na podstawie planów zawartych w książce W. Niestoja"Zdalnie sterowane modele szybowców"

Wymiary:

Rozpiętość- ~2m

Długość ~1m

Waga: ~1.1kg

Sterowanie:

Lotki

Klapy

Ster wysokości

Ster Kierunku

Kilka fotek:

W takiej paczce dotarło do mnie zamówione drewno:

3c6671f62c710864m.jpg

A tak wyglądało w środku:

ba8563232ef96a7bm.jpg aa4b716c147018dam.jpg

 

I zacząłem budowę. Zrobiłem stateczniki:

9d58a9b9a482d49dm.jpg edda87452fbea278m.jpg 4525e9f7aeeb9e9em.jpg 4ddc609a79865bcbm.jpg

Oraz kadłub. Na foto czeka na szlifowanie.:

7c732aee1746f302m.jpg 4ba3491f7af7826bm.jpg

Dałem trochę ciała z kadłubem i akumulator będzie na dziobie a odbiornik i serwa za skrzydłem :( ale jakoś dam rade.

 

EDIT:

 

Kadłub oszlifowany i zrobione "zamki" kabinek(na magnesy neodymowe) Lecz to jeszcze nie koniec z kadłubem ponieważ trzeba go jeszcze po szpachlować (miejscami) i oszlifować na pikuś :mrgreen:

 

8360f5e428d4f528m.jpg

A tu mamy płozę i klapkę od elektroniki

e4017de48e4eaba9m.jpg

 

A teraz skrzydło no muszę powiedzieć ze jakoś mi poszło, pierwszy raz robiłem takie "coś" i kolega ocenił że jak na pierwszy raz to nawet mam 5+ :mrgreen: Zacząłem od zrobienia żeberek (67 szt :shock: )

885863f622359db3m.jpg 22d5cf39ea90f020m.jpg

A tak to wygląda. Na razie jest tylko dolny dźwigar bo jeszcze trzeba wkleić przekładki miedzydźwigarowe.

eb1c73b8045c7a2cm.jpg

A taki jest dotychczasowy stan pracy

60ac2792c5e6c2a5m.jpg

CDN. :mrgreen:

 

I pytanie. Wnioskując z tego tematu http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=5897&start=0 słoje przekładek powinny biegnąć prostopadle do dźwigara. Mam racje :?:

I jeszcze jedno torochę sie rozpędziłem a trzeba jeszcze lotki zrobić. Jak je wykonać? chciałbym aby grały one rolę lotek i klap(mikser) :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez przymierzam sie do budowy tego modelu ale chcialbym Ci zwrocic uwage na 2 rzeczy. 8)

1. W modelu Niestoja nie ma lotek a tym bardziej klap. Lotki dołoz ale klapy to juz chyba lekka przesada/

2. Troche sylwetke skopałes ten wyglada troche agresywnie i bardziej zawodniczo podczas gdy tamten ma taki delikatniejszy wyraz.

P.S Ty buduj ja popatrze i nie popełnie Twoich błedow. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe dzięki! No kadłub skopałem :/

Model jest robiony na podstawie planów i jest troszkę zmodyfikowany od oryginału.

Skrzydło będzie miało wznios w centropłacie, brak uszu, i klapo-lotki.

Na jakiej długości zrobić lotki?

laminat, jak będziesz zamawiał drewno to kup minimum 8 arkuszy balsy 1.5mm. Zamówiłem 7 arkuszy i musiałem poprawić statecznik i teraz mi na styk starcza. Więc na wszelki wypadek kup 1 arkusz więcej :)

Czaro, dzięki ale nie trzeba było tak dobitnie... Artykół czytałem i tyle było wypowiedzi że sie poplątałem we wszystkim :( Więc jak napisałeś słoje bedą prostopadle do dźwigara :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć skuteczne klapo lotki to muszą one być na całej cięciwie skrzydła. W twoim wypadku lotki zrobiłbym 4x45 (z szerokością strzelam bo przyjąłem, że cięciwa skrzydła to 20 cm) i osobno klapy. Korzyści jest wiele. Można lepiej ustawić płat do np krążenia w termice, startów z gumy, szybkich przelotów czy do lądowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal B., czyli że(przyjmując na połowie płata) będę miał dwa serwa, jedno do klap i drugie do lotki? W tym wypadku to pozostaje mi łączyć serwa na kabel Y ponieważ nie mam tyle kanałów i mikserów w nadajniku :P

Cięciwa płata to 18cm i długość 100cm

A czy efektywne było by zrobić klapo-lotki o długości ~40cm od końcówki płata? Zależy mi na tańszym rozwiązaniu bo jestem ponad 100zł na minusie, z funduszami u młodych( :P) to jest ciężko :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam do końca ale to było bodajże 17% cięciwy płata czyli 3cm. Jednak nasuwa mi się tu pewna wątpliwość. Czy uda ci się zrobić tak cienką i długą lotkę w dodatku sztywną? Bo ja bym miał pewne wątpliwości (w sensie sam nie wiem czy lotka z balsy będzie na tyle sztywna). Proponuje narazie zrobić lotki na końcu, eksperymentować z nimi a gdy zdobędziesz troszkę kasy to ewentualnie dorobić klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Zrobiłem drugą połowę skrzydła, lotki, mocowanie serwa i na jednym skrzydle dorobiłem dolny keson i wyszlifowałem całe skrzydło(czeka jeszcze na małe szpachlowanie) iii mi sie klej skończył :( :evil: Lotka ma szerokość 3cm i długość ok 46cm, napędzane są serwami TP 9g.

Parę fotek:(sorki za jakość, robione tel.)

 

Mocowanie serwa:

7a4b1c9bccb41213.jpg

Lotka:

e936f0cf129f54e0.jpg

Dotychczasowy postęp prac:

2ae9f50ae691b4cd.jpg

 

I jeszcze jedno pytanko. Z racji że będę kupował klej,rurkę węglową (na wzmocnienie płata, przeprowadzenie przewodów serw) przedłużacze to bym za razem mógł kupić folie. I tu pytanie jaką folie kupić? Zależy mi na dobrej jakości i w miarę niskiej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co rurkę ciągnąć przez całe skrzydło?

 

Jak masz problem z serwem to ucinasz kabel i wmontowujesz nowe serwo, dolutowujesz kabel i po problemie. A przeciąganie kabla to pryszcz. Ja w swojej 2-metrówce dorabiałem lotki to kabel poprowadziłem przez żeberka pod kesonem. Nie było to trudna operacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.