Jump to content

Coroplast ( tekpol )


strix3
 Share

Recommended Posts

No właśnie, napisz na ile sztywny jest taki 3mm coroplast?

Bo widziałem, że produkowany jest 2mm coroplast i zastanawiam się, czy w moim brico go nie zamówić i zrobić kolejny, lżejszy coro-coś.

Link to comment
Share on other sites

Mówisz o owijaniu, ale czy przy owijaniu zachowuje się jak grubsza odmiana? Tzn. przy zginaniu na zimno, struktura kanalików się "łamie"?

Podobnie jak przy 4mm, należałoby giąć go na gorąco?

Link to comment
Share on other sites

Nie miałem 2 milimetrowego, na pewno jest podatniejszy na zginanie. Z grubości 3 mm wykonałem skrzydła, ale osiągnięcie obłości na górnej powierzchni profilu już zaczyna być trudne, więc poradziłem sobie stosując

nacięcia powierzchni zewntrznej, które potem zakleiłem taśmą. Z kolei w przypadku lotek, wyciąłem górną powierzchnię jednej "spacji" w dolnym pokryciu, samej lotki nie odcinając i od razu powstał świetny zawias. Na zdjęciach Breakfast, miał kilka zestawów skrzydeł różnie robionych, a ostatni był właśnie z coroplastu 3 mm. Takie sktrzydło (1500 rozpiętości, 200 głębokości) nie waży dużo (brutto, więc z paroma żerbrami, dżwigarem, którego na dobra sprawę mogłoby wcale, przynajmniej ze względów wytrzymałościowych, nie być) około 280 gram.

Takie skrzydło jest zabójczo trwałe, od razu "pomalowane", godny polecenia matreriał. Jedyne co, to trudno się go klei, bo jest odporny na wszystko. Można jedjak stosować klej na gorąco, polimerowy i różne kontaktowe, na większych powierzchniach.

post-3566-0-36607900-1446459708_thumb.jpg

post-3566-0-46209800-1446459745_thumb.jpg

post-3566-0-06960900-1446459807_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Z grubości 3 mm wykonałem skrzydła, ale osiągnięcie obłości na górnej powierzchni profilu już zaczyna być trudne, więc poradziłem sobie stosując

nacięcia powierzchni zewntrznej, które potem zakleiłem taśmą. Z kolei w przypadku lotek, wyciąłem górną powierzchnię jednej "spacji" w dolnym pokryciu, samej lotki nie odcinając i od razu powstał świetny zawias. 

 

Co do obłości, to ostatnio właśnie odkryłem jak fajnie można go kształtować na gorącą, więc nie trzeba nacinać materiału.

Zawiasy poprzez wycięcie z jednej strony też robię - działa doskonale, z tym, że przecinam też co parę cm także dolną powierzchnię, żeby serwo miało lżej.

 

Ja stałem się fanem coroplastu ze względu na jego cenę, wytrzymałość i odporność na wszelkie krety.

 

Mój ostatni model z płyty 4mm oklejonej papierem, z silnikiem i pakietem waży do lotu 950 gram. Pomyślałem, że może 2mm coroplast pozwoli mi zmniejszyć wagę o połowę, przy zachowaniu niewiele mniejszej wytrzymałości.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o mnie i o opinie co do sztywności to nie mam za bardzo odniesienia.Zainteresowałem się tym materiałem z powodu relacji o modelach PSS na   http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1445391 chłopaki  robią fajne modele. Mam zamiar zbudować taki model do polatania na zboczu.Sądzę, że nie stoi nic na przeszkodzie żeby zastosować w takiej konstrukcji napęd i mamy  modelik na łąkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.