Skocz do zawartości

Oklejanie taśmą pakową


Lukis

Rekomendowane odpowiedzi

w każdym żelazku każda kropka grzeje inaczej ;). Ustaw na prawie maksymalną temperaturę na granicy uszkodzenia materiału. (tu musisz dobrać doświadczalnie na jakiś kawałkach). Ja tak "zaprasowałem" skrzydło po tamtych bąblach i teraz żadnych problemów nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No musisz sobie na 'oko' dobrać temperature,najlepiej zrób próbę na jakimś niepotrzebnym kawałku styropianu i taśmie ,bo jak zabardzo podgrzejesz,to ,zebyś nie przetopił taśmy.

 

poprostu ustaw tak,żeby się ładnie naciągała taśma od przyłożenia żelazka ,ale nie za bardzo,myślę ,że sam dojdziesz do tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej stopi styro niz tasme. Jedyne co to tasma na łączeniach zacznie sie rozchodzić. Zaczynaj od niższej temperatury i doświadczalnie zwiększaj. Pamietaj robic to przez szmatkę. Jak sparowałem Kilera to temperaturę mialem prawie na max. Moze to przez grubą szmatkę... Ale calkiem ladnie wyszlo, nawet nie spodziewalem sie takiego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taką pakową taśmę przylepną, to tym żelazkiem przez jakąś szmatkę?

ile stopni? pierwsza kropka ? rdzenie mam styro, nie chciałbym ich stopić;)

 

Tak jak pisali - doświadczalnie - najpierw zobacz jak się naciąga na odpadach styropianowych. Po naklejeniu paska - przyprasuj go.

 

Od ciężkiego żelazka - jest lepsze takie lekkie "turystyczne". Przez szmatkę można - ale nie jest to konieczne. Srebrna taśma matowieje bez szmatki (można srebrną oklejać - to, że blokuje fale to mit - czyli bzdura).

 

Nie "oklejamy całość i potem prasujemy całość". Naprzemian oklejaj góra / dół ... lewo / prawo. Taśma pod żelazkiem się kurczy i w ten sposób zmniejszysz ryzyko zwichrowania.

 

Generalnie nie jest to zbyt skomplikowane, ale lepiej poćwiczyć na odpadach i zmarnować kilka metrów taśmy niż rdzenie.

 

I na koniec: przed oklejeniem taśmą wypada zrobić wszystkie wzmocnienia skrzydełka:

 

- listwy sklejki wzmacniające centropłat

- wzmocnienia dziobu - kiedzyś stosowałem laminat, ew. plastik PET z butelki

- wzmocnienia przy śmigle - od :ass:

Obecnie wzmacniam zwykłym papierem przesączonym wikolem - też powinno być ok a mniej papraniny i smrodu niż z laminatem.

 

Tak czy inaczej - jak będzie latać - to na wiosnę zostaniesz zestrzelony :D

A jak cię trafi żółte Tzagi - to nawet nie musisz pytać kto to zrobił :twisted:

 

Pozdrawiam,

 

Reptyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej - jak będzie latać - to na wiosnę zostaniesz zestrzelony :D

A jak cię trafi żółte Tzagi - to nawet nie musisz pytać kto to zrobił :twisted:

wczoraj ulotniłem to mniejsze - 100cm, więc już walczyć mogę :)

folię suszarką podgrzewałem, zobaczymy co z tego wyjdzie.

masz może fotki swojej 'kabinki'? tej z laminatu, chyba sporo ludzi coś takiego ma?

chodzi mi o fotki pokazujące sposób montażu itp.

to do tzagi 120cm też sobie taką zrobię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Każdy model, jaki udało mi się zrobić oklejałem taśmą pakową. I z początku kolorki oraz jakość tego były super, ale po jakimś miesiącu - dwóch zauważyłem, że z białej taśmy robi się szara, z czerwonej jakaś inna odmiana - traci kolor. Czy to normalne w tego typu sposobie oklejania modelu? czy może to wina złego przechowania latadeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z początku kolorki oraz jakość tego były super, ale po jakimś miesiącu - dwóch zauważyłem, że z białej taśmy robi się szara, z czerwonej jakaś inna odmiana - traci kolor. Czy to normalne w tego typu sposobie oklejania modelu? czy może to wina złego przechowania latadeł

 

Moje skrzydło BUMERANG - było kiedyś takie - oklejane w 2005 lub 2006 nadal prezentuje sie świetnie; żadnych zmarszczek, a kolory zielony, biały i czerwony nadal żywe. Teraz będę oklejał STRATOS'A 160cm tylko, że ten posiada kadłub i nie da rady już oklejać jednym kawałkiem taśmy przez cały model. Czyli tylko do kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiala byc tasma trafiona. U mnie wszystko cacy. Tylko trafilem na biala ktora sie rozwarstwia. No ale robiąc na styro i na to żelazkiem, nie zauwazylem zadnych skutków ubocznych. Oczywiscie rozsądnie z temperatura. A przez szmatkę robilem dlatego gdyż taśma kleiła sie do gorącej stopy żelazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem babelki ale na skrzydle depronowym. Wtedy nie używałem żelazka. Skad to sie bierze, nie mam pojecia. Tasma do du... czy co. Nie mam pojecia. Moze tez przydalo by sie żelazko lub bylo jego za malo. Na zawiasy dobrym sposobem jest posmarowanie uhu porem miejsca klejemia na depronie miejsca gdzie bedzie przyklejony pasek taśmy z ktorej bedzie zawias. Poczekac az uhu odparuje i mamy zawias taśmowy ktory nie odklei sie od depronu czy styro.

 

Dlaczego kolor blaknie? A no tak na chyba wszystko. Promienie UV itp. Folie typu Oracover sa grubsze i maja wiecej elementów które chronia kolor. Tasma to tylko tasma. W koncu zwie sie pakowa. Twórca tego "specyfiku" na pewno nie myślał by tym oklejac modele zdalnie sterowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po ponad 3 latach użytkowania w lecie i w zimie (na mrozie) nie było bąbelków. Wiadomo styropian sztywny nie jest więc jakieś fałdki czy wgniecenia lekkie na bieżąco wyrównywało się.

Własnie skończyłem oklejać STRATOS'A i albo faktycznie BUMERANG lekko wyblakł albo nowe taśmy mają żywsze kolory;

biaozielony.jpg

Na to co widać poszło ok 10g taśmy - oklejałem białą i zieloną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolorem się jak na razie nie przejmuję, ma latać :) natomiast mam ogromne problemy z bąblami na depronie. Fakt - nie zagruntowałem przed oklejeniem jednak teraz jak będę chciał polatać to chyba muszę zmienić taśmę bo boję się, że stery odpadną. Powierzchnia bąbli przekroczyła powierzchnię przylegającej taśmy.

 

EDIT ort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.