Skocz do zawartości

Kupiłem szybowiec i co dalej?


boruta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie powiem, że latam już troche spaliniakami, ale to moje pierwsze kroki w szybowcach.

 

Kupiłem taki oto model:

http://allegro.pl/item365830027

 

Na początek:

Jaki to model Graupnera?

Ile powinien ważyć z osprzętem?

Rozp. - 3m

Waga - jeszcze nie wiem

 

Model całkiem ładny i w dobrym stanie, widać, że miał poprawiany przód kadłuba, reszta wymaga praktycznie godzinnego remontu. Kabine się dorobi.

 

Posiadam aparature jr mx12, więc na klapolotki, hamulce, dwa stery wystarczy.

 

Ale jak toto teraz ulotnić?

Nie mam w ogóle kontaktu z ludźmi latającymi modelami szybowców.

Czy montować wyciąg z linki do uwięziowców? Jak wygląda wyczepianie?

A może wierzyczka i spalinka? (jaka musi być duża?)

Na jaką wysokość przeważnie holuje się takie modele?

 

Może jakiś link z podstawową wiedzą dla laika, takiego jak ja? :)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc. Myśle, że ten model zadecyduje w jakim kierunku będę się dalej rozwijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja latam obecnie Guppy 2.36 m

zaczynalem od 1,5 m i to calkowicie inne latnie oczywiscie motoszybowce bo nie ma zbocza a szczelanie z gumy to inna bajka z wyciagarka niemialem do czynienia .

Ale jak na poczatek to gigant ale nie powinienes miec jakichkolwiek problemow z lataniem do startu najlepiej miec kogos co ma troszke pojecia co i jak i sily w rece.

 

pozdrawiam

 

zerknij na motoszybowce Guppy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje zrobiłeś poważny błąd - kupiłeś za duży i za ciężki model , który pewnie szybko rozbijesz.

 

Zaczynając zabawę z szybowcami najlepiej zaczać od czegoś małego - 1m- 1,5m i lekkiego 250g- 500g do lotu.

 

Małe i lekkie modele wytrzymają więcej kretów , których jest niemało podczas lotów szybowcami - pamiętaj lądowanie masz tylko jedno ;-)

 

Proponuje nabyć coś mniejszego i tym nauczyć się latać - szybować, zanim rozbijesz spory , ciężki i nietani model.

 

Za 120zł można nabyć model np. graffiti 1,1m który do nauki jest idealny czy za 300zł jakiegoś coliberka z arthobby.

 

Nie chcę cię zrażać do tej dużej maszyny ale naprawdę uważam, że on za duży na początek - żadnego :twisted: błędu nie wybaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również na początek odradzono dużego szybowca...kupiłem na allegro prostego 1,5m a potem graffita i dorobiłem mu lotki.Teraz dopiero będę budować coś większego ale i tak nie 3m a 2m...duże są ładne ale jak pisał kolega nie wybaczają tak błędów jak mniejsze.Taki 3m możesz strzelać z gumy około 8mm i żyłki(standardowo 30-35m linki gumowej i 100m żyłki) ale do tego trzeba przestrzeni większej.na zbocze się nada no ale wiaterek musi być odpowiedni.Możesz tez go wyholować w górę za innym spaliniakiem :wink:

 

Do holu potrzeba Ci hak od spodu modelu który na odpowiedniej wysokości zwolni linkę i już ale przy holu za modelem jest z takim gorzej...lepiej zrobić z przodu modelu jakiś mechanizm zwalniający którym Ty będziesz sterować.Jest gdzieś chyba na forum to opisane.Potrzebne będzie jedno serwo.

Tak wiec ja polecam kupno małego szybolka 1,5m a dopiero potem próbować z tym większym.Linki do stron z tanimi linami gumowymi gdzieś są na forum sam podawałem bardzo tani sklep :wink:

P.S

Tutaj jest posty mechanizm do holu i opis holowania szybowców na tej stronie jest masa rzeczy dotycząca szybowców!!ja sie tam nauczyłem wiele :wink: :

http://www.piotrp.de/MIX/holszyb.htm

http://www.piotrp.de/web/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegów, że to niby duży model jak na 1 szybowiec ale z zupełnie innych powodów.

 

Po pierwsze Boruta pisze że nie ma w okolicy żadnych szybowników co by mu pomogli. Po drugie brak dogodnego sposobu wynoszenia modelu w powietrze a na koniec brak szybowcowej wiedzy.

 

Tutaj się zgadzam z kolegami ale to co piszecie o 1,5 metrowym modelu to już mija się z celem. To by było dobre gdyby Boruta w ogóle nie umiał latać a on umie już latać.

 

Latanie 1,5 metrowym modelem to zupełnie inna bajka niż latanie modelem 2 metrowym a co dopiero 3!!!

 

Dlatego ja w celu nabrania wprawy polecam model o rozpiętości nie mniej jak 2 a nie więcej jak 2,5 metra. Taki model lata już podobnie jak 3 metrowiec. Do wyniesienia go w powietrze możesz użyć holu gumowego lub od razu kupić/zrobić motoszybowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzał takiego (3m, na oko spokojnie ok. 3kg masy) modelu z gumy 8mm to pomyłka. Z takiej gumy (8mm) strzelam Pandę z Modellotu - rozpiętość 1,60m waga 660g.

 

Zgadzam się z Rafałem B. Osobiście polecam modele Modellotu do nauki - dobrze wykonane, dość tanie (porównywalne cenowo z Blejzykiem) a mocne i o wiele bardziej ARF, ot na przykład mają już polakierowane i wyszlifowane skrzydła:) Wykonaniem i stopniem wykończenia kładą na łopatki o wiele bardziej znanego Blejzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam!!! 1300g strzelam z fi 6 na 130-150m a 2200g o rozpiętości 2800 z fi8. Jeżeli będzie wiatr około 3m/s to fi8 wyciągnie nawet 3kg. Pozdro Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.