Skocz do zawartości

Utrata zasięgu - czy ktoś miał taki problem?


Darand

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jestem początkujący, ale już dość dobrze wychodziły mi loty i lądowania. Aż do przedwczoraj.

Bez żadnych zmian w modelu - nagle zaczął się dziwnie zachowywać, przestał reagować na nadajnik i niestety zaliczyłem pierwszego poważnego kreta. W momencie utraty sterowności odległość od modelu była ok. 100m.

Dzisiaj podobnie - model leciał bardzo dobrze aż do odległości na oko 100-120 m, potem przestał reagować i zaliczył kreta.

W domu zmierzyłem zasięg, na wysuniętej antenie, z włączonym silnikiem (EMAX 2215/20).

I okazało się że po 120 m model zaczął trzepać sterami i lotkami, po dalszych 30 m w ogóle przestał reagować na cokolwiek.

 

Nie zmierzyłem zasięgu wcześniej (mój błąd, bo nie mam porównania), ale wydaje mi się, że 120-150 m w linii prostej to trochę za mało, tym bardziej, że wcześniej nie miałem takich problemów.

 

Powiedzcie, ile powinien wynosić taki zasięg przy ziemi, na otwartym terenie, i czy ktoś już miał podobny problem?

Nadajnik Hitec Opic 6 Sport

Odbiornik Hitec HFS-05MS

 

Jeszcze jedno - jak zasiliłem odbiornik z innego pakietu, bez reglera i silnika, zasięg zwiększył się do ok. 220m, ale to też chyba za mało?

 

Nadajnik i pakiet były świeżo naładowane, więc to nie bateria.

 

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki, bo właśnie zaczyna się mecz.

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HFS-05MS to mikroodbiornik do parkflyerów czy halówek. Teoretyczny zasięg to ponad 1km, ale w praktyce może być tak, jak w Twoim przypadku - zwłaszcza, że i nadajnik, i odbiornik są przy ziemi. Do tego może dochodzić np. złe ułożenie lub maskowanie anteny.

Nie masz możliwości sprawdzenia tej konfiguracji z innym odbiornikiem? To by mogło dużo wyjaśnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam sprzęt i jutro to sprawdzę, dziś nie mam już jak :mrgreen: Zajrzyj tu po 17:30 powinienem edytowaniach ok. tej tego posta i napisać czy mam tak samo z tym samym sprzętem, ale nie wydaje mi się bo jak latałem na dość dalekiej odległości małym modelem to nic nie było. Wiem zę przez 2 ściany mi sygnał przechodzi XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

problem w tym, że na początku nie było takich kłopotów, wydaje mi się, ze latałem do 400-500m.

Bart - jeśli sprawdzisz, będę Ci bardzo wdzięczny.

Paweł - i tak planuję zakup drugiego odbiornika, do innego modelu. Chciałem taki sam, ale w tej sytuacji chyba kupię inny. Jaki polecacie do Easy Glidera?

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, ze latałem do 400-500m.

 

Proponuje zweryfikowac te optymistyczne odlegosci na zumi.pl naprzyklad , zobacz sobie mapke satelit. miejsca gdzie latales i zmierz linijka odleglosci ze skala na mapce .

Dopiero kiedy to zrobilem zauwazylem ze od 250m to juz praktycznie modelu nie widac - to tez zalezy zreszta od modelu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady Remzibi. Swoim modelem o rozp ok 170cm byłem na wysokości 1180m. Fakt, że trudno sie juz kontrolowało lot modelu ale spokojnie mógł jeszcze się trochę powspinać. Nie zrobiłem tego bardziej z obawy o zasięg nadajnik - odbiornik, niż z obawy o utratę widoczności modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pouczajace doświadczenie. Porównałem zdjęcia zrobione z modelu z tymi z satelity. Po zmierzeniu wyszło 360 m przy ziemi, więc w linii prostej do modelu nieco więcej. Fakt, model był słabo widoczny, nie widziałem np. czy leci w moją stronę czy przeciwnie, ale jakoś udało mi się go sprowadzić spowrotem. Tak czy inaczej, wtedy nie stracił zasięgu.

Chyba jednak padł mi odbiornik :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W moim MiniMagu również lata odbiornik Hitec HFS-05MS. Odbiornik ten ma wystarczający zasięg gdy model jest wysoko. Zdarzało mi się latać dosyć wysoko i nigdy nie było problemów z zasięgiem. Niestety często przy niskim podejściu do lądowania z większej odległości zdarzało się trzepotanie sterów gdy model był na wysokości ok. 5 m, a już wycelowanie anteną w lecący nisko model, to proszenie się o katastrofę. W Wildze z podobnym wyposażeniem jak w Minimagu lecz z odbiornikiem Elektron, nic takiego się nie dzieje. Mój odbiornik HFS-05MS latał też w trzykanałowym modelu motoszybowca napędzanym silnikiem szczotkowym klasy 380 i tam nie zauważyłem żadnych problemów z zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Andrzeju,

widzę że masz identyczne modele jak ja. Z tym, że najpierw zbudowałem Wilgę, a teraz uczę się latać na Minimagu.

Dzisiaj kupiłem nowy, większy odbiornik (Hitec HFS-06 MT) i mam zamiar wieczorem sprawdzić parametry, zanim gdziekolwiek polecę.

Na początku było tak jak mówisz - nie miałem zadnych problemów z zasięgiem, zdarzały się drobne zawirowania nisko nad ziemią, ale kładłem je na karb braku umiejętności.

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem z nowym odbiornikiem. Muszę powiedzieć, że niewiele lepiej - ok. 200 m przy ziemi. I zdarzały się pojedyncze "trzepnięcia" dużo wcześniej. Ale wielu ludzi kosiło trawniki, więc moze zakłócenia od kosiarek.

Jutro może znajdę chwilę, zeby polecieć z nowym odbiornikiem.

Acha, chcieliście zdjęcia, to właśnie uruchomiłem prowizoryczny serwerek:

 

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

 

Oczywiście przeniosę się z tym do właściwego tematu.

Poza tym to tylko pierwsze próby.

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Cię że nie sprawdziłem, z wycieczki wróciłem ok 19 i już sił nie miałem się rozkładać, przepraszam najmocniej, nie moja wina ze isę przedłużyło :(

 

EDIT: Jeśli chodzi o zbyt bliskie podejście do modelu z nadajnikiem i wycelowanie w odbiornik lub przypadkowe dotkniecie anteny następują i u mnie trzepoty serw :roll:

 

Jutro postaram się sprawdzić ten zasięg, chodx nie obiecuję :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku było tak jak mówisz - nie miałem zadnych problemów z zasięgiem, zdarzały się drobne zawirowania nisko nad ziemią, ale kładłem je na karb braku umiejętności.

Witaj Darku :D

Czy Ty czasem nie latasz z komórką na pokładzie? I czy ona nie ma wpływu na działanie odbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

nie, oczywiście że nie. Kiedyś dawno temu projektowałem odbiorniki radiowe i pojęcia takie jak nasycanie obwodów wejściowych nie są mi obce...

Do modelu podpiąłem pod skrzydłem kamerkę FlyCamOne 2 i to z niej pochodzą zdjęcia.

Ale przypominałeś mi, że być może miałem na szyi komórkę razem z nadajnikiem.

 

Czekam też na próby Barta z identycznym zestawem. Jeśli mu wyjdzie znacząco lepiej, to muszę oddać nadajnik do sprawdzenia, bo odbiornik już wymieniłem, a nie bardzo mam ochotę kupować nowy nadajnik.

Apropos, czy znacie jakieś skanery częstotliwości na 35MHz? oczywiście w rozsądnej cenie.

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy znacie jakieś skanery częstotliwości na 35MHz? oczywiście w rozsądnej cenie.

Skaner częstotliwości AX700

- największy jego minus, to że w tej chwili brak na stanie w UH... ;-)

 

Przeszukałem Forum i okazało się, że nawet sam o niego pytałem, przy okazji podając linki do polskich sklepów. Niestety, tu cena jest znacznie wyższa:

Link do opinii o AX700

 

Ja jednak cierpliwie poczekam na dostawę do UH. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darand: Sprawdź czy kwarc w nad. dobrze siedzi może oczyść mu końcówki.

Możesz też mieć zakłócenia od regulatora - zmiana BEC nie zawsze pomaga bo stabilizatory w regulatorach czasami się wzbudzają i sieją mocno kablem zasilającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem pisałem Ci czy nie, coś mi się kojarzy że na PW. Ale ja nie mam zakłóceń jak odlecę daleko, byłem na granicy widoczności basicem, i nic. Był może 170-200m w przód i ze 7m w górę. (nie mam miary w oczach ) Nic nie trzepotało... Raz mi jedynie silnik odcięło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

wczoraj latałem z nowym odbiornikiem, na granicy widoczności modelu (ale Minimag nie jest duży) i wszystko było OK. Ale przy ziemi, jak pisałem, zasięg jest rzędu 200 m.

 

Powiedzcie, na jakiej aparaturze latacie w górę na ponad 1000m? Przymierzam się do Easy Glidera PRO i zastanawiam, czy mój sprzęt wystarczy do wysokich lotów. Jak pisałem - nadajnik Hitec Optic Sport i odbiornik Hitec HFS-06 MT.

Jeszcze jedno - czy wystarczy zasilać odbiornik do motoszybowca z BEC regulatora, czy lepiej z oddzielnego pakietu?

Instruktorze, wybacz laickie pytanie - ale jak podłączyć odbiornik do laptopa?

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Pytanie jak najbardziej zasadne, więc nie mam powodu do irytacji. Tym bardziej, że wokół mam wiele naprawdę irytujących sytuacji i pytań....

 

Kwarce są oryginalne, kupione razem z zestawem Hitec Optic 6 Sport. Nie mam możliwości sprawdzić ich charakterystyk (kiedyś projektowałem urządzenia radiowe, więc takie działanie, jak i pomiar czułości byłyby pierwsze do wykonania).

Dlatego jestem ciekawy na jakiej aparaturze można praktycznie latać powyżej 1000 m, bo wiem, że tak latacie. A moim celem są loty video, tylko wcześniej muszę się jeszcze wiele nauczyć.

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.