Skocz do zawartości

Sklejka topolowa vs brzozowa.


Elkojote
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, takie pytanie do kolegów co z drewnem narabiają .. Mam w planach żebra kadłuba i zalecane wykonanie ich ze sklejki topolowej 4mm ,czy zastąpienie jej sklejką brzozową 3mm będzie jakimś karygodnym błędem ?? Ważąc jakieś tam pojedyncze żebro topolowe i to samo wycięte ze sklejki brzozowej mam tylko 1 gram różnicy. Wycinam to ręcznie taka sklejka topolowa potrafi się odłamać podczas wycinania strasznie mnie to irytuje , tej brzozowej nie idzie zepsuć . Dodam że ma to być model szybowca z napędem elektrycznym o rozpiętości 2m , oklejany podkładami pod panele 3mm .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na wagę nie zwracasz uwagi. Po to się daje sklejkę topolową aby zejść z wagą kadłuba.

Wręgi stanowią znaczącą część wagi kadłuba, więc moim zdaniem powinieneś opracować inną metodę wycinania wręg skoro ta Cię irytuje i zrobić tak jak jest w planach.

Oczywiście można zastąpić czym chcesz a brzoza 3mm wydaje się być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zebra  występują  u człowieka w kręgosłupie , a w kadłubie to są WRĘGI.

 

Dzięki Kolego za wyjaśnienie , ale myślę że "Zebra" tak jak napisałeś to występuje w Afryce i jest w paski a nie w kręgosłupie ,więc też mylisz fakty .  

 

 

 

 

A na wagę nie zwracasz uwagi.

Tylko pojedyncze elementy ważyłem i nie widzę dużej różnicy , brzozowa jest o milimetr cieńsza może temu ... Zważę całość jak będzie źle to wytnę na nowo . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

 

w zasadzie nie wiemy dokładnie o iluwarstwowych sklejkach tu mówimy. Padły tylko grubości.

 

Ogólnie to jest przykładowo tak:

Sklejka wielowarstwowa Vilko:

3mm - 6 warstw

5mm - 10 warstw

 

Sklejka zwykła Panama:

3mm - 4 warstwy

5mm - 6 warstw

 

Nieparzyste ilości warstw też są, np: w sklejce 2,5mm (5warstw), w 7mm (9).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dzięki, zapytałem bo sklejka o nieparzystej liczbie warstw wykazuje anizotropowość, tzn. inną wytrzymałość na zginanie dla różnych kierunków tego zginania,

 tym większą, im mniejsza liczba warstw - największą ma pojedyncza warstwa, co chyba jest wiadome. Warstwy są (hmm... powinny być) składane i klejone

 na przemian prostopadle kierunkiem włókien drewna, więc jeżeli mamy przewagę warstw w którymś kierunku, to i wytrzymałość będzie kierunkowo niejednakowa.

 A przewaga jest możliwa tylko przy nieparzystej liczbie warstw. Dla początkujących te informacje mogą być przydatne (Elkojote , Ciebie nie mam na myśli ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ,fajna sklejka jest tam gdzie odbierałeś książki :) .

Ostatnio zakupiłem tam arkusz za 32 zł o wym. ok 240 cm x140 o grubości ok. 2,5 mm ,na pewno poniżej 3 mm.

Nie wiem do końca z czego jest ta sklejka ale wygląda odpowiednio do naszego hobby ;) .

Z jednej strony ładna brązowiutka ,gładziutka i równa i na pewno lżejsza od brzozowej

Planujemy z niej wycinać zebry- wręgi ;)  ( Twoja riposta to prawdziwe KO :D :D :D )

Na codzień pracuję ze sklejką brzozową 3 mm i uważam że jest zbyt ciężka na nasze potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał dzwoniłem do naszej zaprzyjaźnionej księgarni handlującej sklejką ale pytałem o topolową 4mm , mają ale pewnie arkusz trzeba kupić . Wiec zaprzyjaźniony stolarz dał parę kawałków topolowej 3mm ,ale czytając o tych warstwach myślę że tu jest problem.... ona ma tylko 3 warstwy i własnie w jedna stronę jest w miarę ok ale w drugą to możesz się nią połamać jak opłatkiem w święta . Podjadę sobie i dopytam się na miejscu co mają, każe sobie pokazać to co ty zakupiłeś ,coś sobie pewnie wybiorę. Na jaką rozpiętość skrzydła planujesz użyć te 2,5mm ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.