Skocz do zawartości

"100 gram" vs "100 gramów"


japim

Rekomendowane odpowiedzi

"Dla mnie" to konstrukcja gramatyczna typowa dla języka ruskiego (nie rosyjskiego) i jest spotykana przede wszystkim w obecnym województwie podlaskim, rzadziej w lubelskim a jest językowym dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie używany był język ruski (nie rosyjski) a do którego należała spora część wymienionych województw...

Albo to: "bułka chleba" tzn. bochenek chleba, "słychać rybą" tzn. pachnie rybą

 

Wcześniej mnie to trocę bawiło, a teraz wydaje mi się sympatyczne i rubaszne - podobnie jak np. "te kółko". Ale cały czas się rozumiemy. Problem ze zrozumieniem pojawia się kiedy ktoś pomija znaki interpunkcyjne albo zamiast nich stosuje wielokropki. Swoją drogą jestem przeciwny publicznemu wytykaniu błędów językowych. Znam kilku wspaniałych modelarzy nie mających na codzień styczności z językiem polskim, którzy tylko dlatego nie piszą na tym forum, bo co chwilę ktoś ich zawstydza publicznie wytykając błędy.

Ktoś wcześniej pisał o różnicy między zębatką, a kołem zębatym. Podobnie sprawa się ma z osią i wałem - warto pamiętać, czym się jedno od drugiego różni  :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.