Skocz do zawartości

AKL JetStream Deliverable


Gość horn3t
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak się składa, że chłopaki testują swój sprzęt na lotnisku na którym latam od 5 lat.

W ostatnią sobotę byłem na lotnisku i spotkałem Damiana i resztę ekipy, która leci do Australii na zawody.

Zawody są bardzo prestiżowe, ponieważ odbywają się raz na 2 lata i kwalifikuje się do nich tylko 22 ekipy. Co jest ciekawe i co dodaje wielkiego splendoru chłopakom z PW to jest to, że w tych zawodach może startować każdy, dosłownie każdy, bo ponoć startują duże komercyjne firmy i inne komercyjne i nie komercyjne organizacje. Tak więc już sam fakt, że chłopaki się zakwalifikowali jest ogromnym sukcesem.

A zawody są trudne, z tego co mi opowiadał Damian to chodzi o zbudowanie samodzielnego "obiektu" latającego. Nie jest narzucone, że ma być to samolot, czy wielowirnikowiec, czy szybowiec. Ponoć jest całkowita dowolność, zresztą jak widać na filmie chłopaki zbudowali hybrydę, która może pionowo startować, pionowo lądować jak również może wystartować jak klasyczny samolot.

 

No i teraz żebym się nie pomylił, to z tego co chłopaki mówili to ideą tych zawodów jest aby "aparat latający" :) "urządzenie latające" :) jak go zwał to nie istotne, samodzielnie wystartowało, samodzielnie zaleciało na wyznaczony współrzędnymi GPS punkt, samo wylądowało, następnie znów samo wystartowało i wylądowało znów w wyznaczonym miejscu nie koniecznie z którego wystartowało (to urządzenie oczywiście :)). To ma być absoltnie autonomiczny lot bez ingerencji człowieka (tu mam pewne wątpliwości bo nie dopytałem). To tak tylko z grubsza o idei, bo warunków jest wiele więcej a ja ich wszystkich nie znam.

 

Ogólnie model chłopaków jest pełnowęglowy z bardzo nośnym profilem skrzydła. Na skrzydle posiada tylko lotki bez klap ponieważ profil skrzydła jest tak wygięty w dół jakby klapy były cały czas wysunięte.

Model z pełnym uzbrojeniem ponoć może ważyć 12kg i co ciekawe (aż nie chciałem wierzyć, ale chłopaki się upierali, że to prawda) model może lecieć z bardzo minimalną prędkością bodaj 5m/s. 

 

Co by nie mówić i pisać to wielki szacun dla chłopaków za to co do tej pory zrobili a jestem pewien, że z zawodów wrócą z tarczą. Czy wygrają hmm... bardzo im tego życzę!!!!

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.