Jump to content

Czyżby "światełko w tunelu" ?


RomanJ4
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak, to jest ciekawe odkrycie, podobnie jak niedawny wynalazek fotoogniw organicznych , które przy 100 krotnie mniejszej wadze, mają taką samą wydajność jak fotoogniwa krzemowe!!! To może być dopiero rewolucja, ale...?. No właśnie to drobne: ale! Dopracowanie technologii może trwać latami, no i skostniałe, wszechpotężne środowiska lobbystyczne, zainteresowane uzyskiwaniem krociowych zysków ze starych technologii nie będą raczej zainteresowane, przynajmniej na razie, w topieniem milionów przy budowę nowych fabryk. Więc to moooooże potrwać. W przypadku baterii z "promieniotwórczych kryształów" ich wydajność jest póki co niewielka. Z tego co podają, to aby bateria taka miała wydajność zwykłego paluszka R6 (AA - ważącego ok. 20 gram) musiałaby ważyć aż ok 1 kilograma! Wiec na razie, raczej nie nadawałaby się do zastosowań "energetycznych". Natomiast jej niezaprzeczalną zaletą jest długowieczność, wynosząca wiele tysięcy lat, oraz fakt wytwarzanie jej z odpadów po elektrowniach atomowych.

 

Na fotce poniżej eksperymentalny model latający zasilany fotoogniwami organicznymi:

 

Solarplane-1440604949137.jpg

 

... jak widać, wystarczy pokryć ogniwami organicznymi tylko powierzchnię statecznika, aby model mógł latać. W Solar Impulse ogniwa krzemowe musiały pokrywać całą górną powierzchnię skrzydeł, kadłuba i statecznika, aby mogły napędzać silniki i ładować akumulatory do lotu nocą.

Link to comment
Share on other sites

No dobra, może faktycznie to porównanie tylko dla ludzi z wyobraźnią. ;)  Poniżej linki do chyba bardziej adekwatnego tematu, czyli budowa modelu z napędem solarnym z użyciem ogniw krzemowych (starej generacji - już chyba tak można napisać). Jak widać to droga przez mękę i "gruby portfel". :)

 

SOLAR Powered RC FPV Plane Build and Maiden - RCTESTFLIGHT -

Solar RC Plane Episode 2 - RCTESTFLIGHT -

RCTESTFLIGHT - Solar Plane Update - Episode 3

RCTESTFLIGHT - Solar Plane V2 First Flight - Episode 4

Solar Plane Episode 5 - RCTESTFLIGHT -

Link to comment
Share on other sites

Engelbert, tytuł brzmi: "Czyżby światełko w tunelu" (a chodzi generalnie o źródło zasilania), więc do tematu odkrycia "kryształowych baterii" robionych z radioaktywnych odpadów dołączyłem interesujący i też całkiem świeży wynalazek, poparty zbudowaniem działających "fotoogniw organicznych" (już nie tylko jako eksperyment laboratoryjny). Wyraźnie to zaznaczyłem w moim pierwszym wpisie w tym temacie. Myślę, że warto kontrolować w najbliższym czasie jak te dwa wynalazki będą się rozwijały i czy nie zostaną "zamiecione" do lamusa. ;)

 

PS Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jakie znaczenie miałoby zastosowanie w konstrukcjach typu Solar Impulse fotoogniw organicznych 100 razy lżejszych, a o podobnej wydajności jak krzemowe!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wygląda na to, że zapowiada się następny "milowy krok" do przodu w technice:

 

Ultraszybki, zimny zapis fotomagnetyczny

 

... i to z udziałem polskich naukowców (miło):

 

 

... Naukowcy informują, że przy zapisie 1 bitu informacji system zużywałby naprawdę niewiele energii - nawet 10 000 razy mniej niż wchodząca na rynek najnowsza technologia STT-MRAM, i nawet miliard razy mniej niż obecne dyski twarde. ...

 

... co to oznaczałoby dla naszych komputerów i domowych liczników kWh?  :) 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za linka. Super, że już coś się dzieje namacalnego, choć pewnie "pod strzechy" droga jeszcze długa. :rolleyes:

 

[edit] ... a jednak nie taka długa! Z tego co piszą, to do końca 2019 ma ruszyć produkcja seryjna fotoogniw organicznych w postaci "nadruków" na cienkich foliach (opracowali "farbę" na bazie perowskite!):

 

 

Did you know that most popular technologies of converting solar energy are from the 70’s?

Saule Technologies is working on developing perovskite cells that can make a revolution. Perovskites are great absorbers of all light. Even ultra-thin layers of perovskites, 1/10 of the thickness of a human hair, can absorb all the incoming sunlight.

Additionally, in comparison to silicon perovskites are soluble. That is why our scientists have designed an ink based on perovskites and used it to print, yes print, solar cells on a flexible foil.

The cells are produced with the use of very cheap materials and a low amount of them (reduction of material consumption can be decreased three times). This, in addition to our own design printing method, allows to produce perovskite cells at a very low cost, even up to 50% less than traditional solar cells.

When will this technology be available?

We have already presented a demonstration device able to charge a smartphone with solar energy. By the end of 2017 we plan to launch our test production line and we want to introduce the fully operational and large scale product by 2019.

 

,,, czekam z niecierpliwością!

 

PS A już myślałem, że rodacy mają genetyczny problem z wykorzystaniem swoich wynalazków, vide: niebieskie diody LED, grafen itd.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.