Skocz do zawartości

Nietypowy napęd. EDF?


PK999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejho, jakiś czas temu odłożyłem na półę kawałek samochodu. Teraz przy wolnej chwili pomyślałem aby na nim latać.

Pomysł:

post-9007-0-03684100-1482092317.jpg

 

Jak widać wirnik tymczasowo osadzony na silniku 4000kv i pokręcony. Robi toto sporo wiatru i dało nadzieję, że przy sensownym tunelu może polecieć.

Oczywiście nie spodziewam się jakiejś konkretnej sprawności takiego napędu - jak poleci to już będzie ciekawie.

 

Nie znalazłem do tej pory podobnych prób w modelarskim internecie - jeśli ktoś zna to proszę o głos.

Chciałbym także poprosić bardziej doświadczonych o wytknięcie możliwych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Takich prób jest bardzo dużo. Po prostu chcesz użyć sprężarki odśrodkowej (centrifugal) zamiast osiowej (axial). Trzeba wyszukiwać po tych pojęciach (centrifugal edf)

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1555981-Anyone-considered-a-micro-centrifugal-EDF-design

 

Tu piszą że nie bardzo ma to sens. Że sprężarka odśrodkowa jest trudniejsza konstrukcyjnie i daje wyższe ciśnienie, co miałoby znaczenie gdyby spalać paliwo. Ale tak to osiowe są prostsze i wydajniejsze. 

 

Tu nawet coś lata :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=rrxfFQ8oEjM

 

Z tego co widzę to więcej jest o innej koncepcji: by użyć EDF jako turbosprężarki w silniku samochodowym. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak toto się zwie to mniej więcej wiem  :)

No i właśnie na tych filmach pokazują tyle co nic. Ale to pocieszające że działa. Spróbuję coś wykombinować. Może się uda.

Na początek trzeba będzie wytoczyć jakieś kopytko na tunel. Pomyślimy. Może uda się pójść na łatwiznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz pokazane więcej i jak widać model lata, ale cienko to widzę w twoim przypadku, bo ten klamot metalowy pewnie będzie za ciężki. Sprawność takiej turbiny odśrodkowej jest mniejsza niż osiowej (większe opory tarcia w przepływie powietrza) więc jeśli już eksperymentować to z czymś lżejszym (tak jak w linku - turbinka odśrodkowa jest plastykowa z wentylatora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz pokazane więcej i jak widać model lata, ale cienko to widzę w twoim przypadku, bo ten klamot metalowy pewnie będzie za ciężki. Sprawność takiej turbiny odśrodkowej jest mniejsza niż osiowej (większe opory tarcia w przepływie powietrza) więc jeśli już eksperymentować to z czymś lżejszym (tak jak w linku - turbinka odśrodkowa jest plastykowa z wentylatora).

Waży 35g- taką wagę jestem w stanie przeżyć. Model z Twojego linku ma co prawda tak samo działający ale odmiennej konstrukcji wirnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model z Twojego linku ma co prawda tak samo działający ale odmiennej konstrukcji wirnik.

 

... ale to szczegół, który nie ma znaczenia, bo w takiej skali jedyne sensowne i przede wszystkim proste rozwiązanie kanału wylotowego, tak żeby straty były jak najmniejsze, to umieszczenie tego wentylatora z silnikiem podobnie jak w linku, który wskazałem, czyli prostopadle do kierunku lotu. Zresztą tak właśnie działa ta oryginalna  turbosprężarka, od której wirnik chcesz użyć. Zawsze możesz poeksperymentować z innym ustawieniem (?), co z przyjemnością będę śledził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale to szczegół, który nie ma znaczenia, bo w takiej skali jedyne sensowne i przede wszystkim proste rozwiązanie kanału wylotowego, tak żeby straty były jak najmniejsze, to umieszczenie tego wentylatora z silnikiem podobnie jak w linku, który wskazałem, czyli prostopadle do kierunku lotu. Zresztą tak właśnie działa ta oryginalna  turbosprężarka, od której wirnik chcesz użyć. Zawsze możesz poeksperymentować z innym ustawieniem (?), co z przyjemnością będę śledził.

Wszystko to prawda, tyle że wykonanie takiego kanału jak w fabrycznym turbo wygląda dla mnie na niemożliwe w moich warunkach.

 

 

turbocharger-tech-turbo-cutaway.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto mówi żebyś robił oryginal kanał - to jest rozwiązanie optymalne i w warunkach amatorskich trudne do zrobienia (choć nie niemożliwe). Zrób tak jak na tej fotce poniżej (przykład z linka), tylko w części wlotowej zamiast płaskiego pierścienia z depronu ma być ścięty stożek ze względu na kształt tej turbinki odśrodkowe, którą masz:

 

screen-shot-2015-12-28-at-2-24-06-pm-png

 

Jak chcesz to możesz również próbować w to miejsce wlotu wstawić dopasowaną ("obłą") do skrzydeł turbiny kształtkę dociętą i dopiłowaną z klocka balsowego (tylko czy to nie będzie już za ciężkie).

 

Zasadę działania tej turbiny (jak w niektórych suszarkach) autor przedstawił na poniższym rysunku (kierunek obrotów turbiny odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, a wlot powietrza z prawej strony modelu i u ciebie będzie tak samo):

 

screen-shot-2015-12-28-at-2-26-27-pm-png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.