Skocz do zawartości

Frsky Horus w drodze.


wiesniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Lechu w oprogramowaniu EU - nie ma związku z firmwarem modułu.

 

Yes. The module will be updated on the first boot after flashing.

 

http://openrcforums.com/forum/viewtopic.php?f=75&t=726&start=240

 

 

Te 2 linijki powyższe wyjaśniają "Jak sflashować firmware Modułu wewnętrznego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

no wlasnie wpadlem na to zeby z opentxa sciagnac i wrzucic Horusowi oprogramowanie EU, rzeczywiscie zmieniaja sie dostepne opcje odbiornika, jest tylko D16 i LR12

 

sprobowalem wiec wgrac firmware UE do odbiornika X8R i dalej NIC! przy okazji przy trybie D16 jezeli chce telemetrie to powinienem wybrac zakres kanalow 1 do 8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli spowrotem do FrTX tego co oryginalnie przychodzi z radiem? jak to zrobic? 

 

czy wystarczy wgrac firmware ze strony FrSky przez Companiona? czyli ten plik http://www.frsky-rc.com/download/view.php?sort=&down=376&file=Firmware-Horus%20X12S
czy musze cos specjalnego z karta SD zrobic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie robi sie to z poziomu companion, wybierajac do wgrania plik dfu (wgralem do radia 1.3.01), tylko karte SD trzeba inna wlozyc

odwrocilem juz system, ale dalej nie moge sie zbindowac z odbiornikiem ktoremu wgralem X8R_LBT_build151118

skoro mam do wyboru tylko tryby D16 i LR12 to mam LBT, wszystko wydaje sie byc ok a zbindowac sie nie daje, czyzby walniety byl odbiornik? (nowy z pudelka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i finał ;) winowajca okazał się ESC modelu który od 3 dni próbuje zbindować, to on zasilał odbiorniki i coś tam się posypało (na zasilaniu jest 0,2V), wymieniając już wszystkie elementy układanki podmieniłem regulator na inny i bingo działa, modelarstwo to wspaniała zabawa - co ja bym robił przez te 3 popołudnia? ;)

 

żeby nie było ze kompletny ze mnie idiota diody na odbiorniku się paliły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie fakt czy możliwa jest zmiana bateri na jakas wieksza lub czy można np power banka  bezpiecznie podłaczyc podczas latania.Obecnie latam na tgy-i10, wszystko jest oki poza tym że drażni mnie bateria to że jej krótko dziala i druga rzecz to trymery mają strasznie mały zakres co jest też troszkę uciążliwe niektore aparatury  maja drążek gazu który tak jakby przeskakuje co zabek czy horus też tak ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana raczej ciężko bo bateria jest zabudowana wewnątrz (NiCd 2000 mAh)

co do trymerów to jest specjalna funkcja "poszerzone trymery" więc powinieneś być zadowolony

tak gaz przeskakuje o ząbek, sam fakt jak również twardość reakcji drążka daje się regulować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no to pobawiłem się trochę... super gimbale, jasny i czytelny obraz z ekranu, przeniosłem się ze wszystkimi modelami, 2 ulotniłem. Latałem na antenie wewnętrznej, żadnych przygód. Wpakowałem komunikaty głosowe z Taranisa (uwaga plik musi mieć max 6 znaków), lepsze głośniki (i stereo ;)). Podłożyłem obrazki modeli (mogą być z kanałem alfa) oraz zrobiłem kilka tapet na podkład, wersje wstępne trzeba się trochę poprzesuwać z elementami żeby do czegoś służyły ale dają pogląd na możliwości. Dołożyłem widgety (tak się nazywają elementy wyświetlające telemetrie - coś jak skrypty lua w taranisie tylko ze w kolorze). Nie rozgryzłem na razie jednej rzeczy; od którejś wersji softu powinno nie być ograniczenia ilości THEME (wersji kolorystycznych) interfejsu. Mam najnowsza a dalej tylko 2 widzę. O co chodzi?

 

634c9ff7-7fd7-4912-a246-6228a8537603_zps

 

1D5FC1B2-35D5-4A4F-B256-B70E9C2EB86A_zps

 

6BD329AA-B7E4-493C-A11E-56DF331476F1_zps

 

AA54603B-5C6E-4223-88E3-1CDE168F7078_zps

 

back2a_zpsb38shstk.png

 

back7a_zpsbvzhgx51.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Cieszę się z istnienia tego tematu. Stałem się posiadaczem Horusa kupionego w "77". Wcześniej używałem Eclipse 7 35MHz. Moje początki są trudne, nie miałem wcześniej kontaktu z OpenTX. Materiału z usystematyzowanymi doświadczeniami i poradami jest niewiele. Trudno przekopywać się po zagranicznych forach. Sprawy oczywiste nie koniecznie są oczywiste dla początkującego. Np. cały dzień szukałem przyczyny, dlaczego wariometr mi nie chce pipczyć. Rozwiązanie okazało się proste:

SF1   SEdown  Vario

SF2   SE-        PlayValue      Alt     10s

Chciałbym od początku zakodować sobie dobre nawyki w logice programowania radia. Łatwo nie jest. Mnogość kombinacji może powodować utratę kontroli nad zamierzonym efektem, co może spowodować nieoczekiwane zachowanie modelu w sytuacji krytycznej. Jeśli ktoś może wskazać coś w rodzaju "biblii", to bardzo proszę to zrobić. Lubie dobrze znać sprzęt, którego używam. 

Po ogólnym rozpoznaniu aparatury odbyły się pierwsze loty. Jest dobrze. Muszę niestety reklamować odbiornik S6R, ponieważ telemetria ma zasięg kilkanaście metrów, a sterowania do 200-250m. Drugi odbiornik X4R działa bez zarzutu. 

Na początek mam do Was takie pytania:

1. Czy dobrze rozumiem, że wartość RSSI jest mierzona w odbiorniku (na podstawie up-link) i przekazywana telemetrią do nadajnika?

2. Na belce ekranu "fabrycznie" z prawej jest wskaźnik słupkowy poziomu sygnału telemetrii. Skąd on jest brany, czy jest dostęp do tego czujnika (tak jak np. Batt, Alt, itd.)?    

3. Jak sobie radzicie ze spolszczeniem komunikatów z radia? Specjalnych dźwięków do Horusa nie spotkałem. Od Taranisa pasują tylko te pliki do 6 znaków w nazwie. "OpenTX Speaker" generuje dla Taranisa. Używam hybrydy polsko-angielskiej, ale trochę słabe to jest.

4. @dukeroger, jak zrobiłeś okrągłe zegarki na belce ekranu i wykres live RSSI? To są skrypty lua?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku przekop sobie temat o Taranisie ... tam masz wiele jesli chodzi o opentxa ...

Jeśli chodzi o ogólna radę to ja ustawiam 90% rzeczy na mikserach+przełączniki logiczne, potem zmienne globalne, funkcje jeśli trzeba.

Reszta to dodatki "zabawowe" bez których da się latać choć rozgryzanie ich jest fajne :)

 

Kusicie cholery jedne kusicie ... a u mnei teraz krucho z kasa:( a kupowanie nowego taranisa z lepszym wyświetlaczem to trochę bez sensu ... 

Pewnei poczekam na wersje pulpitową bo taka dla mnie wygodniejsza ... 

 

CO do dźwięków to zobacz czy są specjalne do horusa w wersji angielskiej jest są to weź te z taranisa i pozmieniaj odpowiednio nazwy jak jakichś brakuje to musisz sam dorobić.

Jesli chodzi o polską wersje menu na radiu to nie wiem od jakiegoś czasu wyskakuje jakiś błąd kompilacji na serwerze i trzeba chyba samemu kompilować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Chodzi to, że różne ustawienia można zrobić na wiele sposobów. Ale przy programowaniu "bałaganiarskim" można się pogubić, ustawienia są mało przejrzyste, efekt działania może zupełnie odbiegać od założeń. Tak zrobiło mi się z klpolotkami w motoszybowcu. Wszystko się zgadzało do momentu włączania pojedynczo jednego z dwóch przełączników. Kiedy zapomniałem wyłączyć jednego, okazało się, że drugi daje mi ustawienia sterów zupełnie nie planowane. Dlatego, może niesłusznie, przykładam uwagę do "porządku" i przejrzystości. Za jakiś czas prawdopodobnie "poczuję" ideę, jednak wolałbym od początku stosować dobre wzorce. Zupełnie nie czuję możliwości wykorzystania kanałów wirtualnych i przełączników logicznych. Coś mi się wydaje, że każdy coś sobie wypracował i używa, recepty nie będzie. Można nie komplikować, ale wtedy można też wrócić do nadajników z 4 gołymi kanałami bez żadnych ułatwień.

@jpd, skąd mam wiedzieć na jaką nazwę pliku dźwiękowego mam przerobić te z Taranisa? Raczej nie wystarczy skrócić nazwy do 6 znaków. Ręczne odsłuchiwanie, porównywanie i zmiana nazw, to raczej robota na długie godziny. A może istnieje wykaz nazw dźwiękowych plików systemowych Horus - Taranis?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zasięgu; a nie włączyłeś przypadkiem trybu range? to ogranicza moc nadajnika i oczywiście zasięg...

co do RSSI to jest jak mowisz

wskażnik słupkowy jest wskaźnikiem poziomu RSSI wlaśnie, amsz go jak najbardziej dostępnego jako parametr do czego chcesz

 

ja zacząłem od dźwięków taranisa, w oryginalnym pakiecie dźwiękowym w katalogu sounds/en/system jest plik z nazwami wszystkich dźwięków, wygląda na to że rożnica nie jest taranis/horus tylko która wersja OPENTXa (tu linki: http://www.open-tx.org/2017/04/29/opentx-2.2.0RC18 )

okrągłe zegarki (gauge) ściągnij sobie stąd: https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2743162-Frsky-Horus-12-S-Widget-exchange zreszta widget do wykresów parametru RSSI (lub innego) też, oraz fajny widget programowalny telenowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zasięgu; a nie włączyłeś przypadkiem trybu range? to ogranicza moc nadajnika i oczywiście zasięg...

co do RSSI to jest jak mowisz

wskażnik słupkowy jest wskaźnikiem poziomu RSSI wlaśnie, amsz go jak najbardziej dostępnego jako parametr do czego chcesz

 

Range też włączałem, wtedy zasięg telemetrii nie przekracza ok. 3-4 m.

Byłem przekonany, że na słupkach z prawej jest pokazywany nie RSSI a poziom odbieranej telemetrii (down-link), mierzone w nadajniku. Tak mi wyszło, bo z chwilą utraty telemetrii na słupkach poziom spada do zera, a RSSI z widgeta zamraża się na ok. 60 i sterowanie dalej działa. Swoją drogą, przydałby się wskaźnik poziomu odbioru telemetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.